chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Wykończenie powierzchni na tarasie lub balkonie - poradnik

Wykończenie powierzchni na tarasie lub balkonie - poradnik

14.03.2017
Podpowiadamy, w jaki sposób wykończyć powierzchnie płaskie na zewnątrz domu lub mieszkania.

Chemia budowlana - Fot. Greinplast
Fot. Greinplast

Balkon i taras to bardzo ważne miejsca. To właśnie tam w ciepłe dni i wieczory spędzamy czas relaksując się z całą rodziną. Właśnie dlatego wykończenie tych powierzchni jest bardzo istotne – nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Wpływ na naszą decyzję powinny mieć m.in. antypoślizgowość i wytrzymałość na mróz, opady czy inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Nawierzchnia tarasu musi pasować zarówno do architektury i wykończenia budynku, jak i do stylu ogrodu otaczającego dom. Do wyboru mamy między innymi: płytki ceramiczne, drewno tarasowe, deski kompozytowe lub nowoczesne systemy posadzkowe.

Chemia budowlana - Fot. Greinplast
Fot. Greinplast

Płytki ceramiczne


Wciąż najbardziej powszechnym i popularnym sposobem wykończenia podłogi na tarasie lub balkonie są płytki ceramiczne. W przypadku ich zastosowania koniecznie trzeba korzystać z produktów mrozoodpornych, twardych, antypoślizgowych i o wysokiej klasie ścieralności. Największym atutem płytek są estetyka i możliwość dowolnego wyboru wzorów czy wymiarów odpowiadających aranżacji balkonu. Poza tym, płytki są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają specjalnej konserwacji. Niestety, zimą są one nieprzyjemnie chłodne, zaś latem nagrzewają się mocno. Do płytek ceramicznych zaliczamy także płytki klinkierowe oraz gresowe. Bardziej wyszukaną opcję stanowią płytki betonowe oraz kamienne, które są trwałe, ale niestety drogie.

REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Greinplast
Fot. Greinplast

Pracochłonna klasyka


Naturalna podłoga stworzona z drewna jest marzeniem wielu osób, które pragną ekologicznego i efektownego wyglądu. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – powierzchnia nie nagrzewa się jak płytki czy beton, dzięki czemu jest przyjemna w użytkowaniu. Dużą wadą jest jednak fakt, że drewniane podłogi należy regularnie impregnować. Tylko to pozwoli na uniknięcie działania wody, pleśni oraz grzybów, a także na zachowanie koloru. Pielęgnacja drewna niestety zajmuje sporo czasu, a na dodatek, jeśli zostanie niewłaściwie wykonana, istnieje duże prawdopodobieństwo degradacji. Do wyboru mamy deski tarasowe z drewna krajowego lub egzotycznego, które są bardziej trwałe, ale droższe.

Chemia budowlana - Fot. Greinplast
Fot. Greinplast

A może deski kompozytowe?


Jeżeli chcielibyśmy mieć drewnianą podłogę, ale nie mamy czasu lub chęci na jej pielęgnację, możemy rozważyć zastosowanie desek kompozytowych. Są one dużo bardziej trwałe i odporne – dobrze się prezentują nawet po srogiej zimie. Nie trzeba ich również konserwować, wystarczy jedynie myć. Poza tym ich atutem jest łatwy montaż, bezpieczeństwo oraz estetyka – w przeciwieństwie do drewna deski kompozytowe nie mają sęków, pęknięć ani wybrzuszeń. W zamian za te plusy musimy jednak sporo zapłacić, a poza tym musimy uważać na nagrzewanie. Na deskach kompozytowych mogą się także pojawiać zacieki po deszczu i odbarwienia wskutek działania słońca. Pamiętajmy też, że kompozyt to mimo wszystko nie drewno.

Chemia budowlana - Fot. Greinplast
Fot. Greinplast

Nowoczesność i tradycja w jednym


Praktyczną i zarazem efektowną propozycją jest zastosowanie nowoczesnego systemu posadzkowego z naturalnych kruszyw. Jest to trwałe rozwiązanie będące ciekawą alternatywą innych sposobów wykończenia powierzchni tarasu. Całość systemu składa się z warstwy hydroizolacyjnej, warstwy drenażowej (naturalny kamień wiązany żywicą poliuretanową), oraz listew krawędziowych. Woda dostająca się na powierzchnię posadzki drenażowej wnika pomiędzy kruszywo i spływa po powierzchni hydroizolacji do listwy krawędziowej, a następnie odprowadzana jest poza obręb balkonu. Elementami dekoracyjnymi są naturalne kruszywa marmurowe lub kwarcowe dostępne w takich kolorach jak: morganit, bursztyn, agat, grafit, antracyt oraz naturalny kamień rzeczny. Wygląd posadzki zależy od inwencji twórczej osób ją wykonujących - kruszywa można ze sobą łączyć, tworząc imponująco prezentujące się wzory. Największymi zaletami systemu są: odporność na warunki atmosferyczne, łatwość w użyciu, trwałość oraz estetyczny wygląd. Jeśli zastosujemy ten sposób, nasz balkon czy taras pozostaną w niezmienionym stanie przez wiele lat.

Jaki materiał wykończeniowy sprawdzi się na tarasie? Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz funduszy. Kluczowe znaczenie ma wygląd, bo przecież każdemu zależy na przyjemnym spędzaniu wolnego czasu przy swoim domu. Jeżeli uda się go połączyć z trwałością wykorzystanego rozwiązania to nasz taras lub balkon pozostaną atrakcyjne przez wiele lat.

Autor: Greinplast - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Greinplast
Nowości z firmy Greinplast
Czytelnia firmy Greinplast
Poradnik firmy Greinplast
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt