chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Wymiana silikonu krok po kroku

Wymiana silikonu krok po kroku

04.09.2008
Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku
Jesień to czas grzybobrania. Z pewnością jest to bardzo przyjemna czynność pod warunkiem, że na grzyby wybieramy się do lasu, a nie do własnej łazienki. Te łazienkowe po pierwsze, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować alergie wziewne i skórne. Po drugie, ciemne plamy powstające między kafelkami lub w rogu kabiny prysznicowej czy wanny wyglądają bardzo nieestetycznie. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie łazienki przed powstawaniem grzybów i pleśni. Aby uniknąć tych problemów należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia oraz prawidłowo dobrać i nałożyć silikon uszczelniający.

Co jednak zrobić, gdy grzyby już opanowały naszą łazienkę? Najlepiej wymienić stary silikon na nowy, a to – jak się okazuje – wcale nie jest skomplikowane. Trzeba tylko wybrać odpowiedni uszczelniacz i zastosować się do kilku ważnych wskazówek przy nakładaniu nowego.
Przeczytaj również: Kładziemy nowe płytki na stare
REKLAMA:


Rodzaje silikonów


Na rynku istnieją dwa rodzaje silikonów przeznaczonych do uszczelniania elementów łazienkowych – octowe i neutralne. Silikon sanitarny Soudal, tzw. silikon octowy, charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni ceramicznych i świetną trwałością kolorów. Ze względu na słabszą przyczepność do akrylu i PCV nie nadaje się jednak do uszczelnień wokół akrylowych wanien, brodzików i kabin prysznicowych. Można nim zaś uszczelniać umywalkę ceramiczną czy muszlę klozetową, bądź fugować kafelki.

Chemia budowlana - Specjalna taśma narożna firmy Soudal. Fot. Souda
Specjalna taśma narożna firmy Soudal. Fot. Souda
Do uszczelnienia przestrzeni między płytkami, umywalką czy wanną akrylową lub tworzyw sztucznych trzeba wybrać neutralny silikon sanitarny, przeznaczony do miejsc o dużej wilgotności. Neutralny silikon sanitarny firmy Soudal wzbogacony jest środkami pleśnio- i grzybobójczymi (tak jak i octowy), które zabezpieczają przed powstawaniem ciemnych wykwitów na gotowej fudze. Może być stosowany do każdego rodzaju materiału. Szczególnie polecany jest do wanien i brodzików akrylowych, kabin prysznicowych ze szkła i tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do silikonu octowego nie wydziela przykrego zapachu octu i nie powoduje korozji metali. Jest zatem bardziej uniwersalny i jeśli mamy w łazience elementy wykonane z różnorodnych materiałów, do ich uszczelniania lepiej wybrać neutralny silikon sanitarny Soudal. W zależności od podłoża należy także dobrać odpowiedni kolor masy uszczelniającej. Elementy chromowane, ze szkła i srebrne najlepiej uszczelniać silikonem przeźroczystym. Wokół wanny czy brodzika najlepiej wygląda fuga biała.

Chemia budowlana - Do specjalnych zadań - Silirub Cleanroom firmy Soudal. Fot. Soudal
Do specjalnych zadań - Silirub Cleanroom firmy Soudal. Fot. Soudal

Wymiana silikonu krok po kroku


Pleśni z fugi raczej nie da się usunąć, zwłaszcza jeśli zagnieździła się tam już jakiś czas temu. Dlatego trzeba usunąć fugę i w jej miejsce nałożyć nowa warstwę silikonu. Można to zrobić przy pomocy zwykłego domowego ostrego noża. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić płytek i nie zarysować podłoża, np. emalii w wannie czy umywalce. Po usunięciu resztek starego silikonu trzeba starannie wyczyścić i odtłuścić szczelinę, np. preparatem do usuwania silikonu firmy Soudal. Aby nie zabrudzić powierzchni, brzegi szczeliny zabezpieczamy taśmą malarską, którą usuwa się zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu. Po utwardzeniu silikon jest bardzo trudny do usunięcia. Narożne szczeliny możemy wypełnić silikonem używając specjalnej taśmy narożnej firmy Soudal. Dzięki niej uzyskamy idealnie równie równą spoinę.
Chemia budowlana - Neutralny silikon sanitarny firmy Soudal wzbogacony jest środkami pleśnio- i grzybobójczymi
Neutralny silikon sanitarny firmy Soudal wzbogacony jest środkami pleśnio- i grzybobójczymi
Suchą szczelinę wypełniamy silikonem, ruchem jednostajnym, zostawiając niewielki nadmiar masy. Następnie fugę należy wygładzić. Można to zrobić specjalną szpachelką lub palcem, zamoczonym wcześniej
w detergencie. Ważne jest, aby woda swobodnie spływała po fudze, a nie skupiała się
w zagłębieniach. Gromadząca się w nich woda wypłukuje substancje chemiczne odpowiedzialne za zabezpieczenie przed pleśnią i grzybami. Położona w takich warunkach fuga nie będzie
w przyszłości narażona na rozrywanie przy obciążeniu wanny w czasie kąpieli.

Do specjalnych zadań – uszczelnień w miejscach gdzie może dojść do kontaktu z żywnością bądź wodą pitną lub też wymagana jest szczególna neutralność chemiczna uszczelnienia należy użyć specjalnego profesjonalnego uszczelniacza Silirub Cleanroom firmy Soudal, w którym zastosowano substancje grzybobójcze najnowszej generacji – niezwykle trwałe, skuteczne i absolutnie nieszkodliwe dla użytkownika.

Ceny produktów:
Silikon sanitarny Soudal 310 ml: 12-14 PLN brutto; różne kolory;
Silikon sanitarny Soudal 60 ml: 6 -7 PLN brutto; bezbarwny lub biały;
Neutralny silikon sanitarny Soudal 310 ml: 14-16 PLN brutto; bezbarwny lub biały;
Silirub Cleanroom 310 ml: 17-18 PLN brutto; biały.

Jak wymienić fugę?


1.Potrzebny będzie silikon, płyn do usuwania silikonu, szpachelka do wygładzania i pistolet do wyciskania silikonu z tuby.

2.Pod nieszczelną fugą rozwijają się niebezpieczne drobnoustroje i grzyby. Wygląda ona bardzo nieestetycznie.

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

3.Starą fugę usuwamy przy pomocy ostrego nożyka, a pozostałe resztki silikonu specjalnym płynem do usuwania silikonu firmy Soudal.
Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

4. Brzegi szczeliny najlepiej zabezpieczyć taśmą malarską, aby nie zabrudzić powierzchni i usunąć ją zaraz po położeniu i uformowaniu silikonu.

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

5. Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy silikon z niewielkim nadmiarem.

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

6. Następnie fugę należy wygładzić. Można to zrobić specjalną szpachelką lub palcem, jeśli zamoczymy go wcześniej w detergencie.

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku

7. Prawidłowo wykonana fuga silikonem sanitarnym firmy Soudal pozostanie estetyczna przez lata.

Chemia budowlana - Wymiana silikonu krok po kroku


Fot. Soudal.

Autor: Soudal - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Soudal
Nowości z firmy Soudal
Czytelnia firmy Soudal
Poradnik firmy Soudal
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt