chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
chemiabudowlana.info » wiadomości » Przygotowanie i klejenie płytek na tarasie

Przygotowanie i klejenie płytek na tarasie

03.11.2016
Doskonale oczyszczone podłoże, zamontowane profile i okapniki oraz bezbłędnie wykonana hydroizolacja to baza do dalszych prac glazurniczych. W tej części krok po kroku omówimy niełatwy proces przygotowania oraz klejenia płytek w obszarach zewnętrznych, tak, by na długie lata pozostały funkcjonalne, łatwe w pielęgnacji, a także trwałe i estetyczne.

Chemia budowlana - Przed rozpoczęciem klejenia płytek należy rozplanować ich ułożenie, Fot. Sopro
Przed rozpoczęciem klejenia płytek należy rozplanować ich ułożenie, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Należy pamiętać o niezbędnym naddatku wzdłuż obrzeży tarasu, Fot. Sopro
Należy pamiętać o niezbędnym naddatku wzdłuż obrzeży tarasu, Fot. Sopro

Krok pierwszy: planowanie układu płytek


Prace rozpoczynamy od dokładnego wymierzenia powierzchni i wstępnego ułożenia płytek, pamiętając o zalecanej minimalnej szerokości spoin, która wynosi 5 mm w przypadku standardowych płytek ceramicznych, a dla okładzin wielkoformatowych od 6 do 8 mm. Kontrolę nad liniowością całego układu możemy zachować przy użyciu sznurka, który mocujemy za pomocą specjalnego uchwytu na zewnętrznych płytkach i naciągamy. Następnie, z obu stron, prostopadle do sznurka, mierzymy odległość od ściany i notujemy uzyskane wartości – warto bowiem pamiętać, że zwykle nie są tożsame. Na bazie uzyskanych pomiarów korygujemy wstępne ułożenie płytek z zachowaniem wymaganych szerokości spoin.
Chemia budowlana - Na narożnych zewnętrznych płytkach mocujemy uchwyt dla sznurka, Fot. Sopro
Na narożnych zewnętrznych płytkach mocujemy uchwyt dla sznurka, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Rozciągamy go aby zachować kontrole nad liniowością całego układu, Fot. Sopro
Rozciągamy go aby zachować kontrole nad liniowością całego układu, Fot. Sopro

Rada Eksperta Sopro: W przypadku układania płyt na hydroizolacji z mat Sopro AEB Plus należy pamiętać o znacznie mniejszym udziale spoin, co skutkuje ograniczonymi możliwościami korygowania zaplanowanego układu.
Chemia budowlana - Mierzymy odległość do ściany, Fot. Sopro
Mierzymy odległość do ściany, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Podobnie z drugiej strony, Fot. Sopro
Podobnie z drugiej strony, Fot. Sopro

Krok drugi: przygotowanie płytek


Pracę z obróbką ceramiki rozpoczynamy od dokładnego zaznaczenia na płytce linii cięcia i umieszczamy ją w przecinarce do płytek. Zachowując jednakową siłę nacisku, wyznaczamy krawędź przecięcia, przesuwając nóż po powierzchni płytki. Następnie łamiemy ją wzdłuż wykonanego nacięcia, zaś mniejsze fragmenty płytki usuwamy za pomocą obcęgów. W przypadku płyt wielkoformatowych należy używać przecinarek przystosowanych do dużego gabarytu lub dostosowywać płyty za pomocą specjalnego młotka.

Po przecięciu wyrównujemy krawędzie płytek za pomocą szlifierki.
Chemia budowlana - Korygujemy rozłożenie płytek do optymalnego, Fot. Sopro
Korygujemy rozłożenie płytek do optymalnego, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Następnie kreślimy ołówkiem murarskim pierwszą linie pomocniczą, Fot. Sopro
Następnie kreślimy ołówkiem murarskim pierwszą linie pomocniczą, Fot. Sopro

Krok trzeci: klejenie płytek


Rada Eksperta Sopro: Klejenie płytek zawsze wykonujemy od przedniej krawędzi tarasu i kontynuujemy w kierunku ściany i „od” narożnika.
Chemia budowlana - Mierzymy odległość na docięcie fumdamentu płytki, Fot. Sopro
Mierzymy odległość na docięcie fumdamentu płytki, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Wymiar zaznaczamy na płytce, Fot. Sopro
Wymiar zaznaczamy na płytce, Fot. Sopro

Pracę rozpoczynamy od naniesienia na podłoże warstwy kontaktowej, a następnie, warstwy grzebieniowej, pamiętając, że w przypadku wszystkich zewnętrznych prac okładzinowych, wymaga się klejenia płytek „z pełnym przyleganiem” tj. dodatkowego nałożenia kleju również na spodnią warstwę płytki. Należy pamiętać, by przed przyłożeniem płytki zwrócić uwagę, czy „warstwy grzebieniowe” na spodzie ceramiki oraz na podłożu są ułożone względem siebie równolegle, dzięki czemu będą się dodatkowo zazębiały i uzupełniały. Tak przygotowane płytki przykładamy do podłoża, dosuwamy do krawędzi i wyrównujemy. Powstałe zabrudzenia usuwamy za pomocą miękkiej, wilgotnej gąbki.
Chemia budowlana - Docinamy płytkę, Fot. Sopro
Docinamy płytkę, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Do cięcia płytek o dużym formacie niezbędne jest stosowanie odpowiednio większych przecinarek, Fot. Sopro
Do cięcia płytek o dużym formacie niezbędne jest stosowanie odpowiednio większych przecinarek, Fot. Sopro

Ważny fakt: Stosując zaprawę klejową No.1 (400) i FF 450, możliwość wejścia na płytki uzyskujemy po upłynięciu około 24 godzinach lub po utwardzeniu zaprawy, zaś w przypadku zaprawy szybkowiążącej FKM XL czas ten skraca się do 12 godzin.
Chemia budowlana - Wymieszaną zaprawę klejową nanosimy na wcześniej wykonaną, związaną i wyschniętą powłokę uszczelniającą, Fot. Sopro
Wymieszaną zaprawę klejową nanosimy na wcześniej wykonaną, związaną i wyschniętą powłokę uszczelniającą, Fot. Sopro
Chemia budowlana - W odniesieniu do wszystkich zewnętrznych prac okładzinowych wymaga się klejenia płytek z pełnym przyleganiem, Fot. Sopro
W odniesieniu do wszystkich zewnętrznych prac okładzinowych wymaga się klejenia płytek z pełnym przyleganiem, Fot. Sopro

Krok czwarty: klejenie płytek cokołowych


Ponieważ cokół nie może „opierać się” na położonych wcześniej płytach tarasowych, ten etap prac rozpoczynamy od przygotowania warstwy oddzielającej wykonanej np. za pomocą taśmy dylatacyjnej. Przygotowaną zaprawę klejową nakładamy zarówno na ścianę - na całą wysokość cokołu, jak i spód płytki cokołowej, a następnie dociskamy płytkę do podłoża. Po związaniu kleju usuwamy taśmę dylatacyjną.
Przeczytaj również: Zaprawy fugowe na tarasie
REKLAMA:


Rada Eksperta Sopro: Jeżeli w gamie płyt wielkoformatowych nie ma dedykowanych płytek cokołowych, można je wykonać samodzielnie, docinając na wymiar te, które już posiadamy. Ze względów estetycznych, górne krawędzie płytek cokołowych powinny być krawędziami fabrycznymi płyt (w innym przypadku konieczne będzie dodatkowe szlifowanie krawędzi).

Wskazówki wykonawcze SOPRO:
1. Klejenie „metodą kombinowaną” (buttering-floating) stosuje się w celu uzyskania pełnego przylegania zaprawy klejowej do spodu płytki i do podłoża. Ta technika polega na nanoszeniu zaprawy klejowej zarówno na spód płytki, jak i podłoże, co eliminuje możliwość powstania pustek powietrznych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zastosowań zewnętrznych, ponieważ w pozostawionych wolnych przestrzeniach pod płytką może kumulować się woda, która – zamarzając i rozmarzając – prowadzi do odspajania się i widocznych uszkodzeń płytek na powierzchniach tarasów i balkonów. Z tego względu, klejenie płytek metodą kombinowaną” (“buttering-floating”) jest wymagane na wszelkich powierzchniach zewnętrznych, zarówno poziomych, jak i pionowych.
Chemia budowlana - Dodatkowo równomiernie rozprowadzamy klej pacą grzebieniową, Fot. Sopro
Dodatkowo równomiernie rozprowadzamy klej pacą grzebieniową, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Ewentulalne resztki zabrudzenia usuwamy na bieżąco lekko wilgotną gąbką, Fot. Sopro
Ewentulalne resztki zabrudzenia usuwamy na bieżąco lekko wilgotną gąbką, Fot. Sopro

2. Zasadniczo, wysokość zęba pacy zębatej należy dostosować do formatu płytek przewidzianych do klejenia. Obowiązuje ogólna zasada, że im większy jest wymiar płytki, tym grubsza warstwa kleju będzie potrzebna do przyklejenia, tym samym trzeba stosować pacę o wyższym zębie.
Chemia budowlana - Przygotowanie i klejenie płytek na tarasie

3. Szerokość spoin.Nieco na przekór panującej modzie na zmniejszanie szerokości fug między płytkami, podczas prac wykonawczych w obszarach zewnętrznych należy brać pod uwagę minimalną szerokość spoin. Bazując na naszym doświadczeniu, zalecamy szerokość spoin nie mniejszą niż 5 mm, ponieważ wykonane potem fugi, poza oczywistymi walorami estetycznymi, pełnią również istotną rolę „techniczną” – przejmują wspomniane wyżej naprężenia, chroniąc okładziny przed uszkodzeniem.
Chemia budowlana - Klejenie płytek rozpoczyna się od przedniej krawędzi tarasu i kontynuuje w kierunku ściany i od narożnika, Fot. Sopro
Klejenie płytek rozpoczyna się od przedniej krawędzi tarasu i kontynuuje w kierunku ściany i od narożnika, Fot. Sopro
Chemia budowlana - Po związaniu kleju usuwamy taśmę dylatacyjną, Fot. Sopro
Po związaniu kleju usuwamy taśmę dylatacyjną, Fot. Sopro

Wielkimi krokami zbliżamy się do prac wykończeniowych. W piątej części poradnika wykonawczego opowiemy o rodzajach fug, ich poprawnym montażu oraz powiemy dlaczego wybór zaprawy fugowej ma tak ważny wpływ na trwałość okładziny i bezpieczeństwo jej użytkowników.

Autor: Sopro - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Wiadomości

Inne wiadomości z firmy Sopro
Nowości z firmy Sopro
Czytelnia firmy Sopro
Poradnik firmy Sopro
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt