chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Kotwy chemiczne – co i jak mocować nimi w domu?

Kotwy chemiczne – co i jak mocować nimi w domu?

30.10.2017
Łatwość aplikacji i skuteczność kotew chemicznych sprawia, że po ten rodzaj mocowania sięgają już nie tylko profesjonalni wykonawcy. Wklejane łączniki przydają się zwłaszcza przy montażach cięższych przedmiotów w domu i wokół niego.

Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Kotwy chemiczne bardzo dobrze funkcjonują w większości popularnych podłoży – w betonie, cegle dziurawce, murach czy pustakach. Ich montaż nie sprawia większych problemów, dlatego możemy bezpiecznie wykorzystać je do mocowania cięższych przedmiotów zarówno w środku, jak i na zewnątrz nowych i remontowanych domów.

Bezpieczeństwo montażu mimo mrozu i deszczu


Największą zaletą kotew wklejanych jest bezrozporowy montaż w podłożu. W przeciwieństwie do kołków rozporowych kotwa chemiczna nie przekazuje naprężeń i nie wywiera nacisku na ścianki otworu. Jej zasadę działania wyznaczają tzw. siły adhezji, czyli łączenia. Kotwienie chemiczne polega na łączeniu masy żywicznej ze stalowym elementem. Zaprawa iniekcyjna, którą wprowadza się do wywierconego otworu, po upływie wyznaczonego czasu zastyga, tworząc stabilne mocowanie. Tak mało inwazyjna aplikacja dobrze sprawdza się zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie często mamy do czynienia ze zniszczonymi tynkami, kruszącym się podłożem czy uszkodzonym mocowaniem. W domu możemy wykorzystać kotwy chemiczne do mocowania umywalek, schodów, bojlerów, a także do wzmocnienia już istniejących mocowań.
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Kotwy chemiczne osiągają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe nawet w słabych podłożach, dlatego poleca się je przy mocowaniu ciężkich przedmiotów, narażonych na obciążenia dynamiczne – silny wiatr lub drgania – ale także wilgoć i wodę. Będą to np. markizy, zadaszenia, anteny satelitarne, barierki balkonowe, przęsła ogrodowe czy kraty w oknach piwnicznych. Nowoczesne żywice pozwalają montować elementy zewnętrzne w trudnych warunkach atmosferycznych, a nawet w otworach zalanych wodą.

Kotwienie chemiczne – zaprawa albo ampułka


Podstawą mocowań chemicznych są zaprawy iniekcyjne składające się z dwóch składników – żywicy i utwardzacza. Obie substancje pozostają niezmieszane do momentu samej aplikacji. Łącząc się w otworze, umożliwiają łatwe wklejenie konkretnego łącznika – pręta, haka, śruby czy wkrętu. Zastygając stopniowo, pozwalają na korektę położenia pręta i jego odpowiednie wypoziomowanie. Zaprawy iniekcyjne są wygodnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z kilkunastoma otworami wymagającymi wypełnienia. Na rynku poza zaprawami dostępnymi w kartuszach i wiadrach spotkamy jeszcze niewielkie ampułki z zawartością żywicy. Takie naboje klejowe są przydatne zwłaszcza przy pojedynczych punktach mocowań. Montaż kotew chemicznych nie powinien sprawić nam kłopotu – do wywierconego otworu wystarczy wprowadzić za pomocą pistoletu iniekcyjnego zaprawę (lub włożyć ampułkę), a następnie osadzić i wkleić pręt albo inny element. W pustakach ceramicznych możemy dodatkowo posłużyć się tuleją siatkową, która zapobiegnie niekontrolowanemu wypłynięciu zaprawy do całego pustaka.
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska
Chemia budowlana - Fot. fischerpolska
Fot. fischerpolska

Co jeszcze warto wiedzieć, montując kotwę?


Podczas montażu trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu otworu (zwłaszcza w przypadku zaprawy iniekcyjnej) i przestrzeganiu warunków kotwienia określonych przez producenta – czasu utwardzania czy temperatury aplikacji. W sklepach dostępne są różnorodne opakowania o kilku pojemnościach – łatwo więc dopasować je do naszych potrzeb. Na półkach marketowych znajdziemy również szeroki wybór akcesoriów – wyciskaczy do kartuszy lub pistoletów, łączników, szczotek i wyciorów.
REKLAMA:

Wysokiej jakości szybkowiążące zaprawy na bazie żywic winyloestrowych charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem i nadają się do większości materiałów budowlanych. Jeśli przeprowadzimy montaż z zaleceniami producenta, możemy mieć pewność, że stworzone w ten sposób zamocowanie będzie pewne i trwałe.

Autor: fischerpolska Sp. z o. o. - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.5)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy fischerpol
Nowości z firmy fischerpolska Sp. z o. o.
Czytelnia firmy fischerpolska Sp. z o. o.
Poradnik firmy fischerpolska Sp. z o. o.
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt