chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Cztery monumentalne murale w Łomży z farb marki Primacol

Cztery monumentalne murale w Łomży z farb marki Primacol

03.08.2017
Rafał Roskowiński, czołowa postać polskiego malarstwa wielkoformatowego oraz oficjalny ambasador farb marki Primacol, zakończył kolejną realizację. Tym razem są to cztery monumentalne murale, które powstały w Łomży. Dzieła bezpośrednio nawiązują do historii miasta oraz jego słynnych obywateli, a ich motywem przewodnim jest hasło „Ku Niepodległej”.

Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Pierwszy obrazów mieści się na ścianie budynku przy ul. Wojska Polskiego i nawiązuje do tematyki Powstania Styczniowego. Praca jest interpretacją zdjęcia z 1916, ukazującego mieszkańców Łomży zgromadzonych przy krzyżu upamiętniającym miejsce kaźni tamtejszych powstańców. Kolejna lokalizacja to ściana przy ul. Polowej. Tu przedstawiono postać Jakuba Ignacego Wagi, autora „Flory polskiej”, nauczyciela i patrioty. Trzeci mural powstał w dziedzińcu Muzeum Północno-Mazowieckiego przy ul. Dwornej i prezentuje postać Adama Chętnika – etnografa, muzealnika i działacza niepodległościowego. Ostatnie z czterech wielkoformatowych malowideł mieści się na ścianie budynku przy ul. Rządowej. Jego bohaterem są kapitan Marian Raganowicz oraz żołnierze 33. Pułku Piechoty, którzy w 1920 roku stoczyli bitwę z bolszewikami zwaną potocznie „Cudem nad Narwią”. Murale rozlokowano w przestrzeni miasta w ten sposób, aby można je było zobaczyć w trakcie jednego, niedługiego spaceru. Zamysłem władz Łomży było stworzenie ścieżki edukacyjnej dla nauczycieli, uczniów, mieszkańców, a także turystów, którzy pojawią się w mieście. Na przyszły rok planowane są kolejne realizacje nawiązujące do lokalnej historii.
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell
Chemia budowlana - Fot. Unicell
Fot. Unicell

Ja twierdzi Rafał Roskowiński, cała seria ma nie tylko wspólny tytuł, ale również łączy ją forma każdego z dzieł. Artysta, projektując murale, starał się wpisać je w atmosferę miasta i uchwycić jego niepowtarzalny klimat. Jego zdaniem Łomża ma w sobie dużo beżu, żółcieni i pomarańczy, dlatego właśnie takie odcienie przeważają. Ciekawostką jest zastosowanie farby w kolorze złotym, którą firma Unicell Poland, producent farb marki Primacol, stworzyła specjalnie na potrzeby prac Roskowińskiego. Ten kolor jest nowością w malarstwie wielkoformatowym.

- Jestem bardzo zadowolony z farby w kolorze złotym, którą marka Primacol stworzyła na moją prośbę – mówi Rafał Roskowiński. Poza bardzo dobrym kryciem ma również wspaniały, odporny na działanie warunków pogodowych kolor. Pierwszy raz użyłem jej przy okazji murali w Wasilkowie i od razu wiedziałem, że często będę do niej wracał. Łomża aż prosiła się o wykorzystanie tego koloru. Postawiliśmy na ochrę, złoto i inne ciepłe barwy. Efekt jest niesamowity.
REKLAMA:

Doktor Rafał Roskowiński, ojciec chrzestny polskiego muralu, wykładowca akademicki i oficjalny ambasador farb marki Primacol. Jako jeden z pierwszych artystów w Polsce zajął się szeroko pojętym Street Art’em. Jego prace można spotkać w całej Polsce oraz w wielu miastach europejskich (np. Kaliningrad, Kiszyniów, Bukareszt). Jako pierwsza osoba w Polsce obronił tytuł doktorski na podstawie namalowanego muralu pt. „Unia Lubelska”. Roskowiński jest też twórcą i wykonawcą największego na świecie muralu historycznego, który znajduje się w Legionowie i zajmuje powierzchnię ponad 2 tysięcy m.kw. Tytuł dzieła to „1050 lat chwały polskiego oręża”. Artysta w swojej twórczości porusza głównie wątki historyczne (jest m.in. autorem słynnego na cały świat muralu z Papieżem Janem Pawłem II i Lechem Wałęsą, który znajduje się w Gdańsku), ale nie obce są mu również wątki przyrodnicze, społeczne i literackie.
Autor: Unicell Poland - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Unicell Po
Nowości z firmy Unicell Poland
Czytelnia firmy Unicell Poland
Poradnik firmy Unicell Poland
Copyright 2018 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt