chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Wybór koloru albo kolorów na elewacje zewnętrzne

Wybór koloru albo kolorów na elewacje zewnętrzne

05.10.2017
Wbrew stereotypom, które zainteresowanie kolorami i ich odmianami przypisują – w nieco żartobliwym tonie – kobietom, obcowanie z przedmiotami oraz obiektami codziennego użytku o odpowiednich barwach dla każdego jest i powinno być kwestią niezwykle istotną. Mają one bowiem niebagatelny wpływ na nasze emocje, odczuwanie i skojarzenia, a także, co niemniej ważne, wrażenia estetyczne.

Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Słuszność tego stwierdzenia świetnie obrazuje przykład domu mieszkalnego. To obiekt nam najbliższy, w którym spędzamy najwięcej czasu i z którym mamy do czynienia na co dzień. Pozostawiając kwestię jego wnętrza, która jest na tyle wielowątkowa i złożona, że stanowi osobny temat, ogromne znaczenie dla naszego postrzegania ma nie tylko jego bryła, użyte do budowy materiały i rozplanowanie, ale również kolor jego elewacji i to jak współgrają z otoczeniem – nie tylko przyrodą, ale i sąsiadującą z nim zabudową.

Barwa to ostatnia rzecz, jaką widzimy wychodząc z niego i pierwsza, którą dostrzegamy, kiedy do niego wracamy. W codziennym pędzie najczęściej nie zwraca się raczej uwagi na detale, a plamy koloru, zwłaszcza na dużej powierzchni, zdecydowanie rzucają się w oczy. Dlatego to one w dużej mierze budują nasze wrażenie o danym obiekcie. Stąd wybór odpowiednich barw dla naszego domu jest tak ważny i wymaga głębokiego przemyślenia. Zwłaszcza, że ma spełniać nasze oczekiwania przez lata – tłumaczy Tomasz Jarzyna, product manager w firmie Baumit.
Przeczytaj również: Piękne i trwałe fasady
Przy doborze odpowiedniej kolorystyki elewacji naszego domu – niezależnie od tego, czy zależy nam na odświeżeniu lub zmianie wyglądu tych już istniejących, czy też budynek jest nową inwestycją i decyzję o jego kolorze podejmujemy po raz pierwszy – nieoceniona jest każda pomoc, która ową decyzję ułatwi.

Zwłaszcza, jeśli oferują ją specjaliści o ponad 110-letnim doświadczeniu w branży budowlanej. Eksperci marki Baumit stworzyli inspiracje dla prywatnych inwestorów i architektów, które są w całości poświęcone odpowiedniemu doborowi kolorów elewacji. Rozbudowana wersja z objaśnieniami i sugestiami dotyczącymi zarówno najpopularniejszych odcieni, jak i tych rzadziej spotykanych, jest dostępna na stronie www.baumitlife.com. Istnieje jednak kilka zasad, które warto podkreślić i przypomnieć wszystkim tym, którzy stoją przed wspomnianym wyżej wyborem.
Chemia budowlana - Fot. Baumit
Fot. Baumit

Żelazna reguła


Zasadnicza reguła mówi jasno – wybór koloru albo kolorów na elewacje zewnętrzne i architektoniczne detale powinien korespondować z barwami otoczenia, czyli innymi słowy „wpisywać się w nie”.

Nie chodzi bynajmniej o to, by je naśladował 1:1. Chyba, że efekt, na jakim nam zależy, to maksymalne wtopienie się w nie. Ale w innych przypadkach również ma ona ogromne znaczenie, bo sprawia, że dany obiekt staje się częścią owego otoczenia i z nim współgra, co daje harmonijny efekt. Zasadę współgrania z otoczeniem każdy inwestor powinien więc traktować jako punkt wyjścia przy wyborze koloru elewacji. Reszta zależy od naszych preferencji – czy zależy nam na tym, by kolor naszego domu wpisywał się w najnowsze trendy, nawiązywał stylistycznie do konkretnego stylu, a może był po prostu naszym ulubionym? Jeśli trudno nam zdecydować, inspiracje mogą się okazać niezwykle pomocne.

Dla wymagających i szukających domowej atmosfery


Najczęściej wybieranym, nie tylko w Polsce, kolorem elewacji domów mieszkalnych jest biel i jej odcienie. Przede wszystkim dlatego, że jest uniwersalna i dobrze komponuje się właściwie ze wszystkimi barwami. Nie bez znaczenia jest jednak również to, że rozjaśnia otoczenie, a także optycznie powiększa sam obiekt. Do tego zapewnia czysty, nieskazitelny wygląd. Doskonałym wyborem, który świetnie sprawdza się w polskich warunkach, jest kość słoniowa, czyli biel z niewielką domieszką brązu lub żółci. To neutralny i ciepły, a przy tym naturalny odcień, który nad chłodnymi ma tę przewagę, że jest łatwiejszy w utrzymaniu – mówi ekspert firmy Baumit.

Ci, którym zależy na tym, by kolor elewacji jak najlepiej współgrał z naturą, najłatwiej osiągną ten efekt wybierając odcień z palety brązów. Nie tylko stanowią one idealne tło dla zieleni drzew i każdego rodzaju drewna oraz kamienia, ale również nadają pewnej miękkości i przytulności bryle budynku. Podobnie „zachowują się” żółcie, zwłaszcza te stonowane, z domieszką naturalnych kolorów.Jeśli naszym marzeniem jest wyróżnianie się, ale jednocześnie chcemy, by nasz dom miał ciepły, przytulny charakter, oczekiwania powinien spełnić któryś z odcieni z bogatej gamy pomarańczy. Od ciepłych brzoskwiniowych i morelowych tonów, przez wpadającą w brąz terakotę, po delikatny łososiowy z nutą różu – dom w takim kolorze z pewnością nie pozostanie niezauważony, a przy tym nadal będzie wyglądał naturalnie.
REKLAMA:

Modnym ostatnimi czasy i coraz częściej wypierającym biel rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnym budownictwie są szarości. Doskonale podkreślają czyste, ostre linie, ale są przy tym mniej rzucające się w oczy i zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu. Popularnym odcieniem jest barwa betonu, choć specjaliści radzą, by łączyć ją z innymi, bardziej intensywnymi kolorami – malinowym, zimną czerwienią, chłodną żółcią, a nawet jaśniejszymi odcieniami szarego. Dla tych, którym zależy na bardziej eleganckim, a zarazem spokojnym i poważnym wyglądzie domu, idealnym rozwiązaniem jest odcień gołębi. Należy jednak pamiętać, że ma on chłodny ton i najlepiej będzie się prezentował w towarzystwie barw o podobnej tonacji.

Współczesne technologie umożliwiają otynkowanie lub pomalowanie domu na niemal dowolny odcień. Marka Baumit oferuje swoim klientom aż 888 opcje kolorystyczne, dzięki czemu każdy inwestor ma możliwość wyboru idealnego odcienia – zarówno pod względem własnych preferencji, jak i wymogów otoczenia oraz specyfiki samego budynku. Czegóż chcieć więcej?

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Baumit
Nowości z firmy Baumit
Czytelnia firmy Baumit
Poradnik firmy Baumit
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt