chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak montuje się ATLAS M-SYSTEM 3G? Szybko, łatwo i przyjemnie?

Jak montuje się ATLAS M-SYSTEM 3G? Szybko, łatwo i przyjemnie?

15.01.2020
ATLAS M-SYSTEM 3G jest godną uwagi alternatywą dla nieporęcznych i trudnych w montażu tradycyjnych stelaży aluminiowych. Dlaczego? Montuje się go szybko, łatwo i przyjemnie. Mało tego, można to spokojnie robić w pojedynkę, bez niczyjej pomocy.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

System, dzięki któremu wykonamy zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych, jest uniwersalny, nadaje się zarówno do wyrównywania sufitów i ścian w mieszkaniach oraz w przypadku większych inwestycji. Dodatkowo pozwala radykalnie zredukować odległość pomiędzy poszyciem a podłożem. Nawet do 1 cm. To nie wszystko. Między płytami gipsowo-kartonowymi nie tworzą się rysy i pęknięcia.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Skompletuj narzędzia, sprawdź nierówności i zwymiaruj podłoże


To, w jaki sposób instaluje się ATLAS M-SYSTEM 3G, świetnie pokazuje film opublikowany na kanale firmy Atlas w serwisie YouTube. Od czego trzeba zacząć? Od skompletowania narzędzi. Chodzi o wiertarkę, wkrętarkę, wiertło Φ4 do podłoży drewnianych i Φ10 do tych betonowych, cyrkiel albo miarkę, ołówek, poziomicę laserową i zwykłą, torx T25, szczypce, sznur traserski oraz imbus 8. Co dalej? W pomieszczeniu, w którym zamierzamy montować płyty, należy sprawdzić nierówności i kąty oraz zwymiarować podłoże.
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Pionowe i poziome punkt


Jak tylko to zrobimy, możemy przystąpić do rozmieszczenia płyt na podłożu. Powinniśmy pamiętać o tym, żeby zaznaczyć miejsca ich łączenia. Należy wybrać rozstaw i rozpocząć trasowanie. Od czego? Miejsca łączenia płyt. Korzystając z miarki lub cyrkla, wyznaczamy pionowe punkty. Muszą być zgodne z rozstawem. Później od wytrasowanych punktów pionowych wyznaczamy te poziome. Dodatkowo zaznaczamy skrajny rząd krążków (minimum 7 cm od każdego brzegu zabudowywanej powierzchni). Następnie w wyznaczonych miejscach wywiercamy otwory pod łączniki. Pracując na podłożu betonowym, przyda nam się wiertło Φ10, na drewnianym – Φ4.

Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Łączniki na talerzyki


Po przygotowaniu podłoża należy wyjąć z lekkiego opakowania (waży niecałe 2 kg, starcza na ok. 4 m kw.) wszystkie elementy ATLAS M-SYSTEM 3G. Są to talerze montażowe (polipropylenowe lub stalowe), śruby mocujące o długościach L100- L250, tuleje rozporowe z tworzywa sztucznego o średnicach 8-12 mm oraz stalowe wkręty do mocowania płyt do talerzyków o średnicy 3,5 mm.

W wywierconych otworach trzeba osadzić tuleje kotwiące, następnie przygotować laser i ustawić kurtynę na pożądaną odległość. Taką, na jaką mają być wkręcone łączniki. Następnie należy wkręcić pierwszy z nich na pożądaną odległość i zaznaczyć markerem na wkrętarce linię-znacznik. Pokrycie się linii lasera z tą na wkrętarce utworzy płaszczyznę talerzyków. Po wkręceniu wszystkich łączników powinno się jeszcze sprawdzić ich poziom (posługując się przy tym poziomicą).
Przy wyznaczeniu pierwszego łącznika należy wziąć pod uwagę jego grubość (czyli 1 cm) i grubość płyty (najczęściej 1,25 cm).
Przeczytaj również: Czyste fugi bez wysiłku?
Chemia budowlana - Fot. Atlas
Fot. Atlas

Cztery wkręty na łącznik


Na wkręcone łączniki, za pomocą torxa T25, należy nakręcić talerze montażowe. Jest też inna opcja. Można również nakręcić talerze od razu na śrubę i wkręcać z talerzem. Jeśli to zrobimy, sprawdźmy jeszcze raz ich poziom. Następnie przykręćmy pierwszą płytę, najlepiej zaczynając od skrajnych talerzy. Pamiętajmy także o tym, żeby boki płyt zawsze wychodziły na rzędach talerzy.

REKLAMA:

Co jeszcze? Trzeba przenieść rozstaw łączników na płytę. Wszystko po to, żeby wiedzieć, gdzie powkręcać wkręty. Można to zrobić, posiłkując się miarką lub cyrklem i laserem. Następnie do każdego łącznika należy przykręcić cztery wkręty. A co w przypadku łączenia dwóch płyt? Na każdą z nich trzeba użyć po dwa wkręty. I to… byłoby na tyle!

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Atlas
Nowości z firmy Atlas
Czytelnia firmy Atlas
Poradnik firmy Atlas
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt