chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Malarz budowlany - techniczne zawody z przyszłością

Malarz budowlany - techniczne zawody z przyszłością

27.02.2017
Malarz i malarz-tapeciarz to jedne z podstawowych zawodów budowlanych. Wymagają doskonałego zmysłu wzroku, znakomitej wyobraźni i prawidłowego rozróżniania barw. Akademia Techniczna PPG Deco opowiada o specyfice pracy w tej specjalności.

Chemia budowlana - Fot. PPG Deco
Fot. PPG Deco
Choć większość czynności należy do tych wykonywanych samodzielnie, to jednak umiejętność współpracy okazuje się tu niezbędna. W firmie budowlanej, remontowej lub budowlano-remontowej zatrudnionych jest przeważnie kilku pracowników na takim samym stanowisku – jest to jednak zależne od rodzaju wykonywanego zlecenia. Ze względu na warunki pracy, istotna jest również dobra znajomość zasad BHP.

Zadania dysponowane są zwykle na 8 godzin – jest to jednak uzależnione od terminu określonego
w kontrakcie podpisanym przez zleceniodawcę.
W niektórych sytuacjach konieczna jest też praca
w weekendy.

1. Zakres obowiązków


Podstawowym zadaniem w tym zawodzie jest malowanie ścian, sufitów, podłóg, balustrad, elementów stalowych bądź innych materiałów oraz nakładanie tapety. Pracownik musi też odpowiednio przygotowywać podłoże pod malowanie lub tapetowanie i usuwać stare powłoki malarskie.
Do jego obowiązków należy również gruntowanie tynków, powierzchni drewnianych, metalowych i betonowych, aplikowanie mleka wapiennego i cementowego, pokrywanie rur farbą rdzochłonną i lakierem asfaltowym, malowanie farbami klejowymi, emulsyjnymi i olejnymi za pomocą wałka dekoracyjnego i szablonów, a także malowanie napisów, znaków i szyldów: zarówno odręczne, jak i przy użyciu szablonu. Nierzadko spotyka się z zadaniem dekorowania ścian różnymi paskami lub ornamentami, wykonywania lamperii oraz wykańczania powierzchni za pomocą listew.

2. Wymagane kwalifikacje


Do jednej z najważniejszych kwalifikacji w tym zawodzie zalicza się umiejętność posługiwania się wytycznymi przy ocenianiu jakości i odbiorze robót malarskich. Istotne, aby malarz-tapeciarz potrafił posługiwać się dokumentacją budowlaną na tyle sprawnie, by móc samodzielnie ustalić zakres i kolejność wykonywania zadań związanych z konkretnym zleceniem. Powinien również dobierać odpowiednie narzędzia do rodzaju podejmowanych prac.

3. Przeciwwskazania


Stanowisko powinno być odpowiednio przygotowane dla niepełnosprawnych. Zawód wiąże się nierzadko z wykonywaniem prac na wysokościach, stąd też nie poleca się go osobom
z lękiem wysokości czy zaburzeniami zmysłu równowagi. Zadania wymuszają pozostawanie w ciągłym ruchu, a często i nienaturalną pozycję ciała, dlatego istotna jest dobra sprawność rąk i nóg oraz brak chorób układów: krążenia, kostno-stawowego oraz nerwowego. Pożądana będzie wytrzymałość na długotrwały wysiłek. Profesja ta jest niewskazana również dla osób cierpiących na alergie kontaktowe i wziewne oraz borykającymi się z chorobami układu oddechowego.
REKLAMA:

4. Perspektywy na rynku pracy


W zawodzie malarz lub malarz-tynkarz znaleźć można pracę w firmach budowlanych, remontowych lub remontowo-budowlanych. Zadania wchodzące w ten zakres obowiązków wykonywane są na budowach lub w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych, fabrycznych i magazynowych.
Przeczytaj również: Dobry pędzel to podstawa
Pod koniec III kwartału 2016 roku profesje z zakresu budownictwa znajdowały się
w czołówce zawodów z największą liczbą ofert pracy. Dane z raportu GUS wskazują, że na wspomniany okres przypadało 9 tysięcy wolnych miejsc, z czego 20% były to stanowiska powstałe w 2016 roku. Stosunkowo dużą popularnością cieszą się średnie przedsiębiorstwa, liczące od 10 do 49 osób. Do pokrewnych profesji należą: tynkarz, murarz, posadzkarz
i glazurnik.

5. Proponowane kierunki kształcenia


Aby zdobyć ten zawód, niezbędne jest ukończenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Do wykonywania tego typu zadań uprawnia również nauka w klasie o profilu „technolog robót wykończeniowych”, gdyż program edukacji obejmuje kwalifikacje malarza i malarza-tapeciarza. Innym sposobem jest ukończenie technikum budowlanego.

Niektórzy preferują praktyczne przyuczanie się do zawodu – podczas asystowania wykwalifikowanym robotnikom. Warto także skorzystać z odpłatnych kursów lub szkoleń. Trwają one kilkadziesiąt, a często i kilkaset godzin. Dobrze jest też brać udział w konkursach dedykowanych osobom z tej branży, jak np. Młody Malarz Roku Dekoral Professional. Turnieje i olimpiady budowlane dają możliwość zweryfikowania umiejętności praktycznych. Laureaci stają się bardziej atrakcyjni dla pracodawców ze względu na potwierdzone wysokie kwalifikacje.Niezależnie od wybranej ścieżki kształcenia warto mieć na względzie szybko zmieniające się trendy dekoratorskie i technologie budowlane. Umiejętność dobrego doradzenia i właściwej argumentacji jest w tym fachu niezwykle cenna.

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt