chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Błędy w sztuce – czego nie robić podczas ocieplania ścian zewnętrznych budynku?

Błędy w sztuce – czego nie robić podczas ocieplania ścian zewnętrznych budynku?

02.07.2019
Termomodernizacja budynku pozwoli Ci zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i zmniejszyć jego niekorzystne oddziaływanie na środowisko. Jednak podczas prac remontowych łatwo popełnić szereg błędów, które mogą Cię słono kosztować. Poznaj listę najczęstszych budowlanych wpadek podczas ocieplania domu za pomocą systemów ETICS i dowiedz się, jak ich uniknąć!

Chemia budowlana - Fot. Caparol
Fot. Caparol
Diabeł tkwi w szczegółach – możesz przekonać się o tym w przypadku nieprawidłowo wykonanego ocieplenia, gdy elewacja odpada, wygląda nieestetycznie lub nie spełnia swojej funkcji. Termomodernizacja budynku powinna być bowiem poprzedzona odpowiednim przygotowaniem i przeprowadzona z najwyższą starannością. Jakich błędów powinieneś się szczególnie wystrzegać, gdy przeprowadzasz ocieplenie domu?

Błąd nr 1: brak odpowiedniego przygotowania do termomodernizacji


Dokładne planowanie przedsięwzięcia jest podstawą dobrze wykonanej pracy podczas ocieplania domu. Co składa się na odpowiednie przygotowanie do termomodernizacji polegającej na ociepleniu ścian budynku?
· Projekt sporządzony przez fachowca. Dobrze sporządzony projekt powinien uwzględniać nie tylko estetykę elewacji, ale też ilość i rodzaj łączników mechanicznych na każdy 1 m2 powierzchni ściany, sposób wykonania obróbek blacharskich oraz analizę cieplno-wilgotnościową przegród zewnętrznych. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich obliczeń właściwie dobierzesz grubość ocieplenia i ocenisz ryzyko zawilgocenia przegród. Pamiętaj, że nawet niewielkie zmiany w projekcie (takie jak rodzaj tynku zewnętrznego) powinieneś skonsultować z autorem projektu – w ten sposób unikniesz ewentualnych komplikacji na etapie prac.
REKLAMA:


· Zabezpieczenie budynku i otworów w ścianach. Aby uniknąć niepotrzebnych zabrudzeń, wszystkie okna, drzwi zewnętrzne i ramy powinny zostać zaklejone folią. Rusztowanie najlepiej otoczyć siatką, która zabezpieczy ściany przed zbyt silnym promieniowaniem słonecznym i wiatrem – dzięki temu kolejne warstwy ocieplenia będą równomiernie wysychać. Pamiętaj też o odpowiednim składowaniu materiałów!

· Przygotowanie powierzchni. Zanim przystąpisz do ocieplania ścian, zadbaj o ich dokładne oczyszczenie z brudu, grzybów, pleśni, słabo związanego z podłożem tynku. Ściany powinny być również odpowiednio wyrównane.

Błąd nr 2: ocieplenie domu materiałami od różnych producentów


Podczas ocieplania domu powinieneś bezwzględnie stosować się do założeń danego systemu ETICS i używać tylko tych materiałów, które zostały w nim uwzględnione. Odejście od tej zasady może grozić poważnymi konsekwencjami, a także oddaleniem ewentualnych roszczeń przy reklamacji.Pamiętaj, że dopuszczone do sprzedaży systemy ociepleń zyskują aprobatę Instytutu Techniki Budowlanej jako całość, a ich trwałość została potwierdzona odpowiednimi badaniami. Współdziałanie produktów w różnych systemach nie zostało zbadane. Jeśli chcesz zyskać trwałą i atrakcyjną elewację, sięgnij po zespolone systemy ociepleń Capatect o wysokim standardzie. Ich producent – firma Caparol – to marka posiadająca blisko 50-letnie doświadczenie w produkcji i udoskonalaniu technologii i receptur produktowych.

Błąd nr 3: montaż płyt styropianowych metodą punktową


Niektórzy wykonawcy wciąż przyklejają styropian metodą punktową, nazywaną potocznie sposobem „na placki”. Niestety, taki montaż nie jest prawidłowy. Zalecanym sposobem przyklejania płyt izolacyjnych jest tzw. metoda pasmowo-punktowa, polegająca na nakładaniu kleju pasma kleju o szerokości 3-5 cm po obwodzie płyty, wzdłuż jej krawędzi, a dodatkowo w środku płyty 3-6 placków. Należy pamiętać, że minimalna powierzchnia przylegania płyty do podłoża powinna wynosić 40%. Taki sposób mocowania płyt styropianowych do ściany sprawi, że nie ulegną one odkształceniom, uniemożliwi przemieszczanie się powietrza pomiędzy ścianą a warstwą ocieplenia i tym samym w przypadku pożaru zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Pamiętaj też o przeprowadzaniu prac w odpowiednich warunkach pogodowych. Wystawianie grafitowych płyt styropianowych na działanie promieniowania słonecznego może prowadzić do ich odkształcenia się. Jeśli nastąpi to w trakcie procesu przyklejania płyt, może zakłócić proces wiązania kleju i spowodować niedostatecznie mocne przyklejenie ich do podłoża..

Błąd nr 4: zaniechanie szlifowania płyt termoizolacyjnych


Szlifowanie warstwy izolacyjnej nie jest przyjemnym etapem prac, dlatego też wiele osób go pomija. Nawet niewielkie nieoszlifowane uskoki pomiędzy płytami mogą sprawić, że powierzchnia elewacji będzie nierówna, co niekorzystnie wpłynie na jej estetykę.

Błąd nr 5: nieprawidłowo wykonane zbrojenie


Najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego to:
· brak wklejenia ukośnych elementów siatki zbrojącej w narożach otworów,
· wykonanie warstwy zbrojonej o zbyt małej grubości,
· wadliwe zatopienie siatki w warstwie zbrojącej (siatka leży bezpośrednio na termoizolacji bądź jest niedostatecznie pokryta klejem),
· brak lub zbyt małe zakładki siatki.

Skutkami powyższych błędów są pęknięcia w warstwie zbrojonej ora na wierzchniej warstwie tynku.

Błąd nr 6: brak uszczelnień przy oknach i drzwiach


Miejsca styku warstwy ocieplenia i stolarki okiennej lub drzwiowej powinny być uszczelnione. Można to zrobić, wykorzystując samorozprężne taśmy uszczelniające lub specjalne profile przyokienne. Pominięcie tego etapu sprawi, że w miejscach styku pojawią się spękania, co może prowadzić do wnikania wody opadowej pod warstwę ocieplenia lub w termoizolację.

Planujesz termomodernizację domu? Teraz możesz skorzystać z dofinansowania dzięki rządowemu programowi Czyste Powietrze. Pamiętaj, by podczas ocieplania budynku zastosować jeden z renomowanych systemów – np. energooszczędne systemy ociepleń Capatect.

Autor: Caparol - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Caparol
Nowości z firmy Caparol
Czytelnia firmy Caparol
Poradnik firmy Caparol
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt