chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Cemex osiąga w Europie Centralnej kamień milowy w dziedzinie energii słonecznej

Cemex osiąga w Europie Centralnej kamień milowy w dziedzinie energii słonecznej

08.03.2024
1 GWh - tyle energii elektrycznej wyprodukowały już od 2023 r. instalacje fotowoltaiczne działające w wytwórniach betonu i kopalniach kruszyw w Europie Centralnej. To znacznie więcej niż potrzeba do zasilania 333 gospodarstw domowych przez cały rok. Cemex planuje dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach globalnej strategii o nazwie „Future in Action,” której celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Chemia budowlana - Fot. Cemex
Fot. Cemex

Pierwsze instalacje fotowoltaiczne powstały w zakładach Cemex produkujących beton towarowy i kruszywo w Europie Centralnej na przełomie 2020 i 2021 roku. Obecnie znajdują się w pięciu lokalizacjach w Niemczech i Polsce, generując łącznie około 100 MWh energii elektrycznej miesięcznie.

Żwirownia Immelborn może pochwalić się największą jak dotąd instalacją solarną. Znajdująca się tam farma fotowoltaiczna unosi się na powierzchni zbiornika na terenie obiektu. Instalacja ma moc 750 kWp (kilowatopików) i generuje około 720 MWh energii rocznie. W planach jest podwojenie jej zdolności celem umożliwienia produkcji nawet 100% energii elektrycznej potrzebnej do działania zakładu.
REKLAMA:


Farmy fotowoltaiczne znajdują się również w trzech innych zakładach Cemex w Niemczech - są to betoniarnie w Bischofswerda, Finowfurt i Velten. Instalacje o łącznej mocy 1 MWp planowane są również w innych wytwórniach betonu, a w kamieniołomie piasku kwarcowego w Wellmersdorf ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy 1,5 MWp.

W Polsce, farma fotowoltaiczna działa w zakładzie produkcji betonu towarowego w Warszawie. Od września 2021 r. do stycznia 2024 r., znajdująca się tam instalacja wygenerowała prawie 104 MWh energii elektrycznej. Cemex prowadzi już zaawansowane prace nad rozbudową warszawskiej farmy, aby w 100% pokryć zapotrzebowanie energetyczne zakładu.

Planowane są również instalacje fotowoltaiczne w innych zakładach Cemex w Polsce: osiem mniejszych instalacji w betoniarniach i w żwirowni Mirowo o łącznej mocy 1,1 MWp.

„Konsekwentnie dążymy do ograniczania emisji dwutlenku węgla w naszych zakładach. Zaowocowało to inwestycjami w odnawialne źródła energii, takie jak instalacje solarne. Każdego roku farmy fotowoltaiczne instalowane są w coraz większej liczbie zakładów Cemex w Europie Centralnej, pokrywając rosnący odsetek zapotrzebowania na energię elektryczną naszych kopalń i betoniarni,” mówi Patryk Czaplewski, dyrektor ds. doskonałości operacyjnej na Europę Centralną w Cemex.

Cemex na rzecz klimatu


Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest częścią globalnej strategii Cemex „Future in Action”. Jej celem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, m.in. poprzez ograniczanie emisji dwutlenku węgla w zakładach produkcyjnych.

Do 2050 r., CEMEX zamierza dostarczać wszystkim klientom na całym świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.

Autor: Cemex - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Cemex
Nowości z firmy Cemex
Czytelnia firmy Cemex
Poradnik firmy Cemex
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt