chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Ocieplenia budynków kluczowe dla powodzenia programu „Czyste Powietrze”

Ocieplenia budynków kluczowe dla powodzenia programu „Czyste Powietrze”

26.11.2018
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), branżowa organizacja czołowych producentów materiałów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków, opublikowało na swojej stronie apel o aktualizację założeń rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Chemia budowlana - Fot. SSO
Fot. SSO
Chemia budowlana - Fot. SSO
Fot. SSO

Stowarzyszenie zwraca uwagę, że dopuszczana w tym programie instalacja ekologicznego źródła ciepła w nieocieplonym budynku jest błędnym podejściem do procesu termomodernizacji. Ocieplenie ścian zewnętrznych jest niezbędne do walki ze smogiem, ponieważ może ograniczyć konsumpcję energii cieplnej w budynku nawet o połowę. Eksperci zalecają więc wymianę pieca dopiero po ociepleniu domu.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń od 15 już lat działa na rzecz energooszczędności w budownictwie. Dlatego cieszy nas popularność programu „Czyste Powietrze”, który wspierać ma pełną termomodernizację domów jednorodzinnych. Musimy jednak wskazać istotną niekonsekwencję w jego założeniach – powiedział Dariusz Czarny, członek Zarządu Stowarzyszenia. – Proces termomodernizacji budynku wymaga przede wszystkim poprawnego ułożenia etapów prac. W imieniu branży apelujemy o zaktualizowanie zasad programu w taki sposób, aby inwestor ubiegający się  dotację mógł wybrać prawidłową ścieżkę kompleksowej termomodernizacji, czyli w pierwszym kroku – ocieplenie budynku, w drugim – instalacja nowoczesnego pieca. Dopiero wówczas efekt oszczędności energii cieplnej będzie gwarantowany – wyjaśnił ekspert SSO.
Chemia budowlana - Fot. SSO
Fot. SSO
Chemia budowlana - Fot. SSO
Fot. SSO

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku jest najważniejszym elementem kompleksowej termomodernizacji, przyczynia się bowiem znacząco do zmniejszenia kosztów ogrzewania i to bez względu na rodzaj paliwa – eliminując w ten sposób główną przyczynę smogu. Instalacja ekologicznego źródła ciepła ma więc sens, jeśli wcześniej zapewni się odpowiednią ochronę termiczną budynku. W przeciwnym razie, energia cieplna w dużej części „ucieknie” przez niezaizolowane ściany, co zwiększy zużycie paliwa, jak też emisję szkodliwych substancji do atmosfery. – Systemowe, dobrze zaprojektowane i zainstalowane ocieplenie ścian zewnętrznych może ograniczyć zapotrzebowanie na energię cieplną w budynku nawet o połowę. W programie „Czyste Powietrze” dofinansowanie termomodernizacji ocieplenie przegród zewnętrznych ma niestety znaczenie poboczne, priorytetowo potraktowana jest jedynie wymiana źródła ciepła, co może skłaniać beneficjantów programu wyłącznie do tej drugiej inwestycji – podkreślił Dariusz Czarny.

Przedstawiciel Stowarzyszenia wskazał również, że prawidłowe poprowadzenie prac termomodernizacyjnych w objętych programem „Czyste Powietrze” domach jednorodzinnych jest kluczowe do osiągnięcia zakładanej przez Ministerstwo Środowiska w związku z tą inicjatywą redukcji emisji dwutlenku węgla o 80% w ciągu 10 lat. – Sama zmiana źródeł ciepła na ekologiczne, nawet na wielką skalę, takiego rezultatu nie przyniesie, a środki publiczne przeznaczone na dofinansowanie tych inwestycji będzie można uznać za niewystarczająco efektywnie wykorzystane. Ponadto niezadowalająca będzie skala poprawy jakości powietrza – ocenił Dariusz Czarny.

REKLAMA:

Według Stowarzyszenia modernizacja systemów grzewczych i wymiana źródeł ciepła powinny być dostosowane do nowego, dużo mniejszego zapotrzebowania budynku na energię, jakie uzyskuje się dopiero po dociepleniu przegród zewnętrznych. W ocenie ekspertów właściciele nieocieplonych domów po przejściu na źródła ciepła wymagające mniej emisyjnych, ale droższych paliw, nadal będą poszukiwać na własną rękę oszczędności. – To może oznaczać powrót do paliw niskiej jakości i zniweczyć wspólne wysiłki na rzecz ograniczenia smogu. A w konsekwencji oddalić Polskę od standardów XXI wieku – przestrzegł reprezentant SSO.
Przeczytaj również: CFI World w SSO
Ponad 10 tysięcy złożonych dotychczas wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze” dowodzi, że to bardzo cenna i oczekiwana inicjatywa. Tym bardziej powinna propagować prawidłową praktykę budowlaną. Jesteśmy gotowi wesprzeć program „Czyste Powietrze” udziałem naszych ekspertów we wszelkich pracach wdrożeniowych w tym zakresie – zadeklarował Dariusz Czarny w imieniu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

(Oceń ten artykuł):
(4.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt