chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Bezpieczna elewacja z tynkami Weber

Bezpieczna elewacja z tynkami Weber

23.03.2018
Smog to bolączka dużych miast, która zatruwa środowisko, zagraża naszemu zdrowiu i zniechęca do spacerów. Ale smog to także zagrożenie dla trwałości i estetyki fasady budynku. Eksperci Weber udowadniają, że możliwe jest wykonanie fasady odpornej na działanie zanieczyszczeń, w tym smogu.

Chemia budowlana - Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje. Fot. Weber
Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje. Fot. Weber

Smog stał się w ostatnich latach prawdziwą zimową plagą największych polskich miast. Specjaliści alarmują o bardzo wysokim stężeniu smogu i odradzają dłuższe przebywanie na zewnątrz, zwłaszcza osobom starszym i dzieciom. Szkodliwe substancje zawarte w smogu mogą także negatywnie oddziaływać na ściany zewnętrzne budynków, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do ich poważnych uszkodzeń. Recepta na przedłużenie trwałości i estetyki fasady budynku w warunkach silnie zanieczyszczonego powietrza kryje się w odpowiednich materiałach użytych do wykończenia elewacji. W tym kontekście niezastąpione będę tynki silikatowe Weber.

Co się kryje w smogu?


Smog to zanieczyszczenia powietrza powstałe w wyniku spalania węgla i śmieci w piecach domów jednorodzinnych oraz starych, niemodernizowanych kotłowniach. Smog wytwarzają również samochody, zwłaszcza te „leciwe”, których po polskich drogach jeździ niemało. Smog powstaje i gromadzi się głównie przy powierzchni ziemi w trakcie bezwietrznej, mroźnej pogody, ale może atakować również latem.

REKLAMA:


Spalanie w piecach różnych materiałów powoduje uwalnianie do atmosfery związków chemicznych, takich jak sadza czy pyły osadzające się na elewacjach budynków. W przypadku palenia węglem do atmosfery emitowany jest również dwutlenek węgla oraz dwutlenek siarki. Związki te w momencie zetknięcia się z parą wodną tworzą aerożele, które zawierają m.in. kwas siarkowy.

Chemia budowlana - Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje. Fot. Weber
Elewacja z widocznymi zabrudzeniami z sadzy i pyłu, w których mogą być szkodliwe substancje. Fot. Weber

Budynki a smog


Związki chemiczne obecne w smogu w efekcie naturalnych ruchów powietrza osiadają na elewacjach i z biegiem czasu mogą oddziaływać korozyjnie na wiele materiałów budowlanych, takich jak tynki, cegła, płytki ceramiczne i ich spoiny.

Szczególnie niebezpieczne są drobinki wytworzonego kwasu siarkowego, które mogą powodować miejscowe uszkodzenia elewacji. Działania destrukcyjne zwiększają również opady. Woda wnika w szczeliny na fasadzie, co skutkuje jej powolnym, ale systematycznym zawilgoceniem. Sadza oraz pyły tworzą na ścianach budynków ciemne smugi i plamy, powodując jednocześnie szarzenie jasnych kolorów.

„Antysmogowa” fasada


Ochronę przed wpływem związków chemicznych zawartych w smogu można zacząć już na etapie wykańczania budynku i tynkowania ścian. Jaki rodzaj tynku zabezpieczy fasadę przed szkodliwym oddziaływaniem agresywnych substancji chemicznych? „Najbardziej odporne na oddziaływanie zanieczyszczeń z atmosfery są tynki silikatowe. Są to produkty, w których wiązanie następuję poprzez reakcję chemiczną potasowego szkła wodnego z dwutlenkiem węgla, obecnym w atmosferze”, mówi Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

Dlaczego tynki silikatowe? Fasady pokryte antystatycznymi tynkami silikatowymi nie przyciągają kurzu i pyłu, w których mogą znajdować się szkodliwe związki chemiczne. Tynki silikatowe charakteryzują się też wysoką odpornością na promieniowanie UV i ścieranie, a także wysoką paroprzepuszczalnością. Mają również wysokie pH, co z kolei chroni fasady przed korozją biologiczną tj. obrastaniem przez glony, grzyby i pleśń.

„Sztandarowym produktem w ofercie Weber, który odpowiada na wyzwanie ochrony elewacji przez zanieczyszczeniami, jest tynk silikatowy weber TD331. Możemy go barwić na ponad dwieście kolorów z palety Navigator. Dzięki temu łączymy spełnienie wymagań estetycznych i ochronnych w jednym uniwersalnym produkcie”, tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

W portfolio marki Weber dostępne są również tynki silikatowo-silikonowe: weber TD336 oraz weber.pas extraclean. Pierwszy występuje w ponad dwustu kolorach palety Navigator, zaś drugi, zwany również samoczyszczącym, jest dostępny w stu kolorach z palety Kryształ. „Szeroka oferta typów i kolorów tynków sprawia, że każdy inwestor i wykonawca, który chce stworzyć bezpieczną, estetyczną i atrakcyjną elewację, znajdzie w portfolio Weber produkty skrojone pod swoje indywidualne potrzeby”, dodaje Krzysztof Siemak.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Bezpieczna elewacja dziś i jutro


Aby elewacja stanowiła atrakcyjną wizytówkę budynku na lata, trzeba o nią dbać nie tylko na etapie wykańczania czy renowacji, ale również podczas standardowego użytkowania. „Przynajmniej raz w roku, najczęściej po zimie, konieczny jest przegląd elewacji, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na jej uszkodzenia. Mam tu na myśli mikrospękania, odpryski czy porażenie mikrobiologiczne tj. porastanie glonami, potocznie określane zazielenieniem, oraz wszelkie zabrudzenia”, tłumaczy Sławomir Nastarewicz, doradca techniczny Weber.

Jeśli elewacja jest lekko przybrudzona wystarczy jej umycie wodą z małym dodatkiem detergentu lub użycie gotowego preparatu, takiego jak weber PC241. Gdy na fasadzie pojawiły się glony lub grzyby trzeba zastosować mocniejszy środek, taki jak płyn biocydowy weber PC243. „W miejscach narażonych na większe niebezpieczeństwo korozji biologicznej zalecamy naniesienie podwójnej warstwy zabezpieczającej preparatu biocydowego weber PC243 lub przemalowanie ściany farbą elewacyjną Weber z dodatkiem biocydu”, podsumowuje Sławomir Nastarewicz.

Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Weber
Nowości z firmy Weber
Czytelnia firmy Weber
Poradnik firmy Weber
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt