chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Ocieplamy dom

Ocieplamy dom

24.05.2013
Rosnące koszty energii mobilizują inwestorów do budowy domów o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, szczelnych, z dobrą wentylacją. Z kolei właściciele już istniejących obiektów przeprowadzają zabiegi termomodernizacyjne – ocieplają ściany, wymieniają stolarkę otworową, uszczelniają dach, modernizują instalacje grzewcze i wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. Wszystko po to, by maksymalnie zredukować koszty. Prawidłowo i kompleksowo wykonane prace mogą przynieść nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Co to jest BSO


Pod tym nieco tajemniczym skrótem ukrywa się nazwa popularnej i powszechnie stosowanej technologii ocieplania budynków, czyli bezspoinowego systemu ociepleń. Coraz częściej do jej nazywania używa się też angielskiego skrótu - ETICS.

Polega ona na zamocowaniu przy pomocy kleju i/lub łączników mechanicznych płyt styropianowych lub z wełny mineralnej do ściany. Kolejnym krokiem jest wykonanie na powierzchni płyt warstwy zbrojącej z siatki z włókna szklanego, a ostatnim – wykończenie elewacji za pomocą np. tynku cienkowarstwowego w dowolnym kolorze.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


Aby zabieg był efektywny i przyniósł oczekiwane przez inwestora oszczędności, prace muszą być wykonane fachowo i z wysokiej jakości materiałów. Niezależnie, czy wybrana zostanie wełna mineralna, czy styropian (choć ten jest powszechniej stosowany), należy zadbać, by po pierwsze – pochodziły one od renomowanego producenta (co jest w miarę proste w przypadku wełny, natomiast konieczne do dopilnowania w przypadku styropianu, którego producentów jest bardzo wielu), po drugie – miały odpowiednią grubość.

Zaletą płyt styropianowych jest niewielka waga, odporność na zawilgocenie, prostota montażu i łatwość oraz bezpieczeństwo obróbki - nie ma potrzeby stosowania masek, rękawic i innych środków ochrony.

Chemia budowlana - Fot. Termo Organika
Fot. Termo Organika

Optymalna grubość


Najważniejszym parametrem materiału izolacyjnego jest λ - lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Zasada jest prosta – im niższa jego wartość, tym lepsze właściwości ciepłochronne materiału. Projekt ocieplenia już istniejącego obiektu warto zlecić uprawnionemu audytorowi lub projektantowi budowlanemu. Można też skorzystać z komputerowych kalkulatorów udostępnianych przez producentów materiałów izolacyjnych, które pomogą obliczyć współczynnik U przegrody i dobrać optymalny rodzaj izolacji. Ważny jest nie tylko izolator, ale też pozostałe elementy, konieczne do uzyskania założonego celu - kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Optymalnym rozwiązaniem jest, jeśli wybierzemy materiały jednego producenta, przebadane i z gwarancją. Pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład tynkarski. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej.

Autor: Termo Organika - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Termo Orga
Nowości z firmy Termo Organika
Czytelnia firmy Termo Organika
Poradnik firmy Termo Organika
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt