chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Właściwe przygotowanie ościeży do montażu okna - Porada eksperta

Właściwe przygotowanie ościeży do montażu okna - Porada eksperta

22.02.2012
Właściwy montaż okna to sposób na zachowanie jego parametrów energooszczędności. Jednak użycie najlepszych materiałów i najnowszych technologii nie zawsze jest wystarczające. W montażu popełnić można wiele błędów, które prowadzą w konsekwencji do utraty walorów stolarki okiennej. Pierwsze z nich pojawić się mogą już na etapie przygotowania podłoża oraz w zakresie umiejscowienia okna we właściwym miejscu ościeża.

Chemia budowlana - Fot. Soudal
Fot. Soudal
Prawidłowy montaż okna ma kluczowy wpływ na zachowanie przez nie parametrów energooszczędności. Już na etapie prac przygotowawczych mogą pojawić się jednak niedopatrzenia, które zniweczą efekt zakupu nawet najlepszego okna. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na potencjalne usterki dotyczące mocowania okna w otworze okiennym wynikające z niewłaściwego przygotowania ościeży okiennych do montażu, w szczególności po wykonaniu tynków (oczyszczenia powierzchni, ewentualnego zagruntowania), a w przypadku wymiany okien braku uzupełnienia tynku oraz wyrównania powierzchni ościeży. Często bagatelizowaną kwestią, która może również wpłynąć na funkcjonowanie okna jest jego właściwe usytuowanie w ościeżu, które powinno różnić się w zależności od tego czy mamy do czynienia ze ścianą jednowarstwową czy warstwową z ociepleniem wewnętrznym lub zewnętrznym. W ścianie warstwowej z ociepleniem wewnętrznym okno powinno być usytuowane w strefie izolacji termicznej, natomiast w ścianie z ociepleniem zewnętrznym – na styku z warstwą ocieplenia. – mówi Krzysztof Mateja, autor „Instrukcji montażu okien i drzwi balkonowych” wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej.
REKLAMA:


Prawidłowo przygotowane podłoże


Aby móc w prawidłowy sposób zastosować taśmy paroizolacyjne oraz taśmy rozprężne należy zadbać o dwa podstawowe aspekty: ościeże musi być równe oraz stabilne. Jeśli pragniemy zamontować okno w podłożu nierównym czyli np. wykonanym z pustaków ceramicznych najpierw należy je wyrównać zaprawą murarską, a następnie ustabilizować za pomocą podkładu gruntującego np.: szybkim primerem Soudal WBPR-21P Deep Primer, który wysycha już po 20 minutach. Dodatkowo primer wzmacniania nośności osła­bionych po­wierzchni porowatych: betono­wych i gipsowych. Deep Primer wiąże luźne cząstki, zmniejsza porowatość i chłonność podłoża oraz popra­wia przy­czepność klejów na bazie poli­uretanu lub polimerów MS. Ten sam preparat należy użyć w przypadku podłoży równych pylistych i niespójnych.

Chemia budowlana - Fot. Soudal
Fot. Soudal

Właściwe osadzenie okna w ościeżu


Kolejnym istotnym aspektem właściwego montażu okna jest odpowiednie jego usytuowanie w ościeżu, które powinno wykluczać mostki termiczne prowadzące do skraplania się pary wodnej na wewnętrznej stronie ościeżnicy lub powierzchni ościeża. Właściwe usytuowanie okna zależne jest od rodzaju ściany, w której dokonujemy montażu. W ścianach jednowarstwowych najlepsze efekty uzyskamy sytuując okno w połowie ich grubości. Z kolei w ścianach warstwowych z ociepleniem należy stosować się do zasady: umieszczenie okna w strefie izolacji termicznej w przypadku ocieplenia wewnętrznego oraz umieszczanie okna przy zewnętrznej krawędzi ściany z dosunięciem do warstwy docieplania w przypadku ocieplenia zewnętrznego. Ustawiając okno w otworze należy także zwrócić uwagę czy między ościeżnicą, a ościeżem pozostawiona jest odpowiednia szerokość szczeliny (około 1-3 cm) oraz czy jest wystarczające miejsce dla klocków podporowych i dystansowych.

„Ciepły montaż” okna


Po odpowiednim przygotowaniu podłoża i właściwym umiejscowieniu okna w ościeżu można przystąpić do prac montażowych. Najlepsze efekty uzyskać można stosując tzw.: „ciepły montaż”. Produkty niezbędne do takiego systemu mocowania okna znajdują się w ofercie firmy Soudal. Soudal Window System to innowacyjny i kompleksowy systemu trójwarstwowego montażu okien. Warstwę zewnętrzną stanowi w nim uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub taśm warstwowych paroprzepuszczalnych. Warstwą środkową jest izolacyjna pianka poliuretanowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku. Warstwę wewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z taśm paroszczelnych Ten profesjonalny zestaw produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy tak wymagających projektach jak domy pasywne.
Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Soudal
Nowości z firmy Soudal
Czytelnia firmy Soudal
Poradnik firmy Soudal
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt