chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Jak stworzyć i utrzymać czystą elewację?

Jak stworzyć i utrzymać czystą elewację?

25.09.2017
Czysta i estetyczna elewacja to pierwsza wizytówka każdego budynku. Inwestorzy stawiający nowe obiekty powinni myśleć o utrzymaniu fasady w idealnym stanie już na etapie wykończenia. W tej sytuacji sprawdzą się nowoczesne systemy ociepleń, takie jak technologia AquaBalance marki Weber, która eliminuje ryzyko występowania alg i pleśni. Z kolei do odświeżania już istniejących obiektów przydadzą się produkty do czyszczenia i renowacji elewacji.

Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Elewacja każdego budynku pełni dwie zasadnicze funkcje – z jednej strony zabezpiecza ściany zewnętrzne przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, z drugiej zaś decyduje o jego atrakcyjności. Czysta i wolna od szkodliwych mikroorganizmów elewacja zapewnia komfort życia i dobre samopoczucie mieszkańców, podnosi wartość nieruchomości, a także dowodzi, że właściciele i zarządcy eksploatują budynek w sposób świadomy i zgodny z przepisami.
Zdając sobie sprawę jak ważna jest czysta i estetyczna elewacja, marka Weber proponuje dwie praktyczne recepty na idealną fasadę. Ich wybór zależy od tego na jakim etapie jest dana inwestycja. Gdy elewacja dopiero powstaje, warto rozważyć jej wykończenie tynkiem hydrofilowym weber.pas topdry AquaBalance, który w naturalny sposób chroni powierzchnię przed porastaniem. Jeśli fasada ma już kilka lat, najwyższy czas zaplanować jej czyszczenie i renowację. Do tego celu najlepiej używać specjalistycznych płynów, takich jak preparat czyszczący weber PC241 czy weber PC243. Zastosowanie dedykowanych produktów pozwoli szybko, łatwo i skutecznie uporać się z problemem brudnej czy porośniętej elewacji.

Czysta elewacja z technologią AquaBalance


Elewacje nowo tworzonych obiektów można wykańczać na różne sposoby. Inwestorzy mają do wyboru setki tynków, które różnią się nie tylko kolorami, ale także właściwościami. Jednak większość dostępnych na rynku tynków to tzw. tynki hydrofobowe. Na elewacjach pokrytych takimi tynkami stale utrzymuje się niewielka warstwa wody. W takim środowisku rozwijają się mikroorganizmy, takie jak algi czy grzyby, które widać gołym okiem w postaci zielonego lub brunatnego nalotu na fasadzie.
Chemia budowlana - Elewacja porośnięta i zabrudzona, Fot. Weber
Elewacja porośnięta i zabrudzona, Fot. Weber
Chemia budowlana - Mycie zabrudzonej elewacji, Fot. Weber
Mycie zabrudzonej elewacji, Fot. Weber

„Nieproszeni goście” nie pojawią się na fasadzie wówczas, gdy elewacja będzie cały czas sucha. Taki stan zapewni unikalne rozwiązanie marki Weber - technologia AquaBalance. Tynk hydrofilowy weber.pas topdry AquaBalance tworzy na fasadzie inteligentną powłokę samoregulującą stopień zawilgocenia powierzchni. Woda jest rozprowadzana na powierzchni i absorbowana przez sieć mikrokanalików. Na suchej powierzchni nie pojawią się ani algi ani grzyby, a dodatkowo zmniejsza się także ryzyko przywierania cząsteczek kurzu. Dzięki temu elewacja wykonana w technologii AquaBalance zachowa swój pierwotny, estetyczny wygląd na bardzo długi czas.
REKLAMA:


Gdy elewacja jest brudna


Elewacja budynku jest wystawiona na działanie wielu destrukcyjnych czynników, takich jak wilgoć, zmiany temperatury, spaliny samochodowe czy wyziewy z kominów fabrycznych. Z czasem fasada ulega zabrudzeniu i może porastać. Najlepszą i najbardziej efektywną metodę czyszczenia dobiera się w zależności od rodzaju zanieczyszczeń.

Po kilku latach użytkowania na elewacjach osadza się kurz i sadza. Takie zwykłe zabrudzenia można łatwo zlikwidować myjąc ściany wodą pod ciśnieniem. „Efekty czyszczenia będą jeszcze lepsze i trwalsze gdy użyjemy preparatu weber PC241. Płyn wystarczy zaaplikować na elewację, a jeśli zabrudzenia są intensywne, należy pozostawić go na maksymalnie 20 minut, aby substancje aktywne zaczęły działać”, tłumaczy Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber.

Po oczyszczeniu i wyschnięciu ostatnim etapem odświeżenia elewacji powinno być jej dwukrotne przemalowanie dedykowaną farbą fasadową. To, jaka farba zostanie użyta zależy od korelacji z tynkiem. „Rekomendujemy zastosowanie farby o takim samym środku wiążącym jak tynk np. do tynku akrylowego używamy farby akrylowej. W naszej ofercie najbardziej uniwersalna jest farba silikonowa weber FZ391, która sprawdzi się na wszystkie możliwe podłoża”, podkreśla Krzysztof Siemak.

Gdy fasada jest porośnięta


Kiedy na elewacji pojawią się algi czy pleśnie, trzeba sięgnąć po inny arsenał środków. W takich okolicznościach sprawdzi się specjalny preparat weber PC243, który z łatwością poradzi sobie z objawami korozji biologicznej. „W zależności od stopnia porośnięcia elewacji, płyn można nakładać raz lub dwa razy, przy czym aplikujemy go zawsze wałkiem lub pędzlem. W żadnym wypadku nie należy stosować natrysku mechanicznego”, wyjaśnia Krzysztof Siemak. Płyn weber PC243 jest też wygodny w użytkowaniu, bo nie wymaga rozcieńczania wodą. Renowację elewacji finalizuje dwukrotne malowanie dedykowaną do tego celu farbą fasadową.
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber
Chemia budowlana - Fot. Weber
Fot. Weber

Jak często czyścić elewację?


Oczyszczona elewacja prezentuje się doskonale. Pytanie jednak, jak długo pozostanie tak nieskazitelnie czysta i estetyczna jak tuż po umyciu, wyczyszczeniu i przemalowaniu. „Czas utrzymania odświeżonej elewacji w czystości zależy od uwarunkowań konkretnego budynku”, mówi Krzysztof Siemak. „W oczywisty sposób wpływa na to rodzaj tynku użytego na fasadzie, ale istotne znaczenie ma również otoczenie budynku i warunki atmosferyczne. Sąsiedztwo lasów, pól uprawnych czy zbiorników wodnych może zwiększać tendencję do zabrudzenia i porastania elewacji. Podobnie silne opady, nasłonecznienie czy wiatry”, tłumaczy Krzysztof Siemak.

Czystość procentuje


Prawo budowlane zaleca, by raz do roku przeprowadzić przegląd techniczny całego budynku, w tym również elewacji. Regularne, przemyślane i planowe dbanie o fasadę uchroni ją przed powstawaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń i uniemożliwi rozwój mikroorganizmów. Inwestycja w stworzenie i utrzymanie czystej elewacji to długoterminowa lokata w „życie” budynku, która zwyczajnie się opłaca.

Autor: weber - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.1)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy weber
Nowości z firmy weber
Czytelnia firmy weber
Poradnik firmy weber
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt