chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Kryzys na rynku surowców. Skutki może odczuć cała branża budowlana

Kryzys na rynku surowców. Skutki może odczuć cała branża budowlana

29.06.2017
Od początku bieżącego roku sukcesywnie drożeją surowce stosowane do produkcji chemii budowlanej. Jest to spowodowane ich ograniczoną dostępnością, wynikającą m.in. z problemów w fabrykach o zasięgu globalnym, i rosnącego popytu na półprodukty. Skutki odczują nie tylko producenci chemii budowlanej, zmuszeni do podnoszenia cen, lecz w efekcie także cała branża budowlana. Prognozy mówią o utrzymaniu się tendencji wzrostowej przynajmniej do końca roku.

Od stycznia 2017 r. nastąpił radykalny wzrost cen surowców – średnio o 10-22 %. Większe wzrosty cen można było zaobserwować w II kwartale 2017 r. Zjawisko nabiera tempa i wiadomo już, że nie jest to tylko chwilowe wahanie cen na rynkach międzynarodowych.

Skutki gwałtownego skoku cen surowców odczują nie tylko producenci chemii budowlanej, lecz cała branża budowlana i deweloperska. W konsekwencji może to dotknąć także nabywców mieszkań i osoby planujące remont. Decyzja producentów o korektach cen zależy od wielu czynników, m.in. podpisanych kontraktów z dostawcami surowców i własnych stanów magazynowych, dlatego jeszcze nie wszystkie firmy w Polsce zdecydowały się na podwyżki. Według szacunków producentów chemii budowlanej, jest to jednak kwestia 2-3 miesięcy. Korektę cen w czerwcu wprowadził Den Braven, w najbliższym czasie zapowiada je też Selena (od 1 lipca br.).
REKLAMA:


W związku z zaistniałą sytuacją na rynkach międzynarodowych znaczna część producentów chemii, działających w Polsce, będzie zmuszona podnieść ceny w większości grup produktowych. W miarę możliwości zakłady starają się amortyzować część kosztów lub podejmują inne działania, które mają na celu zminimalizowanie efektu wzrostu cen surowców, tak aby nie były one mocno odczuwalne przez ich kontrahentów. Kluczowa jest jednak jakość oferowanych produktów, dlatego w pewnym momencie regulacja cen może okazać się konieczna. Zależy nam zatem, żeby zjawiska i sytuacje na światowym rynku surowców, które wpływają na podwyżki cen, były jak najbardziej zrozumiałe dla klientów producentów chemii – komentuje obecne wyzwania branży p.o. Dyrektora Zarządzającego Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów, Bartłomiej Ślązak.

Znaczące podwyżki cen chemii budowlanej spowodowane są przede wszystkim zmniejszoną podażą surowców wykorzystywanych w produkcji, połączoną z rosnącym popytem na półprodukty, m.in. ze strony przemysłu motoryzacyjnego. Na rynku drożeją surowce wykorzystywane do produkcji pianek, klejów, uszczelniaczy i opakowań, m.in. izocyjanianu MDI - stosowanego do produkcji produktów poliuretanowych, w tym pian jednokomponentowych; SBS, kauczuku chloroprenowego, kalafonii, rozpuszczalnika MEK, benzenu – składników klejów; polietylenu oraz stali do produkcji opakowań.
Chemia budowlana - Fot. Polski Związek Producentów Farb i Klejów
Fot. Polski Związek Producentów Farb i Klejów

Zmniejszona dostępność surowców lub ich brak są wynikiem nieprzewidzianych zdarzeń, które nastąpiły w kluczowych dla światowej produkcji fabrykach: eksplozja zakładu Wanhua Chemical w Chinach, wybuch jednostki BASF w Niemczech (Ludwigshafen), wstrzymanie części produkcji przez Covestro (3 fabryki w samej Europie), ograniczenie działalności przez DOW Chemical (w tym zaprzestanie wytwarzania niektórych surowców), zamknięcie wybranych linii produkcyjnych przez Momentive, czy nieplanowane zatrzymania produkcji w zakładach należących do Huntsman w Holandii i BorsodChem na Węgrzech.

Poziom wzrostów cen surowców wynosi średnio kilkanaście procent, są jednak składniki które znacząco zawyżają ten odsetek. Np. wspomniany wcześniej izocyjanian MDI – prawie 30%, czy SBS, dla którego wahania cen od początku roku wynosiły od 40 do 50% lub rozpuszczalnik MEK ze średnim wahaniem 61% (oba surowce to składniki klejów rozpuszczalnikowych). Asfalty do produkcji membran w hydroizolacjach bitumicznych również wzrosły między 40 a 50%. Przewiduje się, że w związku z wahaniami cen surowców same opakowania zdrożeją w tym roku o 5–11%, zależnie od segmentu produktowego. Producenci przewidują, że uspokojenie cen surowców do produkcji pian poliuretanowych nastąpi w 4Q. W przypadku innych surowców, szczególnie do produkcji klejów i opakowań, do końca 2017 r. należy spodziewać się ciągłych i znaczących podwyżek. Braki magazynowe w Europie na pewno spowodują wzrost zainteresowania importem, szczególnie z Azji.

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt