chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » AkzoNobel partnerem Rijksmuseum (Amsterdam) przy transmitowanej na żywo renowacji

AkzoNobel partnerem Rijksmuseum (Amsterdam) przy transmitowanej na żywo renowacji „Straży nocnej” Rembrandta

10.07.2019
W spektakularnym połączeniu tego, co stare, z nowym, Operacja „Straż nocna” zostanie przeprowadzona przy użyciu szeregu przełomowych narzędzi i technik, które umożliwią gruntowne zbadanie i renowację 377-letniego obrazu Rembrandta. A wszystko to będzie do obejrzenia w transmisji na żywo.

Chemia budowlana - Thierry Vanlancker i Taco Dibbits podpisują umowę o współpracy na tle
Thierry Vanlancker i Taco Dibbits podpisują umowę o współpracy na tle "Straży nocnej". Fot. AkzoNobel

Począwszy od 8 lipca specjalny zespół badaczy, konserwatorów i restauratorów z Rijksmuseum, a także specjaliści od kolorów z AkzoNobel będą pracować zamknięci w specjalnej szklanej komorze zbudowanej przed obrazem, tak aby nie przeszkadzać odwiedzającym muzeum.

Etap wstępnych badań wykroczy poza wszystkie działania znane do tej pory światu sztuki. W ramach tego etapu, przy użyciu specjalnych technik powstaną tysiące fotografii o ultrawysokiej rozdzielczości. Arcydzieło zostanie także zbadane przy pomocy złożonych skanerów i laserów. Efektem tego etapu bedzie kilka terabajtów danych, które zostaną poddane dokładnej analizie, tak aby ustalić najlepszą metodę renowacji „Straży nocnej” dla przyszłych pokoleń.
REKLAMA:


Za chwilę podejmiemy się największej i najbardziej innowacyjnej renowacji w liczącej 219 lat historii muzeum” tłumaczy Dyrektor Generalny Rijksmuseum, Taco Dibbits. „Rijksmuseum nieustannie monitoruje kondycję „Straży nocnej”. Odkryliśmy, że zachodzą w nim zmiany, takie jak blednięcie postaci psa w prawym dolnym rogu obrazu. Aby lepiej zrozumieć jego stan jako całości, podjęto decyzję o przeprowadzeniu gruntownego badania. Tak więc prace, które realizujemy przy wsparciu AkzoNobel, są dla nas bardzo ważne.

Thierry Vanlancker, CEO AkzoNobel, dodaje: „Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy być głównym partnerem tego niezwykłego projektu. Jako firma, która jest liderem w obszarze innowacji, z wielką ekscytacją oferujemy naszą specjalistyczną wiedzę i pasję w dziedzinie farb, by pomóc odrestaurować ikonę kultury.

Pomiędzy nami istnieje naturalna więź, nie tylko ze względu na fakt, że nasza firma również szczyci się wieloletnim i imponującym dziedzictwem. W podobny sposób napędza nas odkrywanie nowych horyzontów i inspiracja przeszłością dla budowania przyszłości. Tak więc dysponujemy ogromną wiedzą specjalistyczną, którą możemy się podzielić, i z niecierpliwością oczekujemy na moment, gdy przejmiemy główną rolę, podejmując działania, by zwiększyć nasze techniczne pojęcie barwy.
Przeczytaj również: Sztuka w oprawie farb AkzoNobel
Operacja „Straż nocna” zwróci uwagę na kilka fundamentalnych kwestii. W jaki sposób wykonano obraz? Jaki był pierwotny wygląd obrazu zamierzony przez Rembrandta? Jaki jest obecny stan „Straży nocnej”? Jakiego rodzaju zmiany zaszły w farbach i dlaczego? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania będzie odbywać się w pełnym świetle przed oczami całego świata, odwiedzający muzeum będą mogli z bliska przyjrzeć się pracy badaczy, a cały proces będzie transmitowany na żywo w Internecie.

Technologia wykorzystywana w tym celu jest zadziwiająca. Badacze wykonają 11 400 fotografii o rozdzielczości 5430 dpi. Wykorzystają przy tym specjalne skanery, które pozwolą im zajrzeć w pęknięcia i szczeliny, natomiast pigmenty zostaną przeanalizowane na poziomie nano za pomocą zaawansowanego lasera. Otrzymane w ten sposób zdjęcia zostaną udostępnione publicznie, co umożliwi uwiarygodnienie danych.

Już niedługo wywrócimy świat konserwacji obrazów do góry nogami i dokonamy rzeczy, których nikt do tej pory się nie podjął – wyznaje Robert van Langh, Dyrektor ds. Konserwacji i Nauk Rijksmuseum. – Przede wszystkim musimy dowiedzieć się, przed jakim wyzwaniem stoimy. Mając na pokładzie takiego partnera jak AkzoNobel, jesteśmy przekonani, że wyniesiemy naszą wiedzę na temat farb na kolejny poziom – i nie mam tu na myśli wyłącznie jednego poziomu, myślę o trzech lub czterech poziomach.Trzyletnie partnerstwo jest przedłużeniem wieloletniej współpracy pomiędzy AkzoNobel i Rijksmuseum, w ramach której firma dostarczyła około 8000 l farby. Dla tej współpracy opracowano specjalną paletę kolorów (znaną pod nazwą Sikkens RIJKS Colors), które odpowiadały kolorom oryginalnie użytym przez architekta Pierre’a Cuypersa.

Rijksmuseum, które w 2018 r. przyciągnęło ponad dwa miliony odwiedzających, posiada największą i najbardziej reprezentacyjną kolekcję Rembrandta na całym świecie. Proces renowacji „Straży nocnej” można będzie na bieżąco oglądać.

Autor: Akzo Nobel Decorative Paints - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Akzo Nobel
Nowości z firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Czytelnia firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Poradnik firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Copyright 2019 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt