chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym

Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym

07.05.2010
Postęp technologiczny, jak również coraz wyższe wymagania jakościowe i technologiczne wymuszają stosowanie coraz lepszych, skutecznych i trwałych materiałów izolacyjnych, zarówno w budownictwie przemysłowym jak i mieszkaniowym, i to niezależnie od miejsca wbudowania.

Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
W budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej najbardziej narażone na kontakt z wodą i wilgocią są pomieszczenia takie jak łazienki, ubikacje, prysznice, pralnie, suszarnie, myjnie itp. gdzie powierzchnie ścian i podłóg najczęściej zabezpieczane są okładzinami ceramicznymi. Jednak sama okładzina nie stanowi skutecznej izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej.
REKLAMA:


Do tej pory najczęściej stosowano tradycyjne metody izolowania pomieszczeń mokrych, polegające na ułożeniu na betonowym podłożu dwóch warstw papy na lepiku, wykonaniu na niej wylewki o grubości około 3 cm i wykonaniu okładziny ceramicznej. Są one jednakże praco- i czasochłonne, a ich skuteczność bywała wątpliwa, szczególnie w tzw. miejscach krytycznych, takich jak kratki wpustowe, przejścia rur kanalizacyjnych, dylatacje itp. Takie właśnie rozwiązania skutkują dzisiaj licznymi przeciekami, zaciekami wokół kratek ściekowych, odspajaniem się płytek, zaciekami w narożach ścian pod sufitem itp., stwarzającymi warunki do rozwoju grzybów pleśniowych.

Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
Stosowane obecnie nowoczesne materiały pozwalają na ułożenie okładzin ceramicznych bezpośrednio na warstwie hydroizolacji pozwalającej zatrzymać wilgoć na poziomie spodu płytki uniemożliwiając jej penetrację w głąb podłoża. Inną ważną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że cienkowarstwowe powłoki izolacyjne nie wymagają wykonania warstwy dociskowej, nie pojawia się więc problem konieczności podniesienia podłogi o kilka centymetrów, co może być bardzo istotne w przypadku remontów i modernizacji.

Do wykonania uszczelnienia podpłytowego stosuje się:


Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
- weber.tec 822 (Superflex 1) – bezrozpuszczalnikową masę składającą się z wodnej dyspersji tworzyw sztucznych (polimerów). Jest łatwa w stosowaniu, nie oddziałuje negatywnie na człowieka i środowisko oraz daje gwarancję pełnego zabezpieczenia przeciwwilgociowego i powierzchniowego uszczelnienia. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży (beton, tynk cementowo-wapienny, płyty GK, jastrychy cementowe i anhydrytowe itp.) oraz znaczną elastycznością, nadaje się do bezpośredniego okładania płytkami ceramicznymi. Wiąże przez odparowanie wody (wyschnięcie).
Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
- weber.tec 824 (Superflex D 1) – elastyczną mikrozaprawę uszczelniającą (szlam), w skład której wchodzi cement, selekcjonowane kruszywo mineralne oraz specyficzne dodatki (polimery, związki hydrofobowe itp.) zapewniające min. znaczną elastyczność zaprawy po związaniu. Dodatkową zaletą mikrozaprawy jest możliwość aplikowania na wilgotne podłoża. weber.tec 824 (Superflex D 1) wiąże przez hydratację cementu.

Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
Rozwiązanie technologiczno-materiałowe marki Weber DEITERMANN to nie tylko materiały hydroizolacyjne, to także taśmy i kształtki uszczelniające, zaprawy klejące i spoinujące, np. weber.xerm 855 (DEITERMANN KM Flex Plus), weber.fug 877 (Cerinol Flex), oraz elastyczne masy do wypełnień dylatacji, np. weber.fug 881 (Plastikol FDN). W połączeniu z materiałami do naprawy i przygotowania podłoża pozwala to na kompleksowe wykonanie robót związanych z hydroizolacją i wykańczaniem pomieszczeń wilgotnych i mokrych.

Izolację posadzki wykonuje się postaci szczelnej wanny na całej powierzchni, wyciągając dodatkowo izolację na ścianę na wysokość przynajmniej 15 cm powyżej poziomu posadzki. Na powierzchniach pionowych izolację należy wykonać do wysokości 30-40 cm powyżej prysznica, dla wanny lub umywalki 20 cm powyżej baterii. Wewnątrz kabiny prysznicowej izolujemy całą powierzchnię ścian.


Chemia budowlana - Hydroizolacja pomieszczeń wilgotnych i mokrych w budownictwie mieszkaniowym
Istotną sprawą jest odpowiednie wykonstruowanie i wypełnienie szczelin dylatacyjnych, zarówno strefowych jak i obwodowych. Do zapewnienia ciągłości izolacji stosuje się tu specjalne taśmy i kształtki, których krawędzie wtapia się pomiędzy dwie warstwy masy weber.tec 822 (Superflex 1) lub szlamu weber.tec 824 (Superflex D 1). Środek taśmy należy ukształtować w literę U. Po ułożeniu płytek szczeliny dylatacyjne należy wypełnić uszczelniaczami silikonowymi, np. weber.fug 881 (Plastikol FDN). Jest to silikon z grupy tzw. sanitarnych, charakteryzujący się podwyższona odpornością na grzyby pleśniowe i wilgoć. Przejścia rur instalacyjnych oraz wpusty uszczelnia się dodatkowo za pomocą systemowych kołnierzy (manszet).

Chemia budowlana - płyta pod brodzikiem - uszczelnienie krawędzi za pomocą taśmy
płyta pod brodzikiem - uszczelnienie krawędzi za pomocą taśmy
Chemia budowlana - wklejanie taśmy na styku posadzka - ściana
wklejanie taśmy na styku posadzka - ściana

Chemia budowlana - uszczelnienie styku posadzka - ściana - wklejanie taśmy
uszczelnienie styku posadzka - ściana - wklejanie taśmy
Chemia budowlana - uszczelnienie wpustu
uszczelnienie wpustu

Chemia budowlana - uszczelnienie przejścia rurowego - wklejenie kołnierza (manszety)
uszczelnienie przejścia rurowego - wklejenie kołnierza (manszety)
Chemia budowlana - nakładanie powłoki wodochronnej
nakładanie powłoki wodochronnej


mgr inż. Maciej Rokiel, kierownik ds. produktu, marka Weber DEITERMANN

uwaga: nastąpiła zmiana nazw produktów Weber DEITERMANN; w okresie przejściowym, dla łatwiejszej identyfikacji wyrobów, dodatkowo zostanie utrzymana dotychczasowa nazwa (w nawiasie).

Autor: Weber - DEITERMANN - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Weber - DE
Nowości z firmy Weber - DEITERMANN
Czytelnia firmy Weber - DEITERMANN
Poradnik firmy Weber - DEITERMANN
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt