chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Jak zadbać o elewację z kamienia

Jak zadbać o elewację z kamienia

01.10.2015
Odpowiednie zabezpieczenia i właściwa konserwacja, to klucz do trwałej i estetycznej elewacji.

Chemia budowlana - Fot. www.ekodachpol.pl
Fot. www.ekodachpol.pl

Kamień naturalny, choć jest surowcem trwałym, nie jest „nietykalny”. Na jego estetykę i trwałość ma wpływ szereg czynników między innymi:
- czynniki atmosferyczne (opady, promieniowanie UV, zmiany temperatury);
- sole i kwasy pochodzące z wód gruntowych;
- grzyby, mchy i porosty powstające na zawilgoconych kamieniach;
- kwaśne deszcze.

Zanim weźmiemy się do montowania elewacji, granity, wapienie i piaskowce trzeba poddać polerowaniu, szlifowaniu bądź wygładzaniu. Czynności te zamykają pory w ich strukturze, co w konsekwencji zapobiega wnikaniu w głąb brudu. Tak wykończony kamień jest również odporniejszy na działanie wiatru, słońca czy deszczu, ponieważ nie matowieje. Lekkie wapienie i piaskowce dodatkowo wymagają impregnacji podczas montażu. Stosuje się preparaty zmniejszające nasiąkliwość i zabezpieczające przez zabrudzeniami, na bazie silikonów, żywic epoksydowych i związków krzemu. Impregnaty te są zwykle bezbarwne, nadają płytom nieglazurowanym delikatny połysk, z kolei elewacje matowe „odświeżają”.

REKLAMA:


Jeśli kamienie są drobne, montuje się je na zaprawę klejącą. Klej do elewacji musi być elastyczny, z domieszką środków retencyjnych (spowalnianie oddawania wody) i organicznych spoiw akrylowych zwiększających przyczepność i dających elastyczność. Te dwa komponenty są najbardziej w kleju kosztotwórcze. Powyższe parametry są tym bardziej wymagane im „trudniejsze” jest podłoże, na jakim układamy elewację. Duże kamienie mocuje się na kotwach, bądź szynach montażowych, pomiędzy którymi układa się termoizolację (elewacja wentylowana).

W przypadku, gdy porowate kamienie elewacyjne tracą kolor, warto poddać je zabiegowi piaskowania. Polega to na czyszczeniu danej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, bądź cieczy. Piaskowanie zleca się wyspecjalizowanej firmie. Alternatywą dla piaskowania jest mycie wodą lub parą wodną pod dużym ciśnieniem. Producenci kamiennych okładzin elewacyjnych sprzedają zazwyczaj także wyspecjalizowane środki chemiczne do usuwania niewielkich zanieczyszczeń. Są to preparaty zawierające między innymi kwasy, które - wnikając w strukturę kamieni - są w stanie usunąć niewielkie wykwity, mchy czy porosty. Chemiczną pomoc, w tym wypadku, warto traktować jako ostateczność.

MS

Autor: portal: obud.pl - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.2)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt