chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Renowacja drewnianych drzwi

Renowacja drewnianych drzwi

25.10.2012
Drzwi to wizytówka naszego domu. Jeśli są wykonane z drewna, musimy je zabezpieczyć przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych. Doskonałym produktem, który do tego się nadaje, jest Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna VIDARON z dodatkiem Teflon® surface protector.

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron
Podstawową zaletą drewnianych drzwi jest ich trwałość. Niestety, jak w przypadku każdego przedmiotu codziennego użytku, wcześniej czy później może dojść do uszkodzenia ich powierzchni. Naruszenie powłoki malarskiej drzwi zewnętrznych nie tylko szpeci, ale i szkodzi. W skrajnym przypadku woda, która dostanie się w głąb drewna może spowodować poważne uszkodzenia.
REKLAMA:


Wbrew obiegowej opinii, renowacja drewnianych drzwi nie jest trudna. Nie potrzebne są do tego specjalistyczne narzędzia, więc czynność tę można przeprowadzić samemu, w zaciszu domowego warsztatu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych impregnatów, dlatego najczęściej zadawane pytanie przy tego typu pracach brzmi: który wybrać?

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron
Drzwi powinny być nie tylko odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale i dobrze wyglądać. Właśnie dlatego, dobrym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną VIDARON. Produkt ten można stosować tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. Lakierobejca tworzy trwałą i elastyczną powłokę, a pomalowane nią przedmioty zyskują piękny połysk, podkreślający słoje drewna.

Pierwsze kroki


Renowację drzwi zaczynamy od zdjęcia ich z ościeżnicy oraz odkręcenia klamki i zamka. Do malowania niezbędne będą: rękawiczki, papier ścierny (gradacja 150-200 oraz 320) oraz tampon, pędzel lub wałek. Do nanoszenia Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON najlepiej nadaje się pędzel do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeżeli dysponujemy wyłącznie pędzlem uniwersalnym, powinniśmy przeszlifować jego włosie papierem ściernym, dzięki czemu końcówki staną się gładsze. W ten sposób pozbędziemy się również luźnych włosków, które w innym wypadku mogłyby osiąść na malowanej powierzchni. Decydując się na wałek, warto wybrać model o krótkim, moherowym włosiu, również odporny na malowanie rozpuszczalnikiem.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat
Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron

Etap pierwszy: przygotowanie podłoża


Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania. Odpadającą płatami farbę należy usunąć mechanicznie lub chemicznie, specjalnie przeznaczonym do tego środkiem. Powłokę w dobrym stanie oraz powierzchnię, która do tej pory nie była malowana, należy dokładnie wygładzić papierem ściernym.

W zależności od stopnia nierówności podłoża oraz efektu, jaki chcemy uzyskać, ziarnistość papieru powinna wynosić od 150 do 200. Znacznie lepszy wizualnie efekt otrzymamy, jeśli powierzchnia będzie gładka. Warto pamiętać, że miejsca mocniej wypolerowane dadzą w efekcie jaśniejszą warstwę Lakierobejcy, a bardziej szorstkie – ciemniejszą. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest dokładne wyczyszczenie powierzchni z nagromadzonego pyłu (można usunąć go odkurzaczem).

Chemia budowlana - Fot. Vidaron
Fot. Vidaron

Pierwsza warstwa Lakierobejcy


Jak przed każdym malowaniem, po otwarciu puszki Lakierobejcę Ochronno-Dekoracyjną VIDARON należy starannie wymieszać. W zależności od kształtu drzwi, produkt nanosimy pędzlem, wałkiem, tamponem lub poprzez natrysk pneumatyczny. W przypadku powierzchni nieskomplikowanych, najprostszą metodą będzie malowanie pędzlem lub wałkiem. Zakamarki oraz wszelkie załamania najwygodniej wykańczać jednak przy użyciu tamponu. Przy stosowaniu tej ostatniej techniki, warstwa Lakierobejcy będzie jednak nieco cieńsza niż po malowaniu pędzlem. Zaletą tamponu jest natomiast bardziej równomierne nałożenie wyrobu, co w konsekwencji daje gładszą powłokę.By równomiernie nałożyć Lakierobejcę, po upływie około minuty od naniesienia wyrobu, powinno się rozetrzeć go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna. W przypadku malowania większych powierzchni, łączenia poszczególnych elementów należy wykonywać na mokro, w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Tak pomalowane drzwi powinny schnąć około 12 godzin.

Druga warstwa


Po całkowitym wyschnięciu drewna, koniecznym zabiegiem jest tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Czynność tę wykonujemy papierem o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy gładszą powierzchnię. Przed przystąpieniem do malowania kolejnej warstwy nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem. Drugą warstwę wyrobu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Dzięki temu Lakierobejca dokładnie rozleje się na powierzchni drewna, tworząc idealnie gładką powłokę. Wymalowanie musi schnąć około 12 godzin. Po upływie tego czasu będziemy mogli cieszyć się nowym, eleganckim wyglądem naszych drzwi.

Po zakończeniu prac


Ostatnim etapem malowania jest dokładne umycie i osuszenie wykorzystanych narzędzi. Używamy do tego rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. Pędzel dokładnie płuczemy, osuszamy i odwirowujemy.
Przeczytaj również: Obalamy mity na temat drewna
Autor: Vidaron - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.3)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt