chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak murować z klinkieru?

Jak murować z klinkieru?

26.04.2011
Do najczęściej wykonywanych elementów budowlanych należą bez wątpienia ściany. Wznosi się je przede wszystkim metodą murowania z zastosowaniem odpowiednich zapraw.

Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?
Podstawowe znaczenie zaprawy w murze polega na wyrównaniu geometrycznych niedokładności elementów murowych (cegieł, pustaków, bloczków) i połączeniu tych elementów w jedną monolityczną całość. Zaprawa pełni ponadto funkcje uszczelniające przed wnikaniem wilgoci i przenikaniem powietrza zewnętrznego. W przypadku ścian nie podlegających tynkowaniu, zaprawa pełni także funkcje plastyczne, tzn. wpływa na uzyskanie odpowiedniego efektu wizualnego, szczególnie dotyczy to murowania cegieł klinkierowych. Dla „miłośników” klinkieru, do wznoszenia murów z cegieł klinkierowych licowych, firma KREISEL oferuje zaprawę murarską do klinkieru POZMUR-KL 130 oraz specjalną zaprawę na bazie nanotechnologii: ZAPRAWĘ DO KLINKIERU NANOTECH 131.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?
Z uwagi na to, że elementy budowlane wykonywane z cegły klinkierowej licowej nie są później tynkowane, ich murowanie wymaga szczególnej staranności i zastosowania właściwej zaprawy murarskiej. Musi ona posiadać specjalny skład, aby maksymalnie ograniczyć możliwość wystąpienia na powierzchni cegieł jasnych nalotów i zacieków. Produktem dostosowanym do tych wymogów jest właśnie zaprawa POZMUR-KL 130. Dzięki dodatkowi mielonej skały wulkanicznej o nazwie tras reński, stosowanie tej zaprawy skutecznie zmniejsza ryzyko powstawania wykwitów i białych zacieków na powierzchni muru. Tras wchodzi bowiem w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem wapnia powstającym w trakcie procesu wiązania spoiwa cementowego. Dzięki tej reakcji, rozpuszczalny w wodzie wodorotlenek wapnia odpowiedzialny w głównej mierze za powstawanie wykwitów, przekształca się w nierozpuszczalny krzemian. Osadza się on w porach zaprawy i przyczynia się dodatkowo do zredukowania podciągania kapilarnego wody oraz podwyższenia wodoszczelności zaprawy, nie hamując przepuszczalności pary wodnej. W ten sposób ograniczona zostaje możliwość „wędrówki” wody w murze i osadzania się na powierzchni rozpuszczonych w niej związków. Dodatek trasu zapobiega ponadto wystąpieniu rys skurczowych i zwiększa odporność zaprawy na starzenie naturalne.

Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?
Tras to nie wszystko, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko powstania wykwitów firma KREISEL „zaopatrzyła” ZAPRAWĘ DO KLINKIERU NANOTECH 131 w dodatkowe, nowoczesne rozwiązania: specjalne dodatki na bazie nanotechnologii. Dodatki te powodują mocniejsze uszczelnienie zaprawy, a tym samym jeszcze większe zmniejszenie możliwości powstania wykwitu, co wydatnie wpływa na zadowolenie nie tylko inwestora, ale także wykonawcy, który nie musi martwić się o to czy wykwit wyjdzie czy też nie. Zaprawa NANOTECH 131 posiada także w swoim składzie tras reński oraz specjalny cement, wszystko po to, aby nieestetyczne przebarwienia nie powstawały.

Najważniejsze właściwości zapraw do klinkieru:


- zapobiegają wykwitom solnym na spoinach i elementach klinkierowych
- posiadają wysokie wytrzymałości mechaniczne
- posiadają bardzo dobrą przyczepność do elementów klinkierowych
- mają bardzo dużą stabilność kolorystyczna
- są wysoce odporne na działanie wody i mrozu
Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?

Przy wykonywaniu elementów klinkierowych ważne są podstawowe zasady wykonawcze.


- Prace murarskie należy prowadzić w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Temperatura powietrza i wbudowywanych materiałów powinna wynosić od +5°C do +25°C. Nie wolno prowadzić prac w czasie opadów!
- Prace należy wykonywać zaprawą o konsystencji półsuchej, zbyt duża ilość wody zarobowej sprzyja powstawaniu przebarwień i wykwitów.
- Do zaprawy należy dodawać tyle wody ile jest napisane na opakowaniu. Bardzo ważny jest też rodzaj wody, zaleca się, aby była to woda wodociągowa, woda z przypadkowych źródeł, zabrudzona może sprzyjać przebarwieniom.
- Wykonywany mur musi być zabezpieczony przed podciąganiem kapilarnym wody gruntowej oraz opadowej wsiąkającej w grunt, poprzez właściwie wykonaną izolacją pionową i poziomą, dotyczy to także ogrodzeń.
- Wymurowane elementy klinkierowe muszą posiadać odpowiednie zakończenie (czapy, kształtki itp.)
- W czasie murowania zaleca się mieszanie cegieł z kilku palet w celu zniwelowania możliwych niewielkich różnic kolorystycznych między kolejnymi partiami cegieł.
- Cegły należy nakładać ze szczególną starannością, zabrudzenia lica natychmiast usuwać. Po wyschnięciu zaprawy, powierzchnię muru należy oczyścić na sucho za pomocą miękkiej szczotki lub pędzla. W przypadku niewielkich pozostałości zaprawy na cegłach, można je usuwać po kilku dniach przy użyciu środka FINITO 1007. Środkiem tym wolno czyścić tylko powierzchnie cegieł, nie dopuszczając do kontaktu ze spoinami.
- Nie należy dopuszczać do szybkiego wysychania zaprawy na skutek działania wysokiej temperatury, słońca itp. Przesuszenie zaprawy może spowodować jej spalenie, a tym samym spadek wytrzymałości mechanicznych.
- Elewacje zewnętrzne należy chronić przed działaniem wilgoci, opadów, mgieł, silnego wiatru itp. w trakcie murowania oraz przez okres co najmniej 7 dni od zakończenia prac w celu zniwelowania możliwości wystąpienia przebarwień.

Bartosz Polaczyk Product Manager

Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?
Chemia budowlana - Jak murować z klinkieru?
Autor: Kreisel - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Kreisel
Nowości z firmy Kreisel
Czytelnia firmy Kreisel
Poradnik firmy Kreisel
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt