chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Lider w konkursie TROPHY 2018 - Firma Arche

Lider w konkursie TROPHY 2018 - Firma Arche

05.02.2018
Pośród nagrodzonych realizacji znalazły się: Campus Google Warsaw, hotel Arche Zamek Biskupi oraz systemy sufitowe w G2 Arena w Jasionce. Zapraszamy do lektury kulisów nagrodzonych projektów.

Chemia budowlana - Fot. Rigips
Fot. Rigips
Firma Arche została jednym z 3 laureatów konkursu TROPHY 2018 i będzie wraz z autorską prezentacją nowatorskiej inwestycji reprezentować referencyjne realizacje z Polski podczas finału XI edycji prestiżowego konkursu w Portugalii. To fakty, ale poniżej kulisy wdrożenia.

Czy Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim można poddać rewitalizacji spełniając wymogi i standardy współczesności? Okazuje się, że tak. I to z sukcesem, także przy nietypowych, aczkolwiek komplementarnych rozwiązaniach. Smaku dodaje fakt, że realizacja była pełna niespodzianek – o czym więcej w materiale i krótkiej rozmowie!
REKLAMA:


Jaki to obiekt? To kompleks hotelowy składający się z kilku budynków. Główna część hotelowa to zmodernizowany zamek, którego mury pochodzą z XVIII w. Kolejne budynki poddane adaptacji to nowo wybudowany kompleks apartamentów oraz strefa SPA z basenem. Cały obiekt jest połączony siecią korytarzy podziemnych. Z uwagi na adaptacje budynku z XVIII w, a także atrakcje obiektu należało zastosować wiele specyficznych do lokalizacji rozwiązań.

Jak widać było to spore wyzwanie, ale Firma Arche jako sprawdzony partner rozwiązań marki RIGIPS, wykorzystała co najlepsze. M.in.: szereg systemów suchej zabudowy, systemy sufitów z płyty cementowo włóknowej AQUAROC oraz gipsowo-włóknowej OCEAN w strefach mokrych SPA i strefie basenowej, sufity łukowe i okładziny z giętej płyty GLASROC F, sufity kasetonowe CASOPRANO, a płyta cementowo-włóknowa AQUAROC dopełniła zastosowane portfolio w realizacji tej inwestycji oraz wszelkie dostępne rozwiązania suchej zabudowy. Ale pewnie znacie naszą ofertę! Można realizować komplementarnie? Można!

Z okazji wyróżnienia projektu w kategorii Rozwiązania Sektorowe, poprosiliśmy Piotra Grochowskiego z firmy ARCHE o kilka krótkich opinii i podzielenie się z innymi partnerami marki RIGIPS podsumowaniem nagrodzonej realizacji z użyciem systemów suchej zabudowy w zabytkowym projekcie. W projekcie Hotel Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim Państwa firma pełniła rolę inwestora, generalnego wykonawcy oraz operatora tego obiektu. To spory zakres odpowiedzialności. Jak podsumowują Państwo samą realizację tej unikalnej inwestycji?

Inwestycja była bardzo nietypowa i wymagająca, jednak praca przy jej realizacji była interesująca ze względu na wymóg zachowania istniejących budynków przy ogromnym założeniu rozbudowy. W trakcie prac budowlanych równolegle były prowadzone prace archeologiczne, podczas których odkryto zabudowania fortyfikacyjne z XV wieku! Dodam, że nikt wcześniej o nich nie wiedział. Wyjątkowym elementem było wykorzystanie na dużą skalę technologii podbić fundamentów dawnego zamku tak, aby pod dawnymi fundamentami i dziedzińcem wykonać salę o powierzchni ok. 1100 m2.

Dlaczego wybór padł na rozwiązania i produkty marki RIGIPS?


Wybór marki RIGIPS wynikał z długoletniej współpracy oraz wszechstronności oferty systemów, które mogliśmy wykorzystać. Sprawdziły się doskonale zarówno przy nietypowych formach ścian i sufitów, np.: sufity łukowe. Systemy także znalazły zastosowanie przy zabezpieczeniach pożarowych. Podczas realizacji inwestycji wykorzystaliśmy m.in.: systemy ścian akustycznych (3.40.05) sufitów podwieszanych (4.05.24) sufitów łukowych, zabudów poddasza REI60, sufitów podwieszanych
w części basenowej z płytą RIGIPS PRO HYDRO oraz płyty AQUAROC.Nowoczesna realizacja w zderzeniu z zabytkowym otoczeniem bywa sporym wyzwaniem. Jakie było największe?
Największym, a zarazem najbardziej interesującym wyzwaniem było pogodzenie wizji konserwatorskiej z realizacją tak skomplikowanej inwestycji. W porównaniu do innych wcześniejszych realizacji, nie obeszło się także bez niespodzianek, których było najwięcej! Szczególnie w części zabytkowej budynku, gdzie każda ściana kryła za sobą historię, np. często odkrywaliśmy pod warstwą tynku lub farby freski z XVI wieku.

Zabytkowy charakter budynku to jak Pan mówi konieczność ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. I pewnie pojawiły się także problemy…

Tak, to nieuniknione. Jednak współpraca z konserwatorem zabytków ewoluowała wraz z postępem prac. Na początku budowy dyskutowaliśmy o wielu sprawach, natomiast zawsze dochodziliśmy do porozumienia, szczególnie w kwestiach związanych z formą rewitalizacji. Największym punktem spornym było to, że nam zależało na maksymalnym zachowaniu obecnego charakteru, natomiast konserwator chciał jak najbardziej nawiązać do okresu świetności Zamku. Przy tak dużej inwestycji wymagana jest wiedza i profesjonalizm wykonawcy. Co Pana zdaniem wyróżnia firmę Arche na tle konkurencji?. Co umożliwiło sprawną realizację tego projektu?.

Myślę, że nasze wszechstronne doświadczenie. Nie boimy się trudnych tematów, zrealizowaliśmy już kilka zabytkowych obiektów. Teraz nasze plany rozwoju firmy zmierzają w kierunku budowania sieci hoteli. W najbliższym czasie zrealizujemy 10 obiektów hotelowych, z czego część są to właśnie obiekty zabytkowe. Obecnie trwa realizacja naszej największej inwestycji hotelowej – „Cukrownia Żnin”, w której również zastosowaliśmy rozwiązania i produkty marki RIGIPS.

Autor: Rigips - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Rigips
Nowości z firmy Rigips
Czytelnia firmy Rigips
Poradnik firmy Rigips
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt