chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Świat i Mapei cz. II

Świat i Mapei cz. II

27.08.2012
Współczesne MAPEI to 15 linii produktowych spełniających wymagania przemysłu budowlanego oraz 68 oddziałów i 60 fabryk (w tym 4 w Polsce) na pięciu kontynentach. To historia 75 lat sumiennej pracy i myślenia w kategoriach sukcesu. Podążmy jej tropem.

Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei
Przeczytaj również: Historia MAPEI cz. IV
REKLAMA:


Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei
LATA 1937 - 1946
Na salonach i ekranach światowych kin brylują Humphrey Bogart, Marlena Dietrich, Rita Hayworth i Fred Astaire, a w Polsce kończy się bogate życie towarzyskie i kulturalne dwudziestolecia międzywojennego. Swoją wszechstronnością zadziwia Eugeniusz Bodo. W najsłynniejszych kabaretach i rewiach warszawskich śpiewa „Umówiłem się z nią na dziewiątą", „Baby, ach te baby" oraz „Tyle miłości". Najpopularniejszą gwiazdą ekranu jest Jadwiga Smosarska, która wciela się w role szwaczek, sanitariuszek, dworkowych panienek i księżniczek, dzięki czemu kreuje obraz kobiety o wyjątkowym stylu bycia i naturalnej elegancji. W polskiej gospodarce - ożywienie. W latach 1936-1939 stworzono Centralny Okręg Przemysłowy (COP) - jedno z największych przedsięwzięć ekonomicznych II Rzeczypospolitej. W 1937 roku ukazuje się pierwsze wydanie „Ferdydurke" Witolda Gombrowicza oraz „Awantury o Basię" Kornela Makuszyńskiego. W tym samym czasie Pablo Picasso maluje „Guernikę" („Wezwanie przeciwko wojnie") - obraz będący malarskim manifestem antywojennym oraz wyrazem hołdu dla zbombardowanego baskijskiego miasta. 28 sierpnia 1939 roku na stadionie Wojska Polskiego przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie polska reprezentacja piłkarska rozgrywa mecz towarzyski z Węgrami, jedną z najlepszych wówczas reprezentacji piłkarskich świata. Polska zwycięża 4:2. Cztery dni później wybucha II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, który pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar. Rozpoczyna się era atomowa. Enrico Fermi - włoski fizyk, laureat Nagrody Nobla, buduje na stadionie Uniwersytetu Chicago pierwszy w dziejach świata reaktor jądrowy. Dokładnie 2 grudnia 1942 roku o godz. 14.20 uruchomiono stos Fermiego (40 000 bloków grafitowych, a w nich kilka ton uranu), w którym przez 28 minut dochodziło do samopodtrzymującej się reakcji łańcuchowej.

Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei


W 1945 roku kończy się wojna, a świat po niej przybiera kształt zupełnie inny niż znany dotychczas. Decyzje, jakie zapadły na konferencji jałtańskiej, odcisnęły piętno na historii Polski i innych krajów Europy Centralnej i Wschodniej. W 1946 roku do Krakowa powróciło 26 wagonów dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny, a wśród nich ołtarz mariacki Wita Stwosza.
Przeczytaj również: Historia MAPEI cz. III
NARODZINY MAPEI
1937: Rodolfo Squinzi w północnej dzielnicy Mediolanu zakłada M.A.P.E.I. (Materiali Autarchici per Edilizia e Industria, czyli Materiały Autarkiczne dla Budownictwa i Przemysłu). Firma rozpoczyna działalność od produkcji farb stanowiących alternatywę dla popularnych na rynku włoskim produktów francuskich. Powstaje formuła farby silikatowej SILEXCOLOR, pierwsza z długiej listy produktów chemicznych dla budownictwa do dziś obecnych (w udoskonalonej formie) w ofercie MAPEI.
Rodolfo Squinzi sukcesywnie zwiększa moce produkcyjne. Legendarna staje się jego życzliwość oraz chęć pomocy klientom i pracownikom, pomimo brutalnej rzeczywistości wojny.
Później MAPEI aktywnie uczestniczy w procesie odbudowy kraju.
Dzięki pracom badawczym, wpisanym od samego początku w firmowe DNA, powstaje kolejny produkt – ADESILEX, klej do linoleum, który wypiera stosowane wówczas Italeum.
Najważniejsze produkty:
Adesilex 1
Silexcolor
Silexcement
Dursilite
Antipluviol



LATA 1947 - 1956

Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei
Przeczytaj również: System ociepleń MAPETHERM®
Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei
Wojna staje się coraz bardziej odległym wspomnieniem, a życie powoli wraca do normy. Na włoskich drogach króluje pierwszy Fiat 500 i skuter Lambretta, a w 1951 z zakładów FSO wyjeżdża Warszawa, pierwszy w powojennej Polsce samochód produkowany seryjnie. Na światowym srebrnym ekranie wyobraźnię poruszają John Wayne, Brigitte Bardot i Marilyn Monroe. Vittorio de Sica kręci „Złodziei rowerów" (1948), a Federico Felllini otrzymuje Oskara za film „La Strada" (1956). Przedwojenną tradycję kontynuuje Polska Kronika Filmowa, rejestr bieżących wydarzeń, w której obok oficjalnych informacji rządowych pojawiają się wydarzenia sportowe, publicystyka i relacje z wydarzeń kulturalnych. Od 1947 roku jej odcinkom towarzyszy charakterystyczny sygnał skomponowany przez Władysława Szpilmana. W mediolańskiej La Scali święcą triumfy Maria Callas i Renata Tebaldi.

Do użytku zostaje oddany Pałac Kultury i Nauki (1955) noszący wówczas imię Józefa Stalina. Wybudowano go w trzy lata jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Obiekt inspirowany chicagowskimi i moskiewskimi budowlami, stanowi mieszankę stylu art déco, socrealizmu i polskiego historyzmu. Innym przykładem socrealizmu (nurt w sztuce trwający w Polsce w latach 1949-1954) w architekturze jest krakowska dzielnica Nowa Huta.

Ingerencja władzy w życie kulturalne zmusiła wielu artystów do wyjazdu z kraju - tomiki poezji Lechonia, Wierzyńskiego i Miłosza, wydane w drugiej połowie dekady, powstały już na emigracji. Działające od 1949 roku Radio Wolna Europa w Polsce nadaje od 4 lipca 1950 roku. W okresie PRL-u jest ono najczęściej słuchanym (i systematycznie zagłuszanym) radiem zagranicznym. Polacy poznają funkcjonowanie systemu reglamentacji towarów, zwanego potocznie systemem kartkowym (1952-1989). W drugiej połowie 1956 roku ma miejsce odwilż gomułkowska połączona ze zmianą władzy i liberalizacją systemu politycznego. Pierwszym sekretarzem KC PZPR zostaje Władysław Gomułka. Nie udaje się wprowadzić zapowiedzianych reform, ale uwolniono około 35 tysięcy więźniów politycznych.Wojna staje się coraz bardziej odległym wspomnieniem, a życie powoli wraca do normy.

Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei


Na włoskich drogach króluje pierwszy Fiat 500 i skuter Lambretta, a w 1951 z zakładów FSO wyjeżdża Warszawa, pierwszy w powojennej Polsce samochód produkowany seryjnie. Na światowym srebrnym ekranie wyobraźnię poruszają John Wayne, Brigitte Bardot i Marilyn Monroe. Vittorio de Sica kręci „Złodziei rowerów" (1948), a Federico Felllini otrzymuje Oskara za film „La Strada" (1956). Przedwojenną tradycję kontynuuje Polska Kronika Filmowa, rejestr bieżących wydarzeń, w której obok oficjalnych informacji rządowych pojawiają się wydarzenia sportowe, publicystyka i relacje z wydarzeń kulturalnych. Od 1947 roku jej odcinkom towarzyszy charakterystyczny sygnał skomponowany przez Władysława Szpilmana. W mediolańskiej La Scali święcą triumfy Maria Callas i Renata Tebaldi.

Badanie rynku. Produkcja. Satysfakcja
Rozwinięcie litery A w akronimie M.A.P.E.I. zostaje zmienione z „Autarkiczne” (Autarchici), co niewątpliwie budzi silne skojarzenia polityczne, na „Pomocnicze” (Ausiliari), odnoszące się do produkowanych wyrobów. Fakt ten symbolicznie kończy smutny etap historii Włoch, jakim był faszyzm.
MAPEI rozpoczyna produkcję gotowej do użycia zaprawy tynkarskiej PIANOLINA, na bazie magnezu i gipsu, umożliwiającą łatwe wykonywanie gładzi na ścianach. Powstaje również PLASTIGUM LEGANTE S + POLVERE CF – spoiwo na bazie lateksu i neoprenu, idealne do wykonywania prac montażowych na łodziach, gdzie od zaprawy wymagano odpowiedniej elastyczności, by sprostać naprężeniom strukturalnym i wibracjom, przy
zachowaniu doskonałej przyczepności. MAPEI wyczuwa ogromny potencjał ukryty w przemyśle ceramicznym i tworzy ADESILEX P, pierwszą zaprawę klejącą na bazie rozpuszczalników do mocowania płytek. Nieco później do oferty dołącza kolejny klej: ADESILEX PM.
Najważniejsze produkty:
PIANOLINA w workach 50 kg
ADESILEX P
ADESILEX PM
ADESILEX 3
PLASTIGUM LEGANIE S
CERA TABI


LATA 1957 - 1966

Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei


Chemia budowlana - Źródło Mapei
Źródło Mapei
Na orbitę okołoziemską zostaje wysłany pierwszy Sputnik (1957), a cztery lata później na statku Wostok pierwszy w dziejach ludzkości lot w przestrzeń kosmiczną odbywa Jurij Gagarin. Wydaje się, że świat przyspiesza: włoski sprinter Livio Berruti rozwija skrzydła na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie (1960), Wilma Rudolph, niezwykła amerykańska lekkoatletka, zostaje trzykrotną mistrzynią olimpijską, wygrywając kolejno bieg na 100, 200 metrów i sztafetę 4x100 metrów. W epoce pop-artu Amerykanie wybierają Johna Kennedyego na swojego prezydenta. Padają pamiętne słowa Martina Luthera Kinga „Mam marzenie" („I have a dream") i strzały w Dallas. Na ringu walczy Cassius Clay, znany później jako Muhammed Ali. Prace nad DNA i odkrycie lasera przynoszą postęp w medycynie.

Odbiegający od kanonów polskiej kinematografii film „Nóż w wodzie" Romana Polańskiego otrzymuje nominację do Oscara 1963), a w Opolu z inicjatywy dwóch dziennikarzy, Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa, odbywa się pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej. Na estradzie goszczą nie do końca akceptowani przez władze artyści: Piwnica pod Baranami, Karin Stanek, Urszula Dudziak, Ewa Demarczyk, Kalina Jędrusik i Czerwono-Czarni. Na gościnne występy przyjeżdżają gwiazdy światowego formatu, takie jak Cliff Richard, Paul Anka czy The Shadows, a śmietanka europejskiego jazzu zaczyna co roku zjeżdżać na Jazz Jamboree (od 1958). Wszechobecna jest muzyka The Beatles.

W 1957 roku odbywa się pierwsze losowanie do dziś funkcjonującego Toto-Lotka. Telewizja Polska emituje premierowy odcinek Kabaretu Starszych Panów (1958), a od 1 lutego 1961 roku rozpoczyna się codzienna emisja programu telewizyjnego. W tym okresie powstaje również siedem ośrodków regionalnych TVP. W Lublinie rusza produkcja samochodu dostawczego FSC Żuk, a w Warszawskiej Fabryce Motocykli uruchomiono produkcję seryjną skutera Osa. W 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem odbywa się premiera historycznego filmu „Krzyżacy" wg powieści Henryka Sienkiewicza. Do muzycznych festiwali dołącza wymyślony przez Władysława Szpilmana Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie.

INNOWACYJNY Boom!
Giorgio Squinzi, syn Rodolfo, kończy chemię na Uniwersytecie w Mediolanie i aktywnie przyczynia się do opracowania innowacyjnych formuł produktów MAPEI. Powstaje ADESILEX L1 – klej do linoleum na bazie alkoholu – co oznacza, że wykonawcy nie muszą już więcej nosić worków z piaskiem na plac robót, by obciążać połączenia wykładziny. Potem ADESILEX P5 – bitumiczny klej na bazie rozpuszczalników do ceramiki produkowanej we Włoszech pod nazwą Pralino i Preaflex. Jego następca to ADESILEX P7 – klej na owe czasy
niezwykle szybko wiążący, z dodatkiem elastomerów, a następnie ADESILEX P8 – super klej do mocowania
płytek ceramicznych, który zachowuje właściwości robocze nawet przez pół dnia. W końcu pojawia się Jego Wysokość ADESILEX P9, klej pozbawiony kazeiny, kamień milowy w montażu okładzin ceramicznych. Dzięki swoim parametrom i szerokim możliwościom stosowania nieustannie ma wielu fanów na całym świecie.
W Laboratorium Badawczym MAPEI zostaje opracowany także PIANODUR – samopoziomująca cementowa zaprawa wygładzająca (która zastępuje PIANOLINĘ) oraz szybkowiążący i szybkoschnący PIANODUR R.
Najważniejsze produkty:
Pianodur
Adesilex P5
Adesilex L1
Adesilex G12
Adesilex P22
Adesilex P9 bez zawartości kazeiny
Plastigum 56 + polvere
Sigillante R7
Adesilex P9 Giunti
Adesilex GE


CDN...

Historia Świata, Mapei cz. 1.

Autor: Mapei - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Mapei
Nowości z firmy Mapei
Czytelnia firmy Mapei
Poradnik firmy Mapei
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt