chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak kształtuje się rynek chemii budowlanej?

Jak kształtuje się rynek chemii budowlanej?

12.02.2018
Firma badawcza IBP Research specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, dokonała syntezy raportów własnego autorstwa z 2017 r. i zagregowała dane na temat chemii budowlanej w Polsce. Do sumarycznego zestawienia wzięto wyniki badań 12-tu rynków produktowych:

Rynek klejów do płytek ceramicznych
Rynek klejów gipsowych do płyt g-k
Rynek wylewek podłogowych
Rynek mas samopoziomujących
Rynek systemów dociepleń
Rynek hydroizolacji bitumicznych
Rynek tynków gipsowych maszynowych
Rynek tynków gipsowych ręcznych
Rynek suchych (sypkich) gładzi i mas szpachlowych
Rynek mokrych (gotowych) gładzi i mas szpachlowych
Rynek farb do ścian i elewacji
Rynek farb i lakierów na metal i drewno

Wg danych IBP Research, sumaryczna sprzedaż w/w produktów na polskim rynku przekroczyła w 2017 roku wielkość 4,2 mln ton. Oznacza to wzrost w stosunku do 2016 r. o 8 procent.
Chemia budowlana - Fot. IBP Research
Fot. IBP Research
Chemia budowlana - Fot. IBP Research
Fot. IBP Research

Wynik ten wyznaczony został na podstawie bezpośredniego badania rynku podsumowującego sprzedaż dystrybutorów i zakupy wykonawców, oraz nałożenia danych makroekonomicznych o realizacji budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego, wraz ze zintegrowaną macierzą aplikacji materiałów chemii budowlanej.
Opisywany rynek agencja IBP Research wyceniła w 2017 roku na sprzedaż rzędu 7,1 mld zł netto, co przekłada się na wzrost o 12 procent w stosunku do roku poprzedniego.
REKLAMA:


Warto podkreślić, iż jest to trzeci z rzędu rok wzrostu sprzedaży chemii budowlanej.
Co więcej, wg prognoz IBP Research, dobra koniunktura zostanie zachowana na 3 kolejne lata, aczkolwiek ze słabnącą rok do roku stopą dynamiki.

Z asortymentu chemii budowlanej, do roku 2020 najbardziej wzrosną: farby ścienne, szpachle mokre oraz systemy dociepleń.

Dynamika wartości rynku chemii budowlanej determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych.
Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, ale występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych), oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia gipsowania).
Przeczytaj również: Rynek betonu mocno na plusie
Na analizowanym rynku chemii budowlanej, obraz pozycji konkurencyjnej producentów różni się, patrząc wedle sprzedaży ilościowej (w tonach) a wartościowej (w zł). Wynika to z faktu, że w tej grupie mieszczą się zarówno drogie farby jak i tanie wylewki, drogie tynki cienkowarstwowe a tanie gipsowe itp.
Tonażowo, głównym dostawcą chemii budowlanej w Polsce jest Grupa ATLAS (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Izolmat, Optyzar, WiM) z 15%-owym udziałem w rynku. Na kolejnych miejscach plasują się: BAUMIT i Grupa KNAUF (po 9-11%), a dalej KREISEL, HENKEL (marka Ceresit), Grupa MAPEI, Grupa SAINT-GOBAIN i CEDAT.

Ta pierwsza ósemka producentów zaspokaja prawie 60% tonażu zapotrzebowania rynku.
Patrząc na sprzedaż od strony wartościowej, do liderów dołączają producenci farb i lakierów, czyli PPG Deco, ŚNIEŻKA, AKZO NOBEL i TIKKURILA. W analizowanej grupie wyrobów, PPG Deco ma największe przychody ze sprzedaży.

Łącznie na rynku chemii budowlanej w Polsce działa ok. 120 producentów, z czego 1/3 pokrywa 90% całości sprzedaży, zarówno ilościowo jak wartościowo. Wynik podsumowania danych na temat udziału producentów w analizowanym rynku chemii budowlanej ogółem pokazują załączone 2 wykresy. Są one przełożeniem wyznaczonych w badaniach bezpośrednich pozycji rynkowych poszczególnych firm/marek oddzielnie w poszczególnych grupach produktowych, w sezonie budowlanym 2017. Podstawą analizy były wywiady przeprowadzone przez IBP Research wśród reprezentatywnych próbek punktów sprzedaży (dystrybutorzy, składy hurtowe i detaliczne, markety budowlane) oraz wykonawców budowlanych (firmy ogólnobudowlane i wyspecjalizowane). Udziały rynkowe wyznaczono poprzez nałożenie otrzymanych pozycji rynkowych na wielkości (tonażowo) i wartości (w zł netto) poszczególnych 12-tu rynków produktowych.

Artykuł na podstawie raportu analitycznego IBP Research: „Rynek chemii budowlanej w Polsce – wyniki 2017 i prognoza na 2018-2020. Synteza danych nt. 12 grup produktowych. Edycja 2018”.

(Oceń ten artykuł):
(4.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt