chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Malarz budowlany - techniczne zawody z przyszłością

Malarz budowlany - techniczne zawody z przyszłością

27.02.2017
Malarz i malarz-tapeciarz to jedne z podstawowych zawodów budowlanych. Wymagają doskonałego zmysłu wzroku, znakomitej wyobraźni i prawidłowego rozróżniania barw. Akademia Techniczna PPG Deco opowiada o specyfice pracy w tej specjalności.

Chemia budowlana - Fot. PPG Deco
Fot. PPG Deco
Choć większość czynności należy do tych wykonywanych samodzielnie, to jednak umiejętność współpracy okazuje się tu niezbędna. W firmie budowlanej, remontowej lub budowlano-remontowej zatrudnionych jest przeważnie kilku pracowników na takim samym stanowisku – jest to jednak zależne od rodzaju wykonywanego zlecenia. Ze względu na warunki pracy, istotna jest również dobra znajomość zasad BHP.

Zadania dysponowane są zwykle na 8 godzin – jest to jednak uzależnione od terminu określonego
w kontrakcie podpisanym przez zleceniodawcę.
W niektórych sytuacjach konieczna jest też praca
w weekendy.

1. Zakres obowiązków


Podstawowym zadaniem w tym zawodzie jest malowanie ścian, sufitów, podłóg, balustrad, elementów stalowych bądź innych materiałów oraz nakładanie tapety. Pracownik musi też odpowiednio przygotowywać podłoże pod malowanie lub tapetowanie i usuwać stare powłoki malarskie.
Do jego obowiązków należy również gruntowanie tynków, powierzchni drewnianych, metalowych i betonowych, aplikowanie mleka wapiennego i cementowego, pokrywanie rur farbą rdzochłonną i lakierem asfaltowym, malowanie farbami klejowymi, emulsyjnymi i olejnymi za pomocą wałka dekoracyjnego i szablonów, a także malowanie napisów, znaków i szyldów: zarówno odręczne, jak i przy użyciu szablonu. Nierzadko spotyka się z zadaniem dekorowania ścian różnymi paskami lub ornamentami, wykonywania lamperii oraz wykańczania powierzchni za pomocą listew.

2. Wymagane kwalifikacje


Do jednej z najważniejszych kwalifikacji w tym zawodzie zalicza się umiejętność posługiwania się wytycznymi przy ocenianiu jakości i odbiorze robót malarskich. Istotne, aby malarz-tapeciarz potrafił posługiwać się dokumentacją budowlaną na tyle sprawnie, by móc samodzielnie ustalić zakres i kolejność wykonywania zadań związanych z konkretnym zleceniem. Powinien również dobierać odpowiednie narzędzia do rodzaju podejmowanych prac.

3. Przeciwwskazania


Stanowisko powinno być odpowiednio przygotowane dla niepełnosprawnych. Zawód wiąże się nierzadko z wykonywaniem prac na wysokościach, stąd też nie poleca się go osobom
z lękiem wysokości czy zaburzeniami zmysłu równowagi. Zadania wymuszają pozostawanie w ciągłym ruchu, a często i nienaturalną pozycję ciała, dlatego istotna jest dobra sprawność rąk i nóg oraz brak chorób układów: krążenia, kostno-stawowego oraz nerwowego. Pożądana będzie wytrzymałość na długotrwały wysiłek. Profesja ta jest niewskazana również dla osób cierpiących na alergie kontaktowe i wziewne oraz borykającymi się z chorobami układu oddechowego.
REKLAMA:

4. Perspektywy na rynku pracy


W zawodzie malarz lub malarz-tynkarz znaleźć można pracę w firmach budowlanych, remontowych lub remontowo-budowlanych. Zadania wchodzące w ten zakres obowiązków wykonywane są na budowach lub w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, fabrycznych i magazynowych.Pod koniec III kwartału 2016 roku profesje z zakresu budownictwa znajdowały się
w czołówce zawodów z największą liczbą ofert pracy. Dane z raportu GUS wskazują, że na wspomniany okres przypadało 9 tysięcy wolnych miejsc, z czego 20% były to stanowiska powstałe w 2016 roku. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się średnie przedsiębiorstwa, liczące od 10 do 49 osób. Do pokrewnych profesji należą: tynkarz, murarz, posadzkarz
i glazurnik.

5. Proponowane kierunki kształcenia


Aby zdobyć ten zawód, niezbędne jest ukończenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Do wykonywania tego typu zadań uprawnia również nauka w klasie o profilu „technolog robót wykończeniowych”, gdyż program edukacji obejmuje kwalifikacje malarza i malarza-tapeciarza. Innym sposobem jest ukończenie technikum budowlanego.

Niektórzy preferują praktyczne przyuczanie się do zawodu – podczas asystowania wykwalifikowanym robotnikom. Warto także skorzystać z odpłatnych kursów lub szkoleń. Trwają one kilkadziesiąt, a często i kilkaset godzin. Dobrze jest też brać udział w konkursach dedykowanych osobom z tej branży, jak np. Młody Malarz Roku Dekoral Professional. Turnieje i olimpiady budowlane dają możliwość zweryfikowania umiejętności praktycznych. Laureaci stają się bardziej atrakcyjni dla pracodawców ze względu na potwierdzone wysokie kwalifikacje.
Przeczytaj również: Sypialnia w stylu marynistycznym
Niezależnie od wybranej ścieżki kształcenia warto mieć na względzie szybko zmieniające się trendy dekoratorskie i technologie budowlane. Umiejętność dobrego doradzenia i właściwej argumentacji jest w tym fachu niezwykle cenna.

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2019 chemia budowlana .info
partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt