chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016r.

Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016r.

16.01.2017
Firma badawcza IBP Research, specjalizująca się w analizach rynku chemicznego i materiałów budowlanych, dokonała syntezy wybranych raportów własnego autorstwa z zeszłego roku i zagregowała dane na temat chemii budowlanej w Polsce.

Do sumarycznego zestawienia wzięto wyniki badań następujących rynków produktowych:


- Rynek klejów do płytek ceramicznych
- Rynek mas samopoziomujących
- Rynek systemów dociepleń
- Rynek hydroizolacji bitumicznych
- Rynek tynków gipsowych maszynowych
- Rynek tynków gipsowych ręcznych
- Rynek gładzi i szpachli sypkich
- Rynek gładzi i szpachli gotowych (w pastach)
- Rynek klejów gipsowych
- Rynek farb fasadowych

Wg danych IBP Research, sumaryczna sprzedaż w/w produktów na polskim rynku przekroczyła w 2016 roku wielkość 2,6 mln ton. Oznacza to wzrost w stosunku do 2015 r. o prawie 8 procent.
Chemia budowlana - Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016r.

Wynik ten wyznaczony został na podstawie bezpośredniego badania rynku podsumowującego sprzedaż dystrybutorów i zakupy wykonawców, oraz nałożenia danych makroekonomicznych o realizacji budownictwa mieszkaniowego i niemieszkaniowego, wraz ze zintegrowaną macierzą aplikacji materiałów chemii budowlanej.
REKLAMA:


Opisywany rynek agencja IBP Research wyceniła w 2016 roku na sprzedaż rzędu 3,8 mld zł netto, co przekłada się na wzrost o 10 procent w stosunku do roku poprzedniego. Warto podkreślić, iż jest to drugi rok wzrostowy z rzędu; po poprzednich dwóch (2013-2014) kiedy to branża chemii budowlanej przeżywała w Polsce kryzys.

Dynamika wartości rynku chemii budowlanej determinowana jest w zdecydowanie większym stopniu stopą zmiany wolumenu sprzedaży niż stopą zmiany cen rynkowych.

Trend rozwoju rynku chemii budowlanej jest zasadniczo zbieżny z koniunkturą w budownictwie, aczkolwiek występuje przesunięcie czasowe związane ze specyficznym charakterem materiałów wykończeniowych (w stosunku do bazowych), oraz nałożenie trendu absorpcji technologii chemii budowlanej (technologia docieplania, technologia gruntowania, technologia tynkowania gipsem).
Chemia budowlana - Rynek chemii budowlanej w Polsce w 2016r.

Zdecydowanym liderem rynku chemii budowlanej w Polsce jest Grupa ATLAS (obejmuje też marki: Dolina Nidy, Gipsar, Nowy Ląd, Izohan, Izolmat, Optyzar, WiM) łącznie z 17 %-owym udziałem ilościowym i 15%-owym udziałem wartościowym.Na kolejnych miejscach plasują się: KNAUF i BAUMIT (ponad 10-cio procentowe udziały), a dalej KREISEL, HENKEL (marka Ceresit), MAPEI i Grupa SAINT-GOBAIN.

Ta pierwsza siódemka producentów zaspokaja 60% tonażu zapotrzebowania rynku (a 50% wg wartości sprzedaży).

Łącznie na analizowanym rynku chemii budowlanej w Polsce działa ponad 100 firm, z czego ok. 30 pokrywa 90% całości sprzedaży. Wynik podsumowania danych na temat udziału producentów w analizowanym rynku chemii budowlanej ogółem pokazują załączone 2 wykresy. Są one przełożeniem wyznaczonych w badaniach bezpośrednich pozycji rynkowych poszczególnych firm/marek oddzielnie w poszczególnych grupach produktowych, w sezonach budowlanych 2015-2016. Podstawą analizy były wywiady przeprowadzone przez IBP Research wśród reprezentatywnych próbek punktów sprzedaży (dystrybutorzy, składy hurtowe i detaliczne, markety budowlane) oraz wykonawców budowlanych (firmy ogólnobudowlane i wyspecjalizowane). Udziały rynkowe wyznaczono poprzez nałożenie otrzymanych pozycji rynkowych na wielkości (tonażowo) i wartości (w zł netto) poszczególnych 10-ciu rynków produktowych.

Pod względem konkurencyjnym rynek chemii budowlanej w Polsce przez wiele lat był nieustabilizowany, wchodziły nowe firmy, następowały przejęcia, fuzje itp., w wyniku czego obserwowaliśmy duże wahania pozycji rynkowej poszczególnych marek z roku na rok. Obecnie rynek ten wydaje się już być dojrzały, w ostatnich sezonach budowlanych zmiany pozycji konkurencyjnej producentów były - w wymiarze globalnym - nieznaczne.

Na podstawie: IBP Research „Rynek chemii budowlanej w Polsce – synteza danych nt. 10 grup produktowych”. Więcej zobacz: www.ibpresearch.pl

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Wiadomości powiązane
Targi
Nagrody
Rankingi
Kampanie
Inwestycje
Festyny
Certyfikaty
Ogłoszenia
Szkolenia
Konkursy
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt