chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków

Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków

14.01.2009
Co można zyskać aplikując produkty z oferty Farby KABE za pomocą metody hydrodynamicznej, tradycyjnej, niskociśnieniowej powietrznej? Skracamy czas pracy na budowie i zyskujemy na zużyciu produktów... Przedstawiamy parametry narzędzi służące prawidłowej aplikacji produktów Farby KABE w technologii natrysku mechanicznego.

METODA HYDRODYNAMICZNA (airless, bezpowietrzna, ciśnienie materiału pow. 40 bar)
Metoda natrysku hydrodynamicznego (bezpowietrznego z ang. airless) polega na sprężeniu medium (tzn. farby lub tynku) w pompie i tłoczeniu jego z ogromną siłą przez maleńki otwór w dyszy.
Dzięki tej technice zyskujemy następujące korzyści:
- wysokie tempo pracy, a dzięki temu dużą wydajność farby i ludzi zatrudnionych do wykonywaniu wymalowań;
- wysoką jakość powierzchni (poprzez wyeliminowanie elementu mającego bezpośredni kontakt z powierzchnią tj. pędzel czy wałek);
- dużo mniejsze pylenie niż w przypadku tradycyjnej techniki malowania, gdy powietrze pod ciśnieniem 3-8 bar zbiera cząsteczki farby i transportuje je na podłoże.
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków

Hydrodynamiczne agregaty malarskie służą do malowania praktycznie wszystkich typowych podłoży budowlanych m.in. ścian wewnątrz i na zewnątrz budynków mieszkalnych i przemysłowych. Nadają się do aplikacji farb dyspersyjnych (emulsyjnych), olejnych i innych rodzajów farb. Urządzenia te pozwalają malować znacznie szybciej, lepiej i łatwiej. Przykładowo wydajność agregatu Wagner PS22 pozwala wymalować około 10 m2 w 1 minutę.
REKLAMA:


Dodatkowo zastosowana w tych urządzeniach pompa eliminuje konieczność ciągłego uzupełniania farby w zbiorniku urządzenia. Farba jest zaciągana bezpośrednio z fabrycznego opakowania. Urządzenia hydrodynamiczne są przy tym bardzo mobilne i pozwalają stosować węże o długości nawet do 90 m. Do wszystkich tego typu urządzeń można zastosować akcesoria dodatkowe takie jak np. specjalne przedłużki czy kontenery na farbę, które jeszcze bardziej zwiększają wydajność tego sprzętu.
Zastosowanie hydrodynamicznej metody natrysku pozwala na bardziej efektywną i nowoczesną pracę firmy wykonawczej, a przez to znaczne obniżenie kosztów i łatwiejszą rywalizację z konkurencją.

W załączonym poniżej zestawieniu podano parametry natrysku hydrodynamicznego (metodą airless) dla farb i tynków Farby KABE.
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków


TRADYCYJNA METODA POWIETRZNA (ciśnienie powietrza 3 - 6 bar)
Technika ta polega na mieszaniu farby z powietrzem wychodzącym bezpośrednio z pistoletu. Materiał wypływa z dyszy i jest porywany przez strumień sprężonego powietrza wychodzącego z nasadki powietrznej pod ciśnieniem od 3 do 6 bar. Pozwala to uzyskać wysoką jakość wykonywanej powłoki, ale tylko przy malowaniu rzadkimi farbami. Przy zastosowaniu tej metody do natrysku gęstych farb nie ma możliwości uzyskania „ładnego” wyglądu powłoki, ponieważ na podłoże lecą również nierozpylone kropelki farby. Aby rozpylić gęste farby trzeba by je rozcieńczyć ponad dopuszczalne normy i nakładać na wiele warstw tak, aby uzyskać odpowiednie krycie. Tradycyjna metoda natrysku zapewnia wysoką jakość powłoki, ale tylko przy rzadkich farbach i przy stosunkowo małym tempie prac, dużym pyleniu i znacznych stratach materiału. Przy tej metodzie natrysku konieczne jest posiadanie sprężarki o odpowiedniej pojemności i wydajności /w stosunku do wielkości malowanej powierzchni i rodzaju stosowanej farby/. Prędkość malowania tradycyjną metoda natrysku to 1 m2 /minutę.

METODA NISKOCIŚNIENIOWA POWIETRZNA (ciśnienie powietrza do 0,9 bar)
W związku ze stale rosnącymi wymogami ochrony środowiska na rynki światowe zaczęto wprowadzać urządzenia niskociśnieniowe (HVLP). Dzięki zastosowaniu tej techniki, czyli przy stosowaniu do malowania dużej objętości powietrza przy małym jego ciśnieniu, uzyskuje się mniejszy rozkurz materiału (dzięki mniejszej prędkości powietrza, opuszczającego pistolet, niż w metodzie wysokociśnieniowej). Wynikiem tego jest większa wydajność przy tej samej jakości wykonywanej powłoki, co tradycyjny natrysk powietrzny, metoda niskociśnieniowa pozwala zaoszczędzić około 35% farby. Przedstawiając to obrazowo można powiedzieć, iż przy użyciu tradycyjnej metody pomalujemy dwa samochody, a malując metodą HVLP trzy samochody – zużywając tą samą ilość farby. Oznacza to również, że osoba obsługująca to urządzenie, nie będzie musiała wdychać szkodliwych substancji.
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków
Chemia budowlana - Natrysk mechaniczny - nowoczesne metody aplikacji farb i tynków

System HVLP pozwala na rzeczywiście precyzyjne rozpylanie farby, gwarantując optymalny rezultat końcowy. Sprzęt działający w tej technice nadaje się do lżejszych farb i lakierów ze względu na te same ograniczenia dotyczące systemu rozpylania, co tradycyjna technika powietrzna. Dzięki możliwości bardzo dokładnej regulacji strumienia nadaje się jednak doskonale do pracy w sztukaterii i przy malowaniu drzwi, okien, mebli, balustrad oraz przy stosowaniu technik dekoracyjnych np. tapet natryskowych (gdzie natrysk musi być wyjątkowo łagodny by nie zniszczyć kolorowych żelek).
Technika ta pozwala malować z prędkością do 1 m2/min. Materiał jest podawany z kubka o pojemności 1l, co wymusza konieczność stosowania ciągłych przerw lub ewentualne zastosowanie zbiornika ciśnieniowego o pojemności 10 l, co nieznacznie polepsza wydajność.
Przeczytaj również: Odświeżenie fasady
Źródło: www.farbykabe.pl

Autor: Farby Kabe Sp. z o.o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Farby Kabe
Nowości z firmy Farby Kabe Sp. z o.o.
Czytelnia firmy Farby Kabe Sp. z o.o.
Poradnik firmy Farby Kabe Sp. z o.o.
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt