chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Nowoczesne rozwiązania w trosce o środowisko – przedstawiciele AkzoNobel na COP24 w

Nowoczesne rozwiązania w trosce o środowisko – przedstawiciele AkzoNobel na COP24 w Katowicach

10.12.2018
Według Kroniki Organizacji Narodów Zjednoczonych, zużycie energii i zanieczyszczenie środowiska stanowią dwa krytyczne globalne problemy, dotykające w szczególności społeczności miejskie. Sytuacja ta wymaga radykalnych działań, chociażby dlatego, iż jednym ze skutków postępującej degradacji środowiska jest zagrożenie zdrowia oraz życia ludzi. Właśnie nad takimi rozwiązaniami dyskutują obecnie przedstawiciele około 190 krajów, w tym politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowiska naukowego i biznesu na 24 sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24).

Chemia budowlana - Pamela Phua, Fot. AkzoNobel
Pamela Phua, Fot. AkzoNobel
Chemia budowlana - Pamela Phua. Fot. AkzoNobel
Pamela Phua. Fot. AkzoNobel

Wydarzenie to ma ogromne znaczenie dla przyszłości ludzi na całym świecie. Mogą o tym świadczyć zatrważające dane opublikowane przez WHO:
- Ponad 90% mieszkańców ziemi oddycha skażonym powietrzem.
- Rocznie ponad 7 milionów ludzi umiera z powodu narażenia na drobne pyły, które wnikają głęboko do płuc i do układu sercowo-naczyniowego, co powoduje takie dolegliwości jak udary, problemy z sercem i raka płuc.

Na konferencji obecna była również Pamela Phua, Cluster Director Wietnam, Singapur and Indochiny, z firmy AkzoNobel. Jej obecność na COP24 nie jest przypadkowa. AkzoNobel jako globalna firma produkująca farby i lakiery, jednocześnie jeden z liderów w rankingu Dow Jones Sustainability Index w branży chemicznej, kładzie bardzo duży nacisk na zrównoważony rozwój. Pamela Phua w trakcie swoich prelekcji przedstawiła na przykładzie dwóch najbardziej zaludnionych krajów na świecie – Indii i Chin, najnowsze rozwiązania firmy, które mają na celu ochronę środowiska oraz poprawę jakości życia ludzi.

Chemia budowlana - Pamela Phua. Fot. AkzoNobel
Pamela Phua. Fot. AkzoNobel

Rozwój gospodarki a spadek jakości powietrza


Podczas gdy gospodarka Indii rozwija się najszybciej na świecie (7,5% rocznie), niestety miliony jego obywateli narażone są na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze. Najnowszy raport WHO z maja 2018 roku, wskazuje, że 10 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie znajduje się właśnie w Indiach. W Europie sytuacja również nie jest najlepsza. Według danych WHO, wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Starego Kontynentu 16 znajduje się w Polsce. Co gorsza, NIK szacuje, że niektórym polskim regionom, przy zastosowaniu dzisiejszych mechanizmów, walka ze smogiem może zająć nawet 100 lat. W jaki sposób AkzoNobel może pomóc miastom w walce z tak ogromnym zanieczyszczeniem powietrza?

Opracowaliśmy farbę oczyszczającą powietrze, która może degradować duże zanieczyszczenia atmosferyczne, w skład których wchodzą takie związki jak tlenki azotu i tlenki siarki. Te związki nie dość, że same wpływają negatywnie na zdrowie, to dodatkowo przyczyniają się do powstawania cząstek pyłu PM2,5, które mogą wnikać głęboko do płuc i krwi, powodując udary, choroby serca, raka płuc i infekcje dróg oddechowych. Nasza farba dzięki swoim właściwościom generuje rodniki, które mogą rozkładać te zanieczyszczenia – powiedziała Pamela Phua.

Obecnie firma pracuje nad jeszcze innymi interesującymi rozwiązaniami, które mają pomóc w poprawie jakości powietrza i zmniejszeniu emisji lotnych związków organicznych.

Od dłuższego czasu wdrażamy również program Waterway, którego celem jest przejście naszych produktów do pielęgnacji drewna i metalu, z produktów opartych na rozpuszczalnikach na produkty, których bazą jest woda, a które nadal cechuje równie wysoka jakoś i efektywność – wyjaśnia Phua.

REKLAMA:

Konsumpcja energii na świecie


Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Chiny są jednym z największych konsumentów energii na świecie. Jej produkcja w głównej mierze opiera się na węglu, a to ma ogromny wpływ na jakość powietrza. Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale 2017 r. produkcja energii elektrycznej z węgla stanowiła 80% ogólnej produkcji energii elektrycznej w Polsce. W jaki sposób AkzoNobel chce przyczynić się do polepszenie wydajności energetycznej?

AkzoNobel stworzył specjalne powłoki elewacyjne, które pozwalają jeszcze lepiej izolować wnętrza budynków przed wpływem zewnętrznych temperatur. Dzięki temu, w okresie wzmożonych upałów chronione są przed przegrzaniem, zimą natomiast zatrzymują ciepło. W ten sposób potrzebujemy mniej energii, aby utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz domu – tłumaczy Pamela Phua.

Działalność AkzoNobel zarówno w Polsce, jak i na świecie opiera się na trzech filarach: innowacjach, zrównoważonym rozwoju oraz tworzeniu przestrzeni miejskich przyjaznych ich mieszkańcom. W ostatnim roku firma dokonała wielu znaczących zmian i złożyła kilka poważnych deklaracji w ramach strategii zrównoważonego rozwoju. Takim przykładem jest stopniowe przechodzenie na produkty wodne w kategorii farb dekoracyjnych, czy też proponowanie dla sektora morskiego produktów Intersleek i Intertrac, które m.in. zmniejszają porost na statkach, co wpływa na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W ramach swojej działalności AkzoNobel realizuje wiele programów, a także jest partnerem dla kluczowych projektów związanych ze zrównoważonym rozwojem, m.in programu The Ocean Cleanup, którego celem jest zwrócenie uwagi na fakt, jak bardzo zanieczyszczone są oceany i jak negatywny mamy wpływ na nasze środowisko. Działania dla lokalnych społeczności w ramach projektu „Let’s Colour” to łączenie koloru z wiedzą jak najlepiej zadbać o otoczenie, w którym żyjemy. Wspieranie organizacji zaangażowanych w walkę o lepsze warunki do życia czy to w wodzie, czy na lądzie to obowiązek każdego biznesu, który ma na uwadze przyszłość kolejnych pokoleń.

Autor: Akzo Nobel Decorative Paints - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Akzo Nobel
Nowości z firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Czytelnia firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Poradnik firmy Akzo Nobel Decorative Paints
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt