chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Uszczelnianie okna przed zimą

Uszczelnianie okna przed zimą

26.11.2012
Zimą ciepło z mieszkań ucieka przez różne szczeliny. Nawet z pozoru wysokiej jakości okna, potrafią przepuszczać powietrze na styku szyby z ramą czy ościeżnicy ze ścianą. Zanim temperatura na dobre spadnie poniżej zera, warto sprawdzić stan naszych okien i wyeliminować wszystkie nieszczelności.

Chemia budowlana - fot. Lakma SAT
fot. Lakma SAT
W starych oknach, zwłaszcza tych drewnianych, po wielu latach użytkowania pojawiają się nieszczelności. Na pierwszy rzut oka ich nie widać, jednak zbliżając się do nich, możemy odczuć zimne podmuchy wiatru przedostające się z zewnątrz do domu. W efekcie będzie chłodniej w pomieszczeniach, przez co także zwiększą się nasze wydatki za ogrzewanie. Szacuje się, że nieszczelna stolarka okienna może być powodem nawet 25% strat energii cieplnej.

REKLAMA:


Zlokalizuj problem


Powietrze może dostawać się do wnętrza przez nieszczelności miedzy szybą a ramą okienną albo między ościeżnicą a murem. Przez długie lata problemy te likwidowano kitem. Dziś mamy do dyspozycji dużo lepsze, nowoczesne środki chemii budowalnej, które pomogą nam przywrócić szczelność oknom. Podstawowe naprawy możemy w dość prosty sposób wykonać samodzielnie. Zanim rozpoczniemy pracę, dokładnie sprawdźmy, w których miejscach występuje problem.

Chemia budowlana - Silikon neutralny NO11, fot. Lakma SAT
Silikon neutralny NO11, fot. Lakma SAT

Przystąp do działania


Najczęściej dochodzi do nieszczelności w miejscu styku szyby z ramą okienną. Do ich likwidacji świetnie nada się silikon neutralny (np. silikon neutralny NO11 firmy Lakma). - Uszczelnianie okien zaczynamy od dokładnego oczyszczenia krawędzi. Najlepiej wykonać to wilgotną szmatką zamoczoną w spirytusie salicylowym. Po oczyszczeniu, powierzchnię należy dokładnie osuszyć, np. ręcznikiem papierowym. Niezbędny do uszczelnienia silikon znajduje się w pojemniku zwanym kartuszem. Najlepiej wybrać ten bezbarwny – jego warstwa będzie praktycznie niewidoczna. Do wykonania uszczelnienia będzie potrzebny również specjalny pistolet do silikonów. Przed użyciem produktu należy zdjąć nakrętkę i obciąć końcówkę tuby kartusza. Następnie, ponownie nakładamy nakrętkę i nacinamy ją nożykiem na szerokość odpowiadającą wielkości spoiny. Gotowy kartusz umieszczamy w pistolecie do wyciskania silikonu. Na oczyszczony obszar nanosimy produkt wyciskając go wzdłuż styku szyby z ramą okienną tak, by wniknął jak najgłębiej w szczelinę – tłumaczy Sylwia Gruszka, ekspert z firmy Lakma. Do 10 minut po nałożeniu uszczelniacza należy usunąć jego nadmiar szpachelką formując fugę.

Problemy ze szczelnością zdarzają się także w miejscach połączenia ościeżnicy ze ścianą lub np. pod parapetem. W wypadku większych szczelin dobrze sprawdzi się uszczelniacz akrylowy lub piana montażowa. Pianki dostępne są w puszkach aerozolowych z dozownikiem, który ułatwia aplikację. Pamiętajmy, że po użyciu piana zwiększa swoją objętość i utwardza się wilgocią z powietrza, nie nakładajmy jej za dużo i dobrze wietrzmy pomieszczenia w trakcie aplikacji.

Autor: Lakma - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Lakma
Nowości z firmy Lakma
Czytelnia firmy Lakma
Poradnik firmy Lakma
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt