chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Beton wkracza na salony

Beton wkracza na salony

19.10.2017
Czasy, kiedy beton był kojarzony wyłącznie z budynkami i pomieszczeniami w stanie surowym minęły bezpowrotnie. Już od kilku sezonów projektanci i architekci traktują go na równi z drewnem, szkłem, metalem czy innymi materiałami, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Ale ta mieszkanka cementu i kruszywa sprawdza się doskonale nie tylko na ścianach, podłogach czy blatach – to również niezwykle „wdzięczny” materiał do wykonania własnych dekoracji i domowych akcesoriów.

Chemia budowlana - Beton wkracza na salony
Beton jest bardzo prosty „w obsłudze”, z którą poradzą sobie nawet najbardziej niedoświadczone ręce. Nie ma też specjalnych wymagań – wystarczy pojemnik, woda, nożyczki, mieszadło (np. gładki, oczyszczony z odstających elementów patyk lub drewniana listewka) i pomieszczenie o dobrej wentylacji. Przydadzą się także rękawiczki.

Do „betonowego DYI” (z ang. do it yourself – zrób to sam) najlepiej wybrać gotową suchą mieszankę. W tej roli idealnie sprawdzi się Baumit Beton B20, przeznaczony do wykonywania drobnych robót betoniarskich i naprawczych oraz elementów tzw. małej architektury. Wystarczy zmieszać go z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu i po kilku do maksymalnie kilkunastu minutach jest gotowy do użycia.
REKLAMA:


Z pomocą tego produktu można stworzyć mnóstwo dekoracji do domu, które każdemu wnętrzu dodadzą nowoczesnego sznytu. Dla poszukujących inspiracji i tych, którzy nie mają doświadczenia w tego typu ręcznych pracach przygotowaliśmy pięć naprawdę prostych w wykonaniu, a zarazem bardzo efektownych propozycji.

Świeczniki
Świeczniki to wyjątkowo wdzięczny „obiekt” do eksperymentowania z betonem. Najprostszy sposób, który idealnie sprawdzi się jako ozdoba stołu lub parapetu, to wersja stworzona z prostokątnego kartonu po mleku. Najpierw w równych odstępach w jednej ze ścianek wycinamy trzy lub cztery okrągłe otwory o średnicy odpowiadającej podłużnym świeczkom. Następnie przez jedną z dziurek wlewamy beton tak, by pomiędzy jego powierzchnią a ścianką kartonu z otworami zostało kilka milimetrów przestrzeni. Później w otworach umieszczamy świeczki i pozostawiamy całość do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest usunięcie kartonu – najlepiej z pomocą ostrego nożyka do papieru. Kiedy świeczki wypalą się do końca, wystarczy wymienić je na nowe.

Można też wykonać bardziej dekoracyjną wersję. Tu za pojemnik mogą posłużyć nam papierowe kubki w dwóch rozmiarach albo sztywne tuby. Te o większej średnicy od wewnątrz wyklejamy posmarowaną klejem lub wazeliną koronkową taśmą, którą bez trudu dostaniemy w pasmanterii. Następnie wlewamy do niego warstwę betonu – to, na jaką wysokość, zależy od tego, jak głęboko chcemy „schować” później świeczkę. Po tym wystarczy umieścić mniejszy pojemnik w środku większego, dociążyć go monetami lub kamykami, by nie zmienił położenia i ostrożnie dolać betonu. Po jego wyschnięciu pozbywamy się papierowych foremek i gotowe.
Chemia budowlana - Beton wkracza na salony
– Wielbicieli nietypowych kształtów powinna zainteresować betonowa misa-świecznik, do której wykonania potrzebny jest zwykły, nadmuchany balon. Najpierw wkładamy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, który dla stabilizacji umieszczamy pomiędzy dwoma kamykami lub innymi ciężkimi i niewielkimi przedmiotami. Na czaszę balonu ręcznie (w rękawiczkach) nakładamy beton – nie musi być równo, chodzi o uzyskanie kształtu misy, ale też interesującej faktury. Kiedy wyschnie balon wystarczy przekłuć, a nasze dzieło pomalować od środka złotą farbą akrylową lub sprayem – będzie świetnie odbijać blask zapalonych świeczek umieszczonych w środku – opowiada Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu w firmie Baumit.

Chemia budowlana - Beton wkracza na salony
Magnesy i uchwyty do szafek
Z ich wykonaniem poradzi sobie każdy. Wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia własnych, niepowtarzalnych ozdób na lodówkę to – oprócz betonu i małych okrągłych magnesów, które bez problemu można kupić w sieci lub sklepach dla majsterkowiczów – silikonowa foremka do lodu lub babeczek z przegródkami w dowolnym kształcie. Każdą z nich wystarczy zalać świeżym betonem i umieścić na środku magnesowy krążek. Po wyschnięciu są gotowe, choć można je również pomalować farbami, jeśli mamy taką ochotę.

Uchwyty do szafek robi się bardzo podobnie. Zamiast magnesów w foremkach umieszczamy po prostu wkręty o rozmiarze pasującym do otworów w meblach.
Przeczytaj również: Elewacja na 5 gwiazdek
Mydelniczka i kubek na szczoteczki do zębów
Okrągłą mydelniczkę z łatwością zrobimy zalewając świeżym betonem plastikową podstawkę pod doniczkę, a kubek w taki sam sposób, jak świecznik z koronkowym ornamentem. Wystarczy dobrać odpowiednio wysoką papierową formę – tak, by włożone do betonowego kubka szczoteczki nie wypadały. Prawda, że proste?


Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt