chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Najgłębszy basen, najlepsze materiały

Najgłębszy basen, najlepsze materiały

10.09.2020
Do budowy Deepspota, czyli najgłębszego basenu do nurkowania na świecie, który powstaje w Mszczonowie, używane są produkty marki ATLAS. Dzięki zastosowaniu m.in. hydroizolacji WODER DUO, klejów ATLAS PLUS i GEOFLEX EXPRESS oraz ATLAS FUGI CERAMICZNEJ ten imponujący obiekt będzie odznaczał się także najwyższą jakością wykonania. Specjaliści z łódzkiej firmy przeprowadzają dodatkowo cykliczne i drobiazgowe kontrole dotyczące jakości prac.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Najgłębszy na świecie basen do nurkowania będzie miał aż 45,4 m głębokości. To tak, jakby pod ziemię schować 15-piętrowy budynek. Basen o pojemności 8 tys. m3. składał się będzie z niecki głównej (głębokiej na 20 m) oraz pionowego tunelu, tzw. tuby, która zostanie udostępniona bardziej doświadczonym nurkom.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

WODER DUO, czyli hydroizolacja na najwyższym poziomie


W przypadku tak imponujących i wymagających inwestycji jak Deepspot, ogromne znaczenie odgrywa jakość zastosowanych materiałów. Ze względu na to, że obiekt usadowiony głęboko w ziemi będzie podlegał naporowi wód gruntowych, basen musi zostać dodatkowo uszczelniony. Stąd potrzeba wykonania izolacji powłokowej. Po pierwsze, zapobiega ona wysiękowi wody basenowej do środowiska. Po drugie, blokuje transport wody gruntowej do basenu. Powłoka izolacyjna musi dodatkowo być odporna na stosowanie środków chemicznych, które sprawiają, że woda w basenie jest krystalicznie przejrzysta dla nurków. To nie wszystko. Izolacja musi także skompensować odkształcenia powstałe podczas stopniowego napełniania tuby oraz komory głównej wodą. Co stałoby się, gdyby na betonowych ścianach pojawiły się mikrorysy? Wówczas chlorowana woda wniknęłaby w ich strukturę, doprowadzając do korozji prętów zbrojeniowych.

REKLAMA:

Produktem, który dzięki swoim właściwościom spełnił wszystkie stawiane przez inwestora wymagania jest ATLAS WODER DUO, hydroizolacja dwuskładnikowa elastyczna, którą aplikować można na silnie zawilgoconą powierzchnię. Jednak żeby zaaplikować powłokę uszczelniającą, trzeba najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię ścian monolitycznych. Szlifowanie oraz uzupełnianie większych ubytków jest wykonywanie na bazie systemu napraw konstrukcji żelbetowych ATLAS BETONER S.

Mniejsze ubytki są wypełniane zaprawą szybkowiążącą ATLAS MONTER T-5.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Największym wyzwaniem stojącym przed wykonawcą jest ułożenie okładzin ceramicznych w tubie o wysokości 25 m i średnicy 7 m. Z uwagi na jej usytuowanie i ograniczenia w komunikacji, na dnie tuby zastosowano tzw. materiały szybkie, m.in. nowy produkt ATLAS, tj. szybkowiążący żelowy klej wysokoelastyczny GEOFLEX EXPRESS. Gresowe okładziny na ścianach bocznych, w zależności od głębokości, przyklejone zostały z wykorzystaniem wysokoelastycznych i odkształcalnych klejów: żelowego GEOFLEX ULTRA i ATLAS PLUS. W przypadku spoiny wybór mógł być tylko jeden: ATLAS FUGA CERAMICZNA. Produkt ten wyróżnia się parametrami, które bez obaw o jakość i trwałość (m.in. eliminacja mikrorys i spękań, przebarwień i wykwitów) pozwalają zastosować go w tak trudnym, jak niecka basenu, środowisku.

Zaawansowanie technologiczne i unikalne właściwości produktów Atlas pozwoliły bez obaw rekomendować je do wykorzystania w pracach przy tak skomplikowanej i wymagającej inwestycji jaką jest Deepspot. Hydroizolacje, kleje do okładzin czy spoiny ATLAS - jedne najlepszych tego typu produktów na rynku, w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, pozwolą osiągnąć założone cele. Jest dla nas ogromnych wyróżnieniem, że znajdą się one w jedynej takiej inwestycji na świecie – mówi dr inż. Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Atlas.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Drobiazgowe kontrole


Obecność firmy Atlas na budowie najgłębszego basenu na świecie nie kończy się jedynie na zapewnieniu potrzebnych produktów. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania inwestycji, nie można pozwolić sobie nawet na najmniejszy błąd. Ciężko bowiem wyobrazić sobie np. znalezienie ewentualnego przecieku bez spuszczania 8 tys. m sześc. wody. Byłoby to z pewnością bardzo kosztowne i trudne do zrealizowania zadanie. Żeby tego uniknąć, firma Atlas, w porozumieniu z inwestorem systematycznie nadzoruje obiekt. Chodzi m.in. o kontrolę przygotowania podłoża betonowego pod aplikację WODERA DUO, aplikację powłoki izolacyjnej oraz grubość izolacji po jej związaniu, czy kontrolę klejenia okładzin ceramicznych, a także prowadzenie niezbędnych szkoleń.

Tempo prac związanych z budową obiektu w Mszczonowie jest bardzo szybkie. Położona została już izolacja oraz okładziny ceramiczne w tubie, w tym najtrudniejszy etap prac, czyli izolację oraz położenie płytek na ostatnich 2 m ścian. Żeby to zrobić, trzeba było unieść ważącą ponad 2,5 t schodnię. Następnym krokiem będzie napełnianie tuby wodą, które potrwa ok. 12 godzin. Dlaczego tak długo? Do środka wlany zostanie aż 1 tys. m3 wody!

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Megainwestycja w Mszczonowie


Deepspot, zlokalizowany w Mszczonowie pod Warszawą, będzie najgłębszym basenem nurkowym na świecie (45,4 m). Znajdzie się w nim aż 8 tys. m sześc. wody. To 27 razy tyle, co w zwykłych 25-metrowych basenach. Będą mogli z niego korzystać zarówno osoby początkujące, sportowcy, jak i profesjonalni nurkowie. Dodatkową atrakcją jest podwodny tunel przeznaczony dla widzów, którzy chcieliby obserwować poczynania osób nurkujących w basenie. Całą inwestycję dopełnią sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Atlas
Nowości z firmy Atlas
Czytelnia firmy Atlas
Poradnik firmy Atlas
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt