chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Tynk gipsowy – gładka droga do pięknych wnętrz

Tynk gipsowy – gładka droga do pięknych wnętrz

14.12.2018
Równe, gładkie ściany i sufity to prawdziwy must-have wykańczania wnętrz. Szczególnie, jeśli myślimy o malowaniu czy tapetowaniu. Docenimy je również planując efektowne naklejki czy grę światłem, które jak nic innego potrafią obnażyć wszelkie niedoskonałości podłoża. Kto z nas nie chce mieszkać ładnie, zwłaszcza, jeśli rynek oferuje mnóstwo rozwiązań… W takich przypadkach za dobrą bazę posłuży nam tynk gipsowy.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
Powszechnie wykorzystywane tynki gipsowe zapewniają możliwość tworzenia estetycznych i dekoracyjnych form architektonicznych, ocieplają wnętrza oraz zabezpieczają elementy budowli przed ogniem. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach suchych o wilgotności nieprzekraczającej 70%, w tym w domowych kuchniach czy łazienkach. Są paroprzepuszczalne, a dzięki dobrej izolacyjności termicznej mają dodatkowy wpływ na oszczędność energii cieplnej. Tynkarze cenią je przede wszystkim za ich łatwe, jednowarstwowe wykonanie. Co więcej, tynki gipsowe szybko twardnieją i wysychają. Nie ma potrzeby wykańczania ścian gładzią przed ich pomalowaniem, ponieważ uzyskana powierzchnia sama w sobie jest wystarczająco gładka, a przy tym przyjemna w dotyku, natomiast otynkowane pomieszczenia są ciepłe i przytulne.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
Zanim jednak przystąpimy do tynkowania, pamiętajmy by zadbać o odpowiednie warunki podłoża, które powinno być przede wszystkim suche i czyste. Szczeliny pod instalacje elektryczne trzeba wypełnić, a elementy metalowe zabezpieczyć antykorozyjnie. Na ścianach z cegły czy pustaków nie zapomnijmy o gruntowaniu wyrównującym chłonność podłoża. Jeśli chcemy tynkować bezpośrednio na betonie, konieczne jest zastosowanie podkładu wzmacniającego przyczepność.
REKLAMA:


Zabierając się za tynkowanie dobrze jest sięgnąć po wysokiej jakości produkty. Jeśli zależy nam na gładkiej powierzchni odpornej na mikropęknięcia, nieprzeciętnej wydajności, a przy tym szukamy produktu lekkiego, wybaczającego błędy takie jak np. zbyt szybkie podejście lub spóźnienie się z wyrównywaniem łatą, bardzo dobrym wyborem będzie Baumit Ratio 2000. Szczególnie, gdy w grę wchodzą inwestycje, na których trzeba działać szybko, zachowując przy tym wysokie parametry jakościowe powierzchni.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Można go nakładać ręcznie, chociaż zaprojektowany został z myślą o tynkowaniu większych metraży przy użyciu agregatu tynkarskiego. Podpowiada Tomasz Jarzyna z firmy Baumit – Produkt należy nanosić poziomo, od góry ściany, mając na uwadze, że grubość warstwy nie powinna przekroczyć 25mm. Dzięki specjalnej recepturze, materiał rozprowadza i wyrównuje się lekko za pomocą łaty tynkarskiej typu H. Jeśli pojawi się potrzeba nałożenia kolejnej warstwy, nie możemy dopuścić, aby poprzednia stwardniała i całkowicie związała lub wyschła (metoda „mokre na mokre”). Po ok. 90-120 min. od aplikacji ścianę trzeba wyrównać używając łaty trapezowej, a następnie – po wstępnym stwardnieniu tynku – wygładzić metalową szpachlą. Jednym z ostatnich kroków jest zwilżenie ściany wodną mgiełką i przetarcie pacą gąbkową – aż powstanie mleczko gipsowe. Po krótkim czasie i zmatowieniu powierzchni tynku, wystarczy już tylko wygładzić ją za pomocą długiej metalowej szpachli i pozostawić do wyschnięcia.

Teraz możemy cieszyć się idealnie gładką ścianą, pozostaje już tylko wybór farb czy tapet, aby wnętrze zaczęło tętnić życiem.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt