chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Rynek pierwotny a wtórny?

Rynek pierwotny a wtórny?

29.10.2020
Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji. To właśnie dlatego, do transakcji zakupu domu czy mieszkania warto podchodzić ze szczególną rozwagą i przeanalizować wszystkie możliwości. Jedną z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć jest wybór - rynek pierwotny czy wtórny? Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z nieco innymi kosztami i procedurami, niż zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Więcej o różnicach przeczytasz w tym artykule.

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego oznacza nabycie lokalu bezpośrednio od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Na rynku wtórnym kupujemy nieruchomość od poprzedniego użytkownika – najczęściej jest nim osoba prywatna. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku wtórnym możemy również zakupić lokal pochodzący z licytacji komorniczej.

Rynek pierwotny i wtórny – zalety


Kupując lokal na rynku pierwotnym mamy możliwość urządzenia go według własnego gustu, ponieważ deweloperzy oferują różne opcje wykończenia. Takie nieruchomości powstają na nowoczesnych osiedlach, które estetyką przewyższają stare budownictwo. Mają również niższe koszty utrzymania.

REKLAMA:


Dużą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest atrakcyjna lokalizacja. Lokale są dostępne w miejscach, w których nie powstają nowe budynki z uwagi na gęstą zabudowę. Nieruchomość nabyta od kolejnego właściciela to również niższy koszt zakupu – takie mieszkania bywają nawet o 10% tańsze.

Koszty okołotransakcyjne - porównanie


Zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z większymi kosztami okołotransakcyjnymi, co wynika z konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnej, który wynosi 2% wartości nieruchomości. Kosztem, który muszą ponieść wszyscy kupujący – zarówno za zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – jest taksa notarialna. Przyszli nabywcy lokali pochodzących bezpośrednio od dewelopera pokryją tylko połowę wynagrodzenia notariusza. Ważna jest również opłata za założenie księgi wieczystej i wpis prawa własności.
Z powyższych rozliczeń wynika, że koszty okołotransakcyjne są niższe w przypadku nieruchomości zakupionej od dewelopera. Należy jednak uwzględnić, że na urządzenie takiego lokalu również trzeba przeznaczyć dodatkowe środki finansowe. Jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze będzie to konieczne, a ewentualny remont można odłożyć w czasie.

Bezpieczeństwo transakcji


Kolejnym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest bezpieczeństwo zakupu nieruchomości od dewelopera i od osoby prywatnej. Biorąc pod uwagę kwestie prawne, w przypadku rynku pierwotnego nie trzeba obawiać się roszczeń poprzednich właścicieli, jednak mogą pojawić się problemy związane z przeciągającym się pracami budowlanymi czy odbiorami.

Wady i zalety


Niższe koszty okołotransakcyjne przemawiają za zakupem nieruchomości z rynku pierwotnego. W przypadku takich transakcji dużą zaletą jest fakt, że lokale są gotowe do zamieszkania. Z kolei dużym atutem nieruchomości pochodzących z drugiej ręki jest dobra lokalizacja.

(Oceń ten artykuł):
(4.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt