chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » PPG Deco Polska - „Techniczne zawody z przyszłością”

PPG Deco Polska - „Techniczne zawody z przyszłością”

17.02.2017
Eksperci z Akademii Technicznej PPG Deco Polska rozpoczynają cykl „Techniczne zawody z przyszłością”, w którym przybliżą ścieżki kariery w poszczególnych profesjach z branży wykonawczej.

Chemia budowlana - PPG Deco Polska - „Techniczne zawody z przyszłością”
W ubiegłym roku szkolnym 20% szkół ponadgimnazjalnych stanowiły zasadnicze szkoły zawodowe. Zainteresowanie nimi od lat utrzymuje się na tym samym poziomie –  odsetek uczniów oscyluje wokół 15% –  wskazuje raport GUS „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2015/2016”. Najchętniej wybierali je uczniowie z województw: wielkopolskiego, pomorskiego, małopolskiego oraz opolskiego. Choć licea ogólnokształcące wciąż wiodą prym w wyborach nastolatków, to jednak coraz większe znaczenie przypisywane jest technikom.

Najpopularniejsze kierunki kształcenia w szkołach zawodowych są zróżnicowane ze względu na płeć. Wśród dziewcząt dominuje upodobanie do profesji z zakresu biznesu i administracji, a także usług, natomiast chłopcy najchętniej wybierają profile inżynieryjno-techniczne, leśne oraz architektoniczno-budowlane. O ile we wcześniej wspomnianych szkołach tendencje do podziału kierunków z uwzględnieniem płci są wyraźne, o tyle już w technikach kierunki architektoniczne i budowlane cieszyły się zainteresowaniem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.
REKLAMA:


Spokojni o pracę
Uczniowie szkół zawodowych pytani o plany na przyszłość, zgodnie przyznają, że nie mają co do niej większych obaw. Do pracy w branży budowlanej wciąż potrzeba rąk. Ma to znaczenie zarówno w powstawaniu nowych inwestycji mieszkaniowych lub biurowych – a takich nie brakuje – jak i w popycie na usługi firm remontowych. Pracodawcy nierzadko wspominają, że dziś nie jest łatwo o rzetelnego pracownika.

– Wybór szkoły, która daje pewny zawód, to gwarancja, że po pięciu latach nauki nasza kandydatura do firmy nie zostanie odrzucona z powodu braku doświadczenia. Niekiedy dopiero w szkole zdajemy sobie sprawę, że rozminęliśmy się z naszą pasją, a co gorsza – zapomnieliśmy zastanowić się nad aktualnymi potrzebami rynku. Korzystnie jest zatem decydować się na takie kierunki kształcenia, po których ofert pracy prawdopodobnie nie zabraknie. Możemy śledzić lokalne ogłoszenia, zapoznać się z okolicznymi firmami bądź sięgnąć po różnego rodzaju raporty – radzi Ryszard Plantos, Szef Zespołu Szkoleń i Call Center z Akademii Technicznej PPG Deco Polska.

Branża budowlana rozwija się dziś bardzo dynamicznie. W roku 2015 odnotowano 28-procentowy wzrost liczby publikowanych ofert pracy w stosunku do poprzedniego roku. To znacznie więcej niż w przypadku choćby transportu i logistyki.Być na bieżąco
Szkoły kształcące specjalistów z branży wykonawczej oferują rozmaite formy dokształcania. Organizowane są konkursy, warsztaty, programy partnerskie i praktyki w różnych firmach. Uczniowie mogą również zdobywać wiedzę na własną rękę, choćby przez uczestnictwo w szkoleniach organizowanych przez producentów materiałów budowlanych.

– Technologie w tej branży są stale ulepszane, a to oznacza, że fachowi wykonawcy muszą stale podwyższać swoje kwalifikacje, być także na bieżąco z przepisami prawnymi. To daje niezmierną przewagę ludziom, którzy inwestują w swoje wykształcenie. Znajomość nowych, bardziej efektywnych i ekonomicznych technik to kolejny argument, dla którego dobrze wyedukowani specjaliści są atrakcyjni na rynku pracy – opowiada Ryszard Plantos.

Korzystanie z możliwości oferowanych przez szkołę czy inne placówki edukacyjne daje sposobność poznawania specyfiki różnych zawodów. Niewykluczone, że w ciągu swojego życia będziemy chcieli lub potrzebowali zmienić profesję. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy poszerzymy swoje kwalifikacje zawodowe.W kolejnej części cyklu „Techniczne zawody z przyszłością” eksperci z Akademii Technicznej PPG Deco Polska przybliżą zawód malarz.

(Oceń ten artykuł):
(4.4)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy
Nowości z firmy
Czytelnia firmy
Poradnik firmy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt