chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » ALPOL AT 304 – Tynk maszynowy wapienny cienkowarstwowy lekki biały

ALPOL AT 304 – Tynk maszynowy wapienny cienkowarstwowy lekki biały

28.12.2011
Na budowach stosuje się wiele materiałów z których buduje się ściany. W związku z różnorodnością podłoży pojawiają się również odpowiednie dla każdego z nich materiały tynkarskie. Wychodząc naprzeciw takim wymaganiom Firma Alpol Gips wprowadziła na rynek mieszanki tynkarskie dostosowane do różnych podłoży. Mieszanki te wyprodukowano w celu obniżenia kosztów dla klienta wykonania tynków i poprawy jakości gotowych wypraw oraz ich trwałości. Wszystkie te czynniki zostały uwzględnione przy projektowaniu zaprawy tynkarskiej ALPOL AT 304.

Chemia budowlana - Fot. Alpol
Fot. Alpol
Tynk ALPOL AT 304 służy do maszynowego wykonywania cienkowarstwowych, wewnętrznych wypraw tynkarskich. Szczególnie zalecany jest jako tynk jednowarstwowy na ściany z silikatów, betonu komórkowego i innych elementów nasiąkliwych. Dzięki temu tynkowi osiągana jest doskonała jakość końcowa powierzchni i znakomity efekt ekonomiczny. Tynk stosujemy bez obrzutki wstępnej i bez dodatkowych gruntów. Stosujemy tylko, przed nakładaniem tynku, zraszanie ściany wodą. Grubość warstwy tynku do 5 mm. Zużycie tynku jest w granicach 1 kg/m2 na każdy milimetr grubości, a uziarnienie do 0,4 mm. Widać więc, że materiału zużywa się bardzo mało, a możliwe jest przy tym, dzięki bardzo drobnym frakcjom kruszywa, osiągnąć bardzo wysoką jakość powierzchni, porównywalną z tynkiem gipsowym.
REKLAMA:


Pamiętać należy, że aby osiągnąć właściwy efekt, ściana musi być wymurowana prosto. Ponieważ nakładamy tylko 5 mm tynku, ściana nie może mieć dużych odchyłek od płaszczyzny. Bloczki nie powinny być powyszczerbiane a murowanie powinno być wykonane z zastosowaniem zapraw cienkowarstwowych, na tak zwaną cienką spoinę. W przeciwnym wypadku tracimy efekt ekonomiczny (większe zużycie materiału) i mamy z powodu różnych grubości tynku utrudnioną obróbkę. Decydując się na zastosowanie tynku musimy dopilnować budowania ścian od samego początku, zwracając szczególną uwagę na jakość wykonania i stosowanie właściwej technologii murarskiej.

Tynk nakładamy agregatem tynkarskim i obrabiamy podobnie jak wszystkie tradycyjne tynki mineralne. Po nałożeniu, ściągamy tynk łatą tynkarską typu H. Po około 2 – 3 godzinach gładzimy tynk łatą trapezową lub pacą, uzyskując właściwą płaszczyznę. Powinno się „skosić” całą płaszczyznę ściany, miejsce przy miejscu. Do „koszenia” przystępujemy w momencie kiedy tynk wstępnie związał i pod łatą się osypuje. Jeżeli tynk się wyrywa lub wałkuje należy jeszcze odczekać 10 – 20 min. Przedział czasowy, w którym możemy wykonać operację koszenia jest dosyć długi i wynosi około godziny. Z kolei zbyt późne podejście do tej operacji spowoduje konieczność włożenia większego wysiłku w skoszenie stwardniałego tynku i trudne lub niemożliwe wykonanie następnych operacji. Po 10 minutach od skoszenia, ścianę, po uprzednim zroszeniu wodą, zacieramy pacą styropianową. Moczymy dosyć obficie tak, żeby podczas zacierania uzyskać warstewkę szlamu, którą wcieramy kolistymi ruchami w płaszczyznę ściany. Po następnych 10 – 15 minutach zacieramy powierzchnię ściany miękką gąbką (taką jak do fugowania). Uzyskujemy gładką jednorodną a do tego jednolicie białą powierzchnię nadającą się idealnie pod malowanie, tapetowanie itd.

Tynk ALPOL AT 304 można również nakładać ręcznie, ale ze względu na cienką warstwę, dłuższy czas narzutu a potem obróbki, zalecany jest do nakładania jednorazowo małych powierzchni.

Przy wyborze tynku AT 304 warto brać pod uwagę:


1. Wysoką jakością otrzymywanej powierzchni (idealna płaszczyzna, gładkość),
2. Małe nakłady materiałowe (koszt materiału na 1 m2 jest zdecydowanie niższy od tynków w innych technologiach - cienka warstwa, brak podkładu lub gruntu),
3. Łatwiejszą późniejszą obróbką (ściana idealnie gładka i biała wymaga mniejszej ilości farby),
4. Szybkością wykonania (brygada tynkarska wykonuje około 150 m2 tynku dziennie),
5. Stroną ekologiczną wykonanej wyprawy (tynk wapienny ma podwyższoną odporność na grzyby i pleśnie).

Warto więc zainteresować się tynkiem ALPOL AT 304, który jest produktem nowoczesnym i zaawansowanym technologicznie. Przy odpowiednim podejściu do tematu, począwszy od fazy projektowej, przez wykonawczą do wykończeniowej, daje właściwy efekt wizualny i ekonomiczny.

Cena detaliczna tynku AT 304: 29,10zł netto + VAT za worek 30kg
Autor: PIOTROWICE II - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy PIOTROWICE
Nowości z firmy PIOTROWICE II
Czytelnia firmy PIOTROWICE II
Poradnik firmy PIOTROWICE II
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt