chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak szybko i łatwo można naprawić dachy papowe?

Jak szybko i łatwo można naprawić dachy papowe?

19.03.2018
Eksperci Weber podpowiadają jak szybko i łatwo można naprawić zarówno uszkodzenia punktowe, jak i defekty na większych powierzchniach dachów papowych, z użyciem dedykowanych produktów m.in. masy bitumicznej weber.tec 911 i powłoki uszczelniającej weber.tec 905.

Dach w dobrym stanie technicznym chroni mieszańców budynku i jego użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tworzy warstwę ochronną niczym parasol. Dachy płaskie pokryte papą bitumiczną ze względu na właściwości tego pokrycia są w szczególny sposób narożne na degradację. Pojawiające się punktowo na powierzchni dachu pęcherze czy spękania na większym obszarze mogą skutkować nieszczelnością dachu i występowaniem przecieków. W takich okolicznościach trzeba interweniować szybko i skutecznie. I tu z pomocą przychodzi marka Weber oferując wykonawcom i właścicielom budynków pakiet produktów naprawczych: masę bitumiczną weber.tec 911, powłokę uszczelniającą weber.tec 905 oraz preparat gruntujący weber.tec 902.

Chemia budowlana - Pęcherz na dachu papowym. Fot. Weber
Pęcherz na dachu papowym. Fot. Weber
Chemia budowlana - Spękany dach papowy. Fot. Weber
Spękany dach papowy. Fot. Weber

Jaki problem, taki produkt


Na płaskich dachach papowych można zaobserwować – zwłaszcza w trakcie lub tuż po okresie zimowym - dwa zasadnicze rodzaje uszkodzeń. Są to z jednej strony defekty punktowe, które pojawiają się na stosunkowo niewielkiej powierzchni, z drugiej zaś uszkodzenia powierzchniowe, występujące lokalnie na większej przestrzeni lub nawet na całej powierzchni pokrycia. Do tych różnych rodzajów uszkodzeń eksperci Weber proponują różne produkty. „Masa dekarska weber.tec 911 to świetne rozwiązanie do naprawy uszkodzeń punktowych i niewielkich pęcherzy. Sprawdzi się również przy naprawie powierzchni dachowych w miejscach montażu np. anten, kominków wentylacyjnych czy okien dachowych. Jeśli naprawy wymaga większa zdegradowana powierzchnia dachu, na której występują spękania, wówczas najskuteczniejszą bronią będzie bitumiczna powłoka naprawcza weber.tec 905”, mówi Piotr Krupa, kierownik produktu zaprawy techniczne Weber.

Chemia budowlana - Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_1. Fot. Weber
Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_1. Fot. Weber
Chemia budowlana - Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_2. Fot. Weber
Naprawa pęcherza z użyciem masy bitumicznej weber.tec 911_2. Fot. Weber

Renowacja punktowa z weber.tec 911


Podczas przeglądu budynku po zimie wchodzisz na dach i widzisz na tej dotychczas nieskazitelnej płaskiej powierzchni papy wybrzuszenia i pęcherze. Skąd się pojawiły i co z nimi zrobić? Pod papę musiała dostać się woda, a przyczyn można szukać albo w błędach wykonawczych, wadach materiałów pokrycia czy braku paroizolacji na stopie, albo w uszkodzeniach mechanicznych, lub w degradacji papy w trakcie użytkowania. Niezależnie od powodów trzeba interweniować szybko, aby problem się nie rozprzestrzeniał. „Pęcherz nacinamy na krzyż i rozginamy końcówki papy, na podłoże pod nakładamy masę weber.tec 911, przeciętą papę dociskamy do podłoża, a nadmiar masy wcieramy w reperowane miejsce. Co ważne taką lokalną renowację, można przeprowadzać nawet wtedy gdy pada, lub jest wilgotno, byle tylko w naprawianym punkcie nie zalegała woda”, tłumaczy Andrzej Kozak, instruktor, dział doradztwa technicznego Weber. „Z punktu widzenia efektywności przeprowadzanych napraw bardzo ważny jest też fakt, że masa weber.tec 911 zabezpiecza naprawiane miejsce przed działaniem wody od razu po nałożeniu. I to niezależnie od tego, że swoje finalne właściwości uzyskuje po całkowitym związaniu tj. po 2-8 dniach, w zależności do warunków atmosferycznych. Zatem stosując weber.tec 911, zabezpieczamy dach błyskawicznie i od ręki”, dodaje Piotr Krupa.


Chemia budowlana - Aplikacja powłoki naprawczej weber.tec 905 na zdegradowaną powierzchnię dachu papowego.. Fot. Weber
Aplikacja powłoki naprawczej weber.tec 905 na zdegradowaną powierzchnię dachu papowego.. Fot. Weber
Chemia budowlana - Powłokę naprawczą weber.tec 905 rozprowadza się na miejscu naprawy z użyciem gumowego zgarniaka…. Fot. Weber
Powłokę naprawczą weber.tec 905 rozprowadza się na miejscu naprawy z użyciem gumowego zgarniaka…. Fot. Weber

Recepta na spękany dach


Jeśli zniszczeniu uległa większa powierzchnia pokrycia papowego i pojawiły się na niej spękania, ochronę przed przenikaniem wody można przywrócić, stosując bitumiczną powłokę naprawczą weber.tec 905. Produkt ten sprawdzi się najlepiej w duecie z preparatem gruntującym weber.tec 902. „Na zagruntowaną i suchą w dotyku powierzchnię dachu nakładamy powłokę naprawczą, którą dzięki płynnej konsystencji, możemy wylewać bezpośrednio z pojemnika na podłoże. Następnie wystarczy rozprowadzić powłokę na odpowiednią grubość i szerokość, tak aby przykryć uszkodzenie z zapasem co najmniej 20 cm”, mówi Andrzej Kozak. Zwykle wystarczy nałożenie jednej warstwy powłoki, co sprawia, że weber.tec 905 jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Miejsce naprawy warto na świeżo posypać piaskiem kwarcowym, co znacznie zwiększa odporność wykonanej reperacji na warunki atmosferyczne.

Chemia budowlana -  …lub pacą stalową. Fot. Weber
…lub pacą stalową. Fot. Weber
Chemia budowlana - Miejsce naprawy z powłoką weber.tec 905 warto zabezpieczyć piaskiem kwarcowym. Fot. Weber
Miejsce naprawy z powłoką weber.tec 905 warto zabezpieczyć piaskiem kwarcowym. Fot. Weber

Szczelny dach szybko, pewnie i na długo


Naprawa dachu powinna być prosta, szybka i skuteczna. Takie założenie przyświecało ekspertom Weber przy tworzeniu produktów weber.tec 911 i weber.tec 905. Z ich aplikacją bez problemu poradzi sobie każdy wykonawca wyposażony w standardowe narzędzia, takie jak kielnia, paca, wałek czy ściągaczka. Bitumiczne specyfiki marki Weber cechują się doskonałą przyczepnością do podłoża i długotrwałą elastycznością. Nie wykruszają się z czasem, dzięki czemu trwale zabezpieczają reperowaną powierzchnię i eliminują możliwości pojawienia się ponownych przecieków. Zastosowanie gamy produktów tworzących rozwiązanie systemowe Weber do naprawy pokryć papowych daje gwarancję szczelnego i solidnego dachu na lata.
Idzie wiosna, czas na dachy! Już dziś warto sprawdzić stan zadaszenia po okresie zimowym i przekonać się czy nie są konieczne mniejsze lub większe reperacje.

REKLAMA:


Autor: Weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Weber
Nowości z firmy Weber
Czytelnia firmy Weber
Poradnik firmy Weber
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt