chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem

Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem

27.07.2010
Chemia budowlana - Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem


Chemia budowlana - Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem

SAMY Z RODZINĄ


To, po czym stąpamy, to posadzka, czyli wierzchnia warstwa podłogi. Podłoga natomiast, to ogół wszystkich warstw, które mamy pod stopami, od - na przykład - płyty stropowej poprzez warstwę ocieplenia, jastrych, aż po wykończenie: glazurę, wykładzinę, parkiet oraz inne materiały. Aby móc przystąpić do prac wykończeniowych, należy uzyskać równą i wytrzymałą powierzchnię. Umożliwiają to podkłady samopoziomujące ATLAS SAM wraz z rodziną wyrobów towarzyszących.
REKLAMA:


Najważniejsze jest podłoże.


Wykonując posadzki, czyli podkłady związane z podłożem, trzeba przede wszystkim zadbać o jego przygotowanie. Powinno się ono charakteryzować odpowiednią twardością i spoistością, aby mogło przenosić naprężenia oraz obciążenia, które powstają zarówno podczas wiązania wylewki, jak i jej użytkowania.

Chemia budowlana - Spękania podłoża należy wypełnić szybko twardniejącą masą naprawczą ATLAS TEN-10.
Spękania podłoża należy wypełnić szybko twardniejącą masą naprawczą ATLAS TEN-10.
Podłoże powinno być odkurzone i oczyszczone z elementów zmniejszających przyczepność - resztek farb, tynków itp. Jeśli w podłożu powstały pęknięcia skurczowe, należy wypełnić je szybko twardniejącą masą naprawczą ATLAS TEN-10, zgodnie z zaleceniami technologii. Ważne jest przy tym staranne wyrównanie naprawianych miejsc. Wypełnienie ubytków zapobiega wpływaniu wylewanej masy w szczeliny, co mogłoby skutkować nierównościami na powierzchni podłogi.

Gruntowanie


Najważniejszą czynnością przed przystąpieniem do prac wykończeniowych na typowych, chłonnych podłożach jakimi są podkłady anhydrytowe lub jastrychy cementowe, jest gruntowanie. Jak sprawdzić, czy podłoże zostało odpowiednio zagruntowane?

Chemia budowlana - Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zużycie preparatu. Nakładając głęboko penetrującą emulsję ATLAS UNI GRUNT PLUS, powinniśmy aplikować około 1 litra produktu na 5-6 m². Po około 4 godzinach (jest to czas potrzebny do wyschnięcia preparatu), należy upuścić na zagruntowaną powierzchnię parę kropel wody. Jeśli po chwili wnikną one w podłoże, proces gruntowania należy powtórzyć. Dlaczego gruntowanie jest tak ważne? Obniża ono chłonność podłoża - woda zarobowa z wylewanej masy nie wsiąka w nie, tylko wykorzystywana jest w procesie wiązania produktu. Konsekwencją niedostatecznego zagruntowania może być, w najlepszym przypadku, osłabienie parametrów materiału wykończeniowego, w najgorszym - może on popękać i odspoić się od wylewki.

Chemia budowlana - Na niedokładnie zagruntowanej powierzchni pojawiają się charakterystyczne kraterki.
Na niedokładnie zagruntowanej powierzchni pojawiają się charakterystyczne kraterki.
Na powierzchni podkładu mogą pojawić się też kraterki i inne nierówności. Jest to konsekwencja migracji powietrza z podłoża na powierzchnię. Dzięki uprzedniemu
zagruntowaniu powierzchni wylewany podkład łatwiej się też rozpływa.

Spiesz się powoli.


Coraz większa presja czasu powoduje, że skraca się niezbędne przerwy technologiczne. Nie wolno jednak zapominać o wymogach, dotyczących wilgotności różnego rodzaju podłoży. Gdy podkład lub posadzkę wykonujemy na jastrychu cementowym, powinien być on wysezonowany, to znaczy mieć co najmniej 28 dni. Zawartość wilgotności resztkowej powinna być nie większa niż 4% dla produktów na bazie cementu i 3% dla produktów na bazie gipsu. W przypadku betonu minimalny wiek podłoża to 3 miesiące, a granice wilgotności są podobne do wcześniej wymienionych. W przypadku podkładu anhydrytowego wilgotność resztkowa nie powinna być większa niż 0,5%. Podczas wykonywania podkładów jako pływających (np. na warstwie styropianu) lub na warstwie oddzielającej (np. na folii), należy zwrócić uwagę, aby podłoże było na tyle równe, by umożliwiało ułożenie podkładu o minimalnej grubości. Ma on bowiem wówczas odpowiednią nośność. Podłoże musi być przy tym wyprofilowane na kształt płytkiej wanny, co zapobiega wypływaniu wylewanej masy poza pożądany obszar.

Chemia budowlana - Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem

Dylatacje - jak i gdzie?


To często powtarzający się dylemat. W tym miejscu ujawniają się zalety produktów na bazie anhydrytu, z grupy ATLAS SAM. Konieczne są dylatacje obwodowe, które można wykonać za pomocą PROFILI DYLATACYJNYCH ATLAS. Ich zadaniem jest oddzielenie powierzchni poziomych od konstrukcyjnych elementów pionowych (np. ścian, słupów itp.). W przypadku bardzo dużych powierzchni niezbędne są dodatkowe dylatacje. Jednak ATLAS SAM 55, SAM 100, SAM 150, oraz SAM 200 umożliwiają wykonywanie bez dylatacji pośrednich pól o wymiarach do 50 m2.

Chemia budowlana - Posadzki i wylewki - co należy wiedzieć przed wykonaniem
Konieczne jest tylko spełnienie warunku, że stosunek długości do szerokości podłogi nie przekroczy 2:1. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym i nie musimy dzielić podłogi na kilka pól grzejnych, co często komplikuje wykonywanie warstwy posadzkowej. Dla produktów na bazie cementu, np. ATLAS TERPLAN N, ATLAS TERPLAN R, ATLAS POSTAR 100, czy POSADZKA CEMENTOWA ATLAS, wielkość pola roboczego nie może być większa niż 25 m2 przy zachowaniu proporcji długości boków pola 2:1. Gdy proporcje boków są inne, wówczas trzeba wykonać dylatacje skurczowe w odległości co najmniej 6 m jedna od drugiej. Dylatacje skurczowe wykonuje się, nacinając powierzchnie wstępnie związanego podkładu lub posadzki. Dylatacje należy wykonać również wokół słupów nośnych, promieniście w kierunku od nich. Natomiast dylatacje konstrukcyjne bezwzględnie muszą być przeniesione na powierzchnię posadzki. Brak tego rodzaju rozwiązania skutkuje tym, że posadzka i tak pęka - dylatuje się sama - w sposób niekontrolowany, wzdłuż dylatacji konstrukcyjnej, zwykle niszcząc i szpecąc powierzchnię podłogi.

Trudne przypadki


-Co zrobić, gdy chcemy wyrównać podłoże, którego fragment stanowi na przykład płyta OSB?
W tym przypadku proponujemy użycie podkładu ATLAS TERPLAN R. Płyta OSB powinna być ustabilizowana i dobrze przytwierdzona do podłoża. ATLAS TERPLAN R jest szczególnie polecany na trudne podłoża ze względu na skład wzbogacony włóknami zbrojącymi. Dzięki temu ma dużą wytrzymałość na ściskanie oraz znaczną wytrzymałością na zginanie.
- Co zrobić, jeśli chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe, gdzie warstwą posadzkową będzie wzór "dywanowy", a jednocześnie zależy nam na szybkim kontynuowaniu prac wykończeniowych?

Chemia budowlana - SAM 150 dokładnie otula instalację ogrzewania podłogowego, nie powodując strat ciepła.
SAM 150 dokładnie otula instalację ogrzewania podłogowego, nie powodując strat ciepła.
Należy użyć podkładu ATLAS SAM 150. Instalacja ogrzewania podłogowego powinna być dobrze przymocowana do podłoża, co zapobiegnie wypływaniu rurek instalacji na powierzchnię. Grubość warstwy ATLASA SAM 150 powinna wynosić co najmniej 35 mm ponad poziomem rurek. Produkt bardzo dobrze przewodzi ciepło - lepiej niż podkłady na bazie cementu - dlatego szczególnie polecany jest w systemach ogrzewania podłogowego. Dodatkowo - jak wspomnieliśmy - pozwala on wykonywać pola grzejne do wielkości 50 m2 bez dylatacji, co umożliwia ułożenie na posadzce dowolnego wzoru, który może być SAM 150 dokładnie otula instalację ogrzewania podłogowego, nie powodując strat ciepła. konuje się, nacinając powierzchnie wstępnie związanego podkładu lub posadzki. Dylatacje należy wykonać również wokół słupów nośnych, promieniście w kierunku od nich. Natomiast dylatacje konstrukcyjne bezwzględnie muszą być przeniesione na powierzchnię posadzki. Brak tego rodzaju rozwiązania skutkuje tym, że posadzka i tak pęka - dylatuje się sama - w sposób niekontrolowany, wzdłuż dylatacji konstrukcyjnej, zwykle niszcząc i szpecąc powierzchnię podłogi. podporządkowany jedynie walorom estetycznym. Zastosowanie wspomnianego podkładu umożliwia użytkowanie podłogi już po około 6 godzinach.

Źródło: Grupa PSB S.A.

Autor: Grupa PSB S.A. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Grupa PSB
Nowości z firmy Grupa PSB S.A.
Czytelnia firmy Grupa PSB S.A.
Poradnik firmy Grupa PSB S.A.
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt