chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Historia "POLIFARB-ŁÓDŹ" Sp. z o. o.

Historia "POLIFARB-ŁÓDŹ" Sp. z o. o.

09.12.2011
Początki działalności Polifarbu Łódź Sp. z o. o. sięgają drugiej połowy lat trzydziestych ubiegłego stulecia. W zajmowanych obecnie budynkach produkcyjnych funkcjonowała wówczas farbiarnia włókien będąca własnością rodziny Veinów. Po jej bankructwie w roku 1936, obiekty drogą licytacji przeszły na własność spółki Seidel i Gibałka. Uruchomiono w nich Fabrykę Przetworów Chemicznych STEROLIN. Była to niewielka manufaktura,wytwarzająca farby i emalie nitrocelulozowe, spirytusowe i aluminiowe oraz olejne i asfaltowe. Początkowo spółka zatrudniała zaledwie 15 osób, włączając w to właścicieli i ich rodziny.

Chemia budowlana - Historia
W okresie okupacji Hitlerowskiej asortyment fabryki nie uległ zmianie, a głównym odbiorcą produktów stała się III Rzesza. Wzrastające zapotrzebowanie na farby przyczyniło się do znacznego wzrostu produkcji i zatrudnienia. Tuż przed ewakuacją fabryki do Niemiec(1944) wytwarzano w niej już około 2300 ton farb rocznie a załoga składała się z ok. 80 osób.

REKLAMA:


Bezpośrednio po wyzwoleniu miasta w 1945r., kilkunastoosobowa grupa dawnych pracowników STEROLINU własnymi siłami doprowadziła teren fabryki do porządku i wykorzystując prymitywne maszyny, których nie wywieziono w ramach ewakuacji uruchomiła produkcję. Pierwszym powojennym dyrektorem zakładu została Sabina Mamińska – była pracownica laboratorium z okresu okupacji.

Zmiana realiów politycznych i gospodarczych w Polsce spowodowała, że niewielki poniemiecki zakład z mocy ustawy o nacjonalizacji przemysłu, przeszedł pod przymusowy zarząd państwowy. Powołano wówczas przedsiębiorstwo państwowe wpisane do rejestru pod nazwą: "Zjednoczone Zakłady Farb i Lakierów w Gliwicach, Zakład nr 6 z siedzibą w Łodzi". Tę datę przyjęto za początek zaistnienia liczącego się w branży farb i lakierów przedsiębiorstwa. Przedmiotem działania pozostała oczywiście produkcja lakierów, farb i emalii. Stopniowo zwiększała się produkcja i poziom zatrudnienia.

W 1951 roku Zarządzeniem Ministra Przemysłu Chemicznego uległa zmianie nazwa przedsiębiorstwa na ,,Łódzką Wytwórnię Farb i Lakierów”. Zmienił się również asortyment produkowanych wyrobów. Zaprzestano wytwarzania wyrobów nitrocelulozowych i spirytusowych, zwiększono produkcję poszukiwanych wyrobów asfaltowych i olejnych. Rozpoczęto produkcję wyrobów lakierowych opartych na żywicach syntetycznych winylowych oraz na kauczuku chlorowanym. Była to nowość w owym czasie, a farby produkowane były głównie dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego, maszyn rolniczych i budownictwa przemysłowego.

Z roku na rok następował szybki przyrost ilościowy produkcji i zatrudnienia. W roku 1956 opracowano szczegółowy projekt kompleksowej modernizacji parku maszynowego, urządzeń technologicznych oraz przebudowy pomieszczeń produkcyjnych i pomocniczych. W efekcie unowocześniono i zmechanizowano proces produkcyjny.

Lata sześćdziesiąte, to okres intensywnej rozbudowy zakładowych obiektów. Powstały wówczas olbrzymie magazyny rozpuszczalników, olejów i opakowań. Modernizacji poddano także pomieszczenia pomocnicze i ogólnofabryczne. Podłączono centralne ogrzewanie, zainstalowano natryski i nowoczesną wentylację. Dzięki gruntownej modernizacji oddziału produkcji podstawowej, zakład produkował około 6000 ton wyrobów rocznie.

W 1971 roku zmianie uległa nazwa zakładu. Od tej pory funkcjonował jako „POLIFARB” Łódzka Wytwórnia Farb i Lakierów. Cztery lata później zakład osiągnął najwyższe wskaźniki ekonomiczne od początku istnienia.
Produkcja wyniosła 11936 metrów sześciennych wyrobów rocznie, przy zatrudnieniu wynoszącym 167 osób.

Chemia budowlana - Łódź ul. Piotrkowska 184 Bank Przemysłowy S.A. ( budynek malowany farbą LOKRYL )
Łódź ul. Piotrkowska 184 Bank Przemysłowy S.A. ( budynek malowany farbą LOKRYL )
Rok 1976 przyniósł kolejne zmiany. Na podstawie decyzji Ministra Przemysłu Chemicznego nastąpiła fuzja "POLIFARB" Łódzkiej Wytwórni Farb i Lakierów z Brzezińskim Przedsiębiorstwem Przemysłu Terenowego oraz z "POLIFARB" Kaliską Fabryką Ultramaryny. Połączone przedsiębiorstwa prowadzone były pod nazwą "POLIFARB" Zakłady Farb i Lakierów w Łodzi. Przedmiotem działania zakładów stała się: produkcja ultramaryny oraz farb klejowych i wyrobów lakierowych. W takim kształcie zakłady funkcjonowały do lat osiemdziesiątych, kiedy nastąpiło ponowne usamodzielnienie wszystkich trzech fabryk. Głównym przedmiotem działalności łódzkiej wytwórni stała się produkcja wyrobów lakierowych.

W roku 1988 porozumieniem Ministra Przemysłu i Prezydenta Miasta Łodzi w sprawie przekazania niektórych przedsiębiorstw Radzie Narodowej Miasta Łodzi "POLIFARB" Zakłady Farb i Lakierów w Łodzi zostały podporządkowane Radzie Narodowej Miasta Łodzi.

Koniec lat osiemdziesiątych to okres koniunkturalnych wahań produkcji. W 1991 roku sporządzono akt notarialny "Umowę Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością" w celu prywatyzacji przedsiębiorstwa. Celem spółki stała się działalność produkcyjno-handlowa i usługowa w zakresie: wyrobów lakierowych, materiałów izolacyjnych, klejów, innych materiałów chemicznych, niektórych artykułów przemysłowych z innych gałęzi.

17 stycznia 1992 roku postanowieniem Sądu Rejonowego w Łodzi wpisano do rejestru handlowego firmę POLIFARB-ŁÓDŹ Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi. Dawne przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się w spółkę pracowniczą, która stała się jego prawnym następcą.

Po prywatyzacji nastąpił czas modernizacji i zmian profilu produkcyjnego. Wymieniony został park maszynowy i zastąpiony urządzeniami nowoczesnymi, hermetycznymi i bardziej wydajnymi. Poprawiły się warunki pracy oraz jakość produkowanych wyrobów.

Rozpoczął się proces dostosowywania do gospodarki wolnorynkowej. Zaowocowały w tym okresie doświadczenia i wysokie kwalifikacje kadry. Umożliwiło to uruchomienie nowych linii produktowych, które stały się atrakcyjną ofertą prorynkową dla odbiorców hurtowych i indywidualnych. Dotychczasowa oferta asortymentowa została rozszerzona o farby, emalie i lakiery ftalowe (alkidowe), akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe - rozpuszczalnikowe i wodne.

Konkurencja o prymat w branży farb i lakierów jest olbrzymia. Wymaga to diametralnej zmiany w podejściu do rynku. Zobowiązuje do bezwzględnej dbałości o jakość wyrobów, do szybkiego reagowania na sygnały klientów i doskonalszej formy obsługi. Firma rozpoczęła dostosowywanie działalności gospodarczej do międzynarodowych standardów jakości.

Chemia budowlana - budynek Polifarbu
budynek Polifarbu
Wyposażenie w aparaturę oraz sprzęt pomiarowy zapewnia skuteczną kontrolę jakości produkowanych wyrobów oraz gwarantuje produkcję wyrobów zgodnych z wymaganiami jakościowymi.

W roku 1998 "POLIFARB-ŁÓDŹ" Sp. z o.o. wdrożyła system zarządzania jakością wg normy ISO 9001, umożliwiając tym samym osiąganie wysokiego poziomu jakości produkowanych wyrobów. Uzyskanie przez firmę certyfikatu ISO 9001 jest urzędowym potwierdzeniem wiarygodności firmy, sygnałem dla kontrahenta, iż ma do czynienia z solidnym partnerem gwarantującym wysoki poziom jakości.

Aby produkowane wyroby odpowiadały standardom europejskim i mogły skutecznie konkurować na wolnym rynku, firma nieustannie podnosi ich jakość, ulepsza i unowocześnia profil produkcji oraz rozszerza asortyment, głównie o produkty przyjazne dla środowiska naturalnego i bezpieczne dla użytkownika.

Opr. Sambor Zarzycki
Fot. POLIFARB łÓDŹ
Źródło: POLIFARB łÓDŹ


Autor: Polifarb Łódź - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Nowości z firmy Polifarb Łódź
Czytelnia firmy Polifarb Łódź
Poradnik firmy Polifarb Łódź
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt