chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » SSO na konferencji ETICS zaprezentuje Kalkulator łączników

SSO na konferencji ETICS zaprezentuje Kalkulator łączników

08.05.2018
Podczas V Międzynarodowej Konferencji ETICS w dniach 9-11 maja 2018 roku w Łochowie Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) zaprezentuje Kalkulator łączników SSO, ułatwiający prawidłowy montaż mechaniczny termoizolacji w systemach ociepleń. Jest to nowatorski program określający liczbę niezbędnych łączników mechanicznych zależnie od siły odziaływania wiatru na elewacje budynków. Kalkulator, pierwszy na polskim rynku o takim zakresie analityczno-obliczeniowym, zaprojektowano w ramach współpracy Komisji Technicznej SSO z Politechniką Poznańską.

Chemia budowlana - Fot. SSO
Fot. SSO
Jak podkreśla przewodniczący Komisji Technicznej SSO dr inż. Mariusz Garecki, wcześniej nie została opracowana tego typu metodologia obliczeń wymaganej liczby i schematu rozmieszczenia łączników mechanicznych na elewacji. – Nasze narzędzie uwzględnia między innymi wpływ działania wiatru w poszczególnych strefach ścian. Ten aspekt jest zwykle pomijany w programach wyznaczających liczbę łączników mechanicznych, a to przecież kluczowy dla bezpieczeństwa i trwałości ocieplenia element. Jako branżowe stowarzyszenie dbamy o standardy wykonania i eksploatacji systemów ociepleń, dlatego wypełniliśmy tę istotną lukę – stwierdza dr inż. Garecki.

Oprócz wskazywania wymaganej liczby łączników mechanicznych przypadających na 1 m? ocieplonej powierzchni, kalkulator określa też nośność systemu ociepleń i nośność mocowania mechanicznego. W obliczeniach może ponadto uwzględniać m.in. wpływ położenia budynku względem stron świata, ukształtowania terenu na obciążenie wiatrem, możliwość zmiany wartości współczynników ciśnienia zewnętrznego, jeśli warunki lokalizacji obiektu tego wymagają, itp. Program bierze również pod uwagę wpływ rozmieszczenia łączników na płycie izolacyjnej (położenie środkowe, wzdłuż krawędzi lub w  narożu). Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość śledzenia i bieżącej weryfikacji przez projektanta poszczególnych kroków obliczeniowych, od założeń aż po wynik końcowy. – Nie jest to narzędzie intuicyjne, ale wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia, wymuszając świadome podejmowanie decyzji, dając też możliwość na bieżąco analizowania ich skutków. Jesteśmy przekonani, że duże możliwości naszego oprogramowania okażą się znaczącym wsparciem dla wszystkich, którzy dbają o jakość inwestycji ociepleniowych – zaznaczył szef Komisji.
REKLAMA:


Kalkulator łączników SSO jest autorskim projektem dra inż. Mariusza Gaczka z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej, opracowanym we współpracy z ekspertami z Komisji Technicznej SSO. Oprogramowanie będzie powszechnie dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia. Zaraz po jego publikacji ukaże się szereg artykułów, które będą szczegółowo wyjaśniały zasady posługiwania się tym programem oraz pokazywały różne przykłady wielokryteriowych analiz, jak też wskazywały na poprawność techniczną i ekonomiczność rozwiązań.

(Oceń ten artykuł):
(3.7)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt