chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Na co zwrócić uwagę przy kupnie styropianu

Na co zwrócić uwagę przy kupnie styropianu

27.08.2010
Na koszty utrzymania domu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim wysoka cena energii oraz zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania budynku. Najefektywniejszy sposób na ograniczenie zużycia energii, bez rezygnacji jednocześnie z komfortu użytkowania budynku, to wydajne rozwiązania dotyczące izolacyjności termicznej stropów, podłóg, ścian oraz dachu w których stosowane są materiały termoizolacyjne ze styropianu.

Chemia budowlana - Austrotherm
Austrotherm
Zakup styropianu, który posiada odpowiednio dobrane parametry nie należy obecnie do łatwych. Rynek materiałów termoizolacyjnych w Polsce jest duży. Aktualna oferta produktowa płyt styropianowych jest bardzo bogata. Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować przy wyborze styropianu.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
REKLAMA:


Zwracajmy uwagę na parametry produktu, które deklaruje producent. Bierzmy pod uwagę, czy powszechnie udostępnia deklaracje zgodności oraz atesty higieniczne na swoje produkty. Kupując produkty ze styropianu sprawdzajmy, czy materiał jest odpowiednio oznakowany, czy znajdziemy, np. na opakowaniu informacje na temat deklarowanego oporu cieplnego dla tej grubości płyt, które znajdują się w paczce, oraz czy jest oznakowany, np. znakowaniem CE.

Chemia budowlana - Austrotherm
Austrotherm

Zwracajmy uwagę na parametry techniczne i firmy wykonawcze.


Istotnym i niemal najważniejszym elementem, którego wartość znajdziemy na opakowaniu, jest wielkość współczynnika przewodzenia ciepła λD [W/mK] – im jest on niższy - tym produkt posiada lepsze parametry izolacyjności cieplnej. I tak, na rynku budowlanym możemy spotkać styropiany, których λD kształtować się będzie w granicach 0,042 – 0,031 [W/mK]. Jedynie dla najlepszych styropianów, wysoce zaawansowanych technologicznie, jak Austrotherm Fasada PREMIUM, zarezerwowany jest deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λD ≤ 0,031 [W/mK].

Chemia budowlana - Austrotherm
Austrotherm
Zapamiętajmy, że zastosowanie nawet najlepszych produktów nie przyniesie oczekiwanego efektu, jeżeli wykonanie systemu ocieplenia będzie rażąco odbiegało od wytycznych systemodawcy. W tych zaleceniach można znaleźć szereg wskazówek dotyczących warunków prowadzenia, wykonania oraz odbioru prac związanych z wykonaniem ocieplenia. Wytyczne te, m.in. określają sposób zabezpieczenia prac przy realizacji ocieplenia ścian zewnętrznych, tj. zastosowanie osłon na rusztowaniach, zapewniających prawidłowy przebieg procesów związanych z zastosowaniem kolejnych elementów całego systemu.

Styropian od rzetelnego producenta to gwarancja udanej inwestycji.


Ważne jest również, aby zakupiony materiał pochodził od sprawdzonego, solidnego producenta. Tylko producenci z odpowiednim zapleczem technologicznym są w stanie zapewnić wysoką jakość produkowanych płyt styropianowych. Styropian od solidnego i sprawdzonego producenta to gwarancja, że dane zawarte w kodzie etykiety odpowiadają rzeczywistym parametrom technicznym produktu.
Płyty od rzetelnego producenta są prostokątne, prosto przycięte, perełki styropianu nie wypadają, płyty się nie kruszą. Zapamiętajmy, że brak takich cech jak: spoistość, prostokątność, zwartość perełek w płycie, odpowiednia elastyczność oraz twardość mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić montaż styropianu na budynku.

Chemia budowlana - Austrotherm
Austrotherm

Oszczędności z głową.


Koszt samej warstwy termoizolacyjnej to zaledwie około 10% kosztów całego systemu ocieplenia. Oszczędności na tym etapie nie są wskazane. Dobrej jakości styropian będzie skutecznie izolował nasz budynek przez bardzo długi czas. Przyniesie to zdecydowanie większe zyski, niż chwilowa oszczędność polegająca na zastosowaniu złej jakości lub cieńszej warstwy termoizolacji, niż ta która wynika z obliczeń. Warstwa izolacji termicznej odpowiada za utrzymanie odpowiednich warunków temperaturowych użytkowania domu, zarówno w lecie jak i zimie.

Autor: Austrotherm - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Austrother
Nowości z firmy Austrotherm
Czytelnia firmy Austrotherm
Poradnik firmy Austrotherm
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt