chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Henkel podtrzymuje prognozę wyników na 2013 r. Znaczny wzrost zysku w pierwszym

Henkel podtrzymuje prognozę wyników na 2013 r. Znaczny wzrost zysku w pierwszym kwartale roku

09.05.2013
- Przychody ze sprzedaży na poziomie 4,033 mld euro – wzrost o 0,6% (w ujęciu organicznym: + 2,5%) - Skorygowany zysk operacyjny na poziomie 600 mln euro – wzrost o 8,9% - Skorygowana marża EBIT na poziomie 14,9% – wzrost o 1,2 pp - Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną (EPS) na poziomie 0,96 euro – wzrost o 10,3% - Znaczny wzrost sprzedaży na rynkach wschodzących – o 8,2% w ujęciu organicznym

Düsseldorf – Pomimo trudnego otoczenia rynkowego związanego z kurczącymi się rynkami w Europie Zachodniej i słabym popytem ze strony przemysłu na całym świecie, w pierwszym kwartale 2013 r. udało nam się zwiększyć zarówno sprzedaż, jak i zyski – powiedział Kasper Rorsted, prezes zarządu firmy Henkel. – Zarówno dział Laundry & Home Care (środków piorących i czystości), jak i dział Beauty Care (kosmetyków), odnotowały wyniki przewyższające wyniki rynków, w ramach których funkcjonują. Z kolei biznes obejmujący kleje i technologie odczuł skutki słabszego niż oczekiwany popytu ze strony klientów przemysłowych. Pomimo to udało nam się znacząco poprawić rentowność we wszystkich działach biznesowych.

Komentując perspektywy firmy na rok finansowy 2013, Kasper Rorsted powiedział: – Spodziewamy się, że w skali globalnej warunki gospodarcze nadal będą trudne. Mimo to w drugiej połowie roku przewidujemy poprawę popytu ze strony przemysłu. Ze względu na wyzwania, jakim musimy sprostać w globalnym otoczeniu rynkowym, będziemy dążyć do dalszego upraszczania i usprawniania procesów w celu poprawy naszej elastyczności i efektywności.
REKLAMA:


Podtrzymanie prognoz na 2013 r.


Kasper Rorsted potwierdził ogłoszone wcześniej prognozy Henkel na rok finansowy 2013: – Spodziewamy się wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym za pełny rok obrotowy na poziomie między 3% a 5%. Przewidujemy również, że skorygowana marża EBIT wzrośnie do poziomu ok. 14,5%, natomiast skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną będzie wyższy o około 10%.

Przychody ze sprzedaży i wynik finansowy za pierwszy kwartał 2013 r.


W pierwszym kwartale 2013 r. firma Henkel zrealizowała przychody ze sprzedaży na poziomie 4,033 mld euro, co stanowi wzrost o 0,6% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ujęciu organicznym, tj. bez uwzględnienia wpływu różnic kursowych oraz efektów transakcji przejęć i zbycia aktywów, wzrost ten wyniósł 2,5%.

W dziale Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) odnotowano bardzo wysoki wzrost w ujęciu organicznym, na poziomie 8,0%. Również dział Beauty Care (kosmetyków) osiągnął silny wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym, wynoszący 4,0%. W dziale Adhesive Technologies (klejów budowlanych i konsumenckich oraz klejów i technologii dla przemysłu) sprzedaż w ujęciu organicznym obniżyła się o 1,2%.Skorygowany zysk operacyjny (po uwzględnieniu kosztów i zysków o charakterze jednorazowym oraz kosztów restrukturyzacji) wzrósł z 551 mln euro do 600 mln euro (tj. o 8,9%), przy czym na wzrost ten wpływ miały wyniki osiągnięte w ramach wszystkich trzech segmentów działalności. Wykazany zysk operacyjny (EBIT) wzrósł w ujęciu rok do roku z 538 mln euro do 565 mln euro.

Skorygowana rentowność sprzedaży (marża EBIT) wzrosła o całe 1,2 pp, z 13,7% do 14,9%. Wykazana rentowność sprzedaży była równa 14,0%, wobec rentowności na poziomie 13,4% odnotowanej rok wcześniej.

Wynik finansowy Henkel wzrósł o 16 mln euro, do poziomu -30 mln euro, głównie dzięki poprawie pozycji finansowej netto i lepszym rezultatom transakcji zabezpieczających ryzyko walutowe. Stawka opodatkowania, wynosząca 24,7%, była zbliżona do obowiązującej w analogicznym okresie roku poprzedniego (w pierwszym kwartale 2012 r. wynosiła ona 24,8%).Zysk netto za omawiany kwartał wzrósł o 8,9%, z 370 mln euro do 403 mln euro. Po odjęciu 10 mln euro zysku przypadającego na udziały niekontrolujące, zysk netto w ujęciu kwartalnym wyniósł 393 mln euro (wobec 361 mln euro w porównywalnym kwartale poprzedniego roku). Skorygowany zysk netto za kwartał, po wyłączeniu jego części przypadającej na udziały niekontrolujące, wyniósł 417 mln euro (wobec 369 mln euro w tym samym okresie poprzedniego roku). Zysk na akcję uprzywilejowaną (EPS) wzrósł z 0,84 euro do 0,91 euro. Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną wyniósł 0,96 euro, wobec 0,85 euro w pierwszym kwartale 2012 r. Przed uwzględnieniem zasad zmienionego standardu MSR 19 ta sama wielkość za okres porównawczy wynosiła 0,87 euro. Wzrost skorygowanego zysku na akcję uprzywilejowaną wyniósł 10,3%.

Stosunek kapitału obrotowego netto do wartości sprzedaży uległ znaczącej poprawie w ujęciu rok do roku (spadek do 5.8%). Pozycja finansowa netto firmy uległa zmianie: w porównaniu z uprzednio wykazywanym zadłużeniem netto, na 31 marca 2013 r. wykazano saldo zainwestowanych środków pieniężnych na poziomie 114 mln euro. Zadłużenie netto na 31 marca 2012 r. wynosiło 1,159 mld euro.

Wyniki w podziale na działy biznesowe


Dział Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) rozpoczął rok finansowy 2013 bardzo dobrymi wynikami sprzedaży i wysokimi zyskami, jeszcze bardziej umacniając swoją pozycję na odpowiednich rynkach. W ujęciu organicznym przychody ze sprzedaży wzrosły o 8,0% rok do roku. Nominalnie wartość sprzedaży wzrosła o 6,3%, do 1,177 mld euro. Do wysokiego poziomu przychodów ze sprzedaży przyczyniły się wszystkie regiony geograficzne. Ponownie największą dynamikę wzrostu odnotowano na rynkach wschodzących, przy stopie wzrostu w ujęciu organicznym kształtującej się w przedziale dwucyfrowym. Podobnie dwucyfrowe wzrosty odnotowano w regionach Europy Wschodniej (głównie za sprawą dynamicznego wzrostu w Rosji i Turcji) oraz Afryki i Bliskiego Wschodu. Sprzedaż wzrosła również na rynkach rozwiniętych. Pomimo niekorzystnego otoczenia rynkowego utrzymującego się w Europie Południowej, w Europie Zachodniej odnotowano wzrost sprzedaży, przy czym szczególnie dobre były wyniki we Francji i Niemczech. W Ameryce Północnej odnotowano dodatnie wartości, pomimo nadal kurczącego się rynku.

Skorygowany zysk operacyjny zwiększył się znacząco, o blisko 10%, do poziomu 176 mln euro. Skorygowana rentowność sprzedaży ukształtowała się natomiast na poziomie 15,0%, co oznacza wzrost o 0,5 pp w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. Wykazany zysk operacyjny wzrósł w ujęciu rok do roku z 157 mln euro do 175 mln euro.

Dział Beauty Care (kosmetyków) ma za sobą udany początek kolejnego roku. Organiczny wzrost przychodów ze sprzedaży wyniósł 4,0%, a zatem dynamika wzrostu ukształtowała się ponownie znacznie powyżej tempa, w jakim rosły odnośne segmenty rynku, co przełożyło się na zwiększenie udziału rynkowego. W ujęciu nominalnym wartość sprzedaży wzrosła o 1,4%, do 873 mln euro.

Do znacznego poziomu przychodów przyczyniły się wszystkie regiony geograficzne. Podobnie jak w poprzednich kwartałach głównym motorem wzrostu przychodów zrealizowanych przez dział kosmetyków były jego wyniki na rynkach wschodzących, z dwucyfrową dynamiką w ujęciu organicznym. Szczególne sukcesy dział kosmetyków odnotował na rynku azjatyckim (z wyłączeniem Japonii), głównie za sprawą sukcesywnego poszerzania skali działalności w Chinach. Również w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu tempo wzrostu przychodów ze sprzedaży ukształtowało się w przedziale dwucyfrowym. Przychody ze sprzedaży na rynkach rozwiniętych nieznacznie wzrosły. Wyniki ze sprzedaży na rynkach Europy Zachodniej były pozytywne, dzięki silnej dynamice wzrostu w Niemczech. Również w Ameryce Północnej zaobserwowano wyraźny wzrost sprzedaży.

Skorygowany zysk operacyjny wzrósł względem poprzedniego roku aż o 5,2%, zamykając się kwotą 130 mln euro. Istotnie poprawiła się także skorygowana rentowność sprzedaży, która osiągnęła poziom 14,9% (wzrost o 0,5 pp). Wykazany zysk operacyjny zwiększył się o 3,0% w ujęciu rok do roku, do 124 mln euro.

W pierwszym kwartale 2013 r. dział Adhesive Technologies (klejów budowlanych i konsumenckich oraz klejów i technologii dla przemysłu) ucierpiał wskutek dekoniunktury panującej w wielu ważnych sektorach przemysłu, zwłaszcza na rynkach rozwiniętych. Przychody ze sprzedaży działu wyniosły 1,944 mld euro, w porównaniu z kwotą 2,001 mld euro uzyskaną w analogicznym kwartale poprzedniego roku. W ujęciu organicznym przychody ze sprzedaży obniżyły się o 1,2% względem pierwszego kwartału 2012 r., przy czym wyniki poszczególnych regionów były bardzo zróżnicowane.

Rynki wschodzące wygenerowały duże wzrosty wartości sprzedaży w ujęciu organicznym. Dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży osiągnięto w regionie Ameryki Łacińskiej, wyraźne wzrosty odnotowano również na rynkach Europy Wschodniej pomimo słabnącej dynamiki sprzedaży w ważnej dla firmy branży budowlanej, której przyczyną były niekorzystne warunki pogodowe. W regionie Azji (z wyłączeniem Japonii) dominowały korzystne trendy w zakresie sprzedaży, które szczególnie silnie zaznaczyły się w Indiach. Na tle ogólnego pogorszenia sytuacji gospodarczej przychody ze sprzedaży na rynkach rozwiniętych ukształtowały się poniżej poziomów odnotowanych w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Osłabienie aktywności gospodarczej było szczególnie widoczne w Europie Zachodniej. Również w Ameryce Północnej oraz na rozwiniętych rynkach Azji nie udało się osiągnąć równie dobrych wyników ze sprzedaży jak w porównywalnym kwartale 2012 r.

Skorygowany zysk operacyjny ponownie uległ poprawie, zamykając się kwotą 320 mln euro, co oznacza dwucyfrowy wzrost rzędu 10,8% w stosunku do roku poprzedniego. Skorygowana rentowność sprzedaży po raz pierwszy osiągnęła poziom 16,5%, co stanowi wzrost o 2,1 pp w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. Wykazany zysk operacyjny zwiększył się o 10,6%, osiągając poziom 314 mln euro.

Wyniki w podziale na regiony


W regionie Europy Zachodniej, charakteryzującym się niezwykle natężoną konkurencją, przychody ze sprzedaży spadły o 1,1%, do 1,421 mld euro. W ujęciu organicznym wartość sprzedaży obniżyła się o 1,0%, przede wszystkim z powodu recesji oraz spowolnienia, które dotknęło szereg znaczących gałęzi przemysłu. Przychody ze sprzedaży w regionie Europy Wschodniej wzrosły o 6,3%, do 718 mln euro. Dynamika wzrostu w ujęciu organicznym wyniosła 7,3%, do czego przyczyniły się najbardziej wyniki osiągnięte w Rosji oraz Turcji. W regionie Afryki i Bliskiego Wschodu przychody ze sprzedaży zwiększyły się nominalnie o 11,6%, osiągając poziom 289 mln euro. Chociaż na wzrost przychodów ze sprzedaży niekorzystny wpływ wywierała nadal niestabilna sytuacja polityczna w niektórych krajach tej części świata, przychody ze sprzedaży w ujęciu organicznym zwiększyły się o 18,2%, do czego wydatnie przyczyniły się zarówno wyniki działu Laudry&Home Care (środków piorących i czystości), jak i działu Beauty Care (kosmetyków).

Na silnie konkurencyjnym rynku Ameryki Północnej przychody ze sprzedaży spadły o 2,3%, do 729 mln euro. W ujęciu organicznym przychody ze sprzedaży ukształtowały się 0,4% poniżej poziomu odnotowanego w porównywalnym kwartale 2012 r., głównie na skutek dekoniunktury w kilku znaczących sektorach przemysłu. Sprzedaż w regionie Ameryki Łacińskiej spadła w ujęciu nominalnym o 2,4%, do 257 mln euro, przy wzroście organicznym rzędu 4,5%. Decydujący wpływ na osiągnięty wzrost miała działalność prowadzona w Meksyku i Brazylii. W regionie Azji i Pacyfiku przychody ze sprzedaży w ujęciu nominalnym zmniejszyły się o 1,5%, do 580 mln euro. Jednak w ujęciu organicznym uległy one poprawie o 1,3%. Bardzo dobre wyniki działalności na rynkach wschodzących, szczególnie w Chinach, zostały częściowo zniwelowane spadkami sprzedaży na rynku japońskim.

Do osiągniętego wzrostu sprzedaży po raz kolejny w znacznym stopniu przyczyniły się rynki wschodzące Europy Wschodniej, Afryki i Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej oraz Azji (z wyłączeniem Japonii). W ujęciu nominalnym przychody ze sprzedaży wzrosły o 5,4%, do 1,728 mld euro. Dynamikę wzrostu sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 8,2% osiągnięto dzięki wysokim przychodom wszystkich działów biznesowych. Tym samym udział wskazanych powyżej rynków wschodzących w łącznych przychodach ze sprzedaży wzrósł z 41% w pierwszym kwartale 2012 r. do 43% w omawianym kwartale.

Perspektywy działalności Grupy Henkel w 2013 r.


Przewiduje się, że w roku obrotowym 2013 wzrost sprzedaży Grupy Henkel w ujęciu organicznym wyniesie między 3% a 5%. Spółka jest przekonana, że wzrost w prognozowanym przedziale uda się uzyskać w ramach wszystkich segmentów działalności. Henkel podtrzymuje prognozę skorygowanej rentowności sprzedaży (EBIT) na poziomie ok. 14,5% (2012 r.: 14,1%) i zakłada, że do wzrostu tego wyniku w ujęciu rok do roku przyczynią się wszystkie działy firmy. Zgodnie z oczekiwaniami firmy Henkel skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną będzie wyższy o ok. 10% (2012 r.: 3,70 euro). Prognozy te sporządzono przy założeniu wzrostu cen sprzedaży produktów oraz kontynuacji procesu dostosowywania struktur firmy do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Działania te, w połączeniu ze ścisłą dyscypliną kosztową, mają umożliwić firmie Henkel co najmniej zniwelowanie niekorzystnego wpływu wzrostu cen surowców na osiągany zysk.

Autor: Henkel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Henkel
Nowości z firmy Henkel
Czytelnia firmy Henkel
Poradnik firmy Henkel
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt