chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Gęstość styropianu ma znaczenie

Gęstość styropianu ma znaczenie

07.05.2012
Ocieplamy budynki po to, żeby zużywać mniej ciepła, przez co znacznie obniżamy rachunki za ogrzewanie oraz chronimy środowisko naturalne. Stojąc w obliczu zapowiadanego drastycznego wzrostu cen energii, warto zastanowić się nad właściwym doborem materiału izolacyjnego.

Czy jeśli do inwestycji wykorzystamy tańsze materiały ociepleniowe, na pewno zaoszczędzimy?
O właściwościach termoizolacyjnych płyt styropianowych informuje nas deklarowana przez producenta wartość współczynnika lambda, czyli parametru określającego przewodnictwo cieplne. Na rynku dostępne są produkty o lambdzie mieszczącej się w przedziale od 0,031 do 0,045 W/mK. Im wartość współczynnika lambda jest niższa, tym izolacyjność produktu lepsza. Obecnie najlepszym dostępnym na rynku rozwiązaniem są grafitowe płyty styropianowe, w tym Austrotherm EPS Fassada Premium o współczynniku lambda kształtującym się na poziomie 0,031 W/mK. Styropian Premium to materiał nowej generacji niebarwiony, który daje gwarancję szybkiego zwrotu wydatków poniesionych na ogrzewanie. Często zakup płyt grafitowych staje pod znakiem zapytania ze względu na wyższą cenę w stosunku do standardowych płyt styropianowych. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę produktu, ale przede wszystkim na korzyści wynikające z eksploatacji lepszego jakościowo materiału. Prawdziwe oszczędności powstają nie w momencie zakupu, lecz podczas użytkowania obiektu, bo wydatek na zakup płyt styropianowych to tylko 15 % całkowitych kosztów inwestycji. Ponadto stosując grafitowe płyty styropianowe, można zachować bardzo dobre właściwości izolacyjne przy istotnej redukcji grubości płyty. A to daje możliwość uzyskania dodatkowych oszczędności na etapie zakupu pozostałych materiałów, niezbędnych do wykonania izolacji ściany.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


A co z gęstością?


Niezależnie od tego, czy inwestor spotka się na rynku z ofertą płyt styropianowych białych, w kropki czy barwionych, zasadnicze znaczenie ma gęstość. Wykres pokazuje ścisłe powiązanie współczynnika przewodzenia ciepła z gęstością. Widać wyraźnie, że deklarowanie niskiej wartości współczynnika lmbda przy niskich gęstościach powinno budzić wiele wątpliwości u inwestora. Ponadto należy zwrócić uwagę, że w momencie obniżenia gęstości wyrobu, pogarszają się również jego parametry mechaniczne (wytrzymałościowe), które są ściśle powiązane z gęstością.

Zależność przewodnictwa cieplnego (lambda) od gęstości styropianu wg największych producentów surowca (Sunpor)Chemia budowlana - Zastosuj wykres i sprawdź, czy zakupione płyty odpowiadają współczynnikowi przewodzenia ciepła.
Zastosuj wykres i sprawdź, czy zakupione płyty odpowiadają współczynnikowi przewodzenia ciepła.

Jak sprawdzić, czy zwykłe płyty styropianowe (białe, w kropki, barwione) spełniają deklarowane parametry?


Wagę paczki należy podzielić przez jej objętość. Otrzymany wynik oznacza gęstość w przeliczeniu na m³. Następnie należy sprawdzić na opakowaniu deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ. Na przykład gdyby się okazało, że współczynnik ten deklarowany jest na poziomie 0,040 W/mK, a gęstość jest mniejsza niż 12,5 kg, powinniśmy nabrać podejrzeń, czy nie staniemy się ofiarami oszustwa. Producent powinien deklarować współczynnik λ, ale nie musi deklarować gęstości. Stąd tak wiele płyt na rynku, które nie spełniają deklarowanych parametrów. Warto więc zadbać o swój interes i nie dać się oszukać.

Źródło: Austrotherm

Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Austrother
Nowości z firmy Austrotherm
Czytelnia firmy Austrotherm
Poradnik firmy Austrotherm
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt