chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Efektywna termoizolacja

Efektywna termoizolacja

23.05.2013
Ocieplając dom, dokonujemy wyboru najczęściej między wełną mineralną a styropianem. Jednak nie tylko materiał termoizolacyjny ma wpływ na efektywność i skuteczność wykonanych prac - równie ważne są kleje, tynki, siatki, elementy mocujące – jednym słowem: kompletny system.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Przygotowanie


Prace rozpoczynają się od usunięcia istniejącego systemu rynnowego, obróbek blacharskich, zasłonięcia instalacji oraz zabezpieczenia okien, drzwi i terenu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku. Konieczne jest też wykonanie tymczasowego odprowadzenia wody. Następnie rozstawiane są rusztowania, po czym ekipa sprawdza nośność podłoża. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, rozpoczyna się montaż izolacji.

Mocowanie


Ściany domów jednorodzinnych (i nie tylko) najczęściej ociepla się styropianem. Aby skutecznie przymocować go do przegrody, konieczne jest użycie specjalnego kleju o wysokiej przyczepności i tzw. wytrzymałości wczesnej – czyli osiągnięciu pożądanych parametrów przyczepności w krótkim czasie. Zaprawa klejąca jest też niezwykle istotna, jeśli izolacja jest wzmacniana warstwą zbrojoną siatką z włókna szklanego. Musi ją cechować elastyczność, wysoka udarność i przyczepność do styropianu.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix
Zewnętrzną warstwę ocieplenia tworzy zaprawa tynkarska, która decyduje też o estetyce elewacji. Tak jak kleje, masy tynkarskie przeznaczone do stosowania na zewnętrznych przegrodach posiadają wzmocnienia w postaci mikrowłókien. Dzięki temu zyskują podwyższoną odporność na uszkodzenia, rysy i pęknięcia. Tynk aplikowany jest na powierzchnię wyłożoną podkładem tynkarskim. W ten sposób powstaje trwała, silnie hydrofobową wyprawa o wysokiej elastyczności oraz bardzo dużej paroprzepuszczalności, odporna na zanieczyszczenia oraz destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych.

Zewnętrzną powłokę elewacji może też stanowić odpowiednia, najczęściej silikonowa farba. Niezależnie od tego, jak wykończymy ocieplenie, nie powinniśmy stosować do prac przypadkowych i niekompatybilnych składników.

Chemia budowlana - Fot. Bolix
Fot. Bolix

Kompletny system


Producenci, oferując systemy ociepleń, dają gwarancję na produkt pod warunkiem zastosowania produktów wchodzących w jego skład. Są to bowiem spójne, przebadane w laboratoriach zestawy, wzajemnie się uzupełniające i kompatybilne. Oczywiście, istnieje pewna elastyczność doboru komponentów w zależności od konkretnego zastosowania, jednak nie można tego robić samodzielnie.
Przeczytaj również: ABC systemów ociepleń cz.1
Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.8)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt