chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Mieszkanie na strychu

Mieszkanie na strychu

29.08.2012
Adaptacja strychu na cele mieszkalne bywa często jedyną szansą na własny kąt lub powiększenie przestrzeni życiowej. Podjęcie prac musi być zgodne z prawem, a ich przebieg trzeba dostosować do istniejących warunków. Jednym z wyzwań w czasie remontu będzie właściwa izolacja, od której w największej mierze zależy trwałość adaptowanych pomieszczeń i jakość życia ich przyszłych mieszkańców.

Chemia budowlana - Fot. Knauf Insulation
Fot. Knauf Insulation

Zimą ciepło, latem – chłodno


Adaptując poddasze, trzeba zadbać o odpowiednią izolację w zależności od istniejących warunków technicznych. Przez dach może uciekać nawet do 40% ciepła, dlatego tak ważne jest by dobrze zabezpieczyć połacie dachowe. Najczęściej w praktyce, stosuje się najprostsze rozwiązania projektowe bez analizy obliczeniowej, a więc bez optymalizacji grubości izolacji cieplnej. Podejście takie nie sprzyja minimalizacji strat ciepła. Przy izolacji dachów stromych, ale i wszelkich innych powierzchni, bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania U, o czym inwestorzy indywidualni często zapominają. Współczynnik U to powiązanie lambdy danego materiału, użytej grubości oraz uwzględnienie mostków termicznych występujących w konkretnym przypadku. Dla dachów stromych maksymalna wartość współczynnika U wynosi 0,25 W/m2K. Do izolacji termicznej i akustycznej poddasza doskonale sprawdzi się wełna w postaci długiej maty, którą możemy szybko i sprawnie rozciągnąć pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Warto również pomyśleć o położeniu drugiej warstwy izolacji termicznej pod krokwiami, która skutecznie zniweluje mostki termiczne. Dodatkowo, aby dobrze wykonać izolację, trzeba odpowiednio zabezpieczyć dach przed wilgocią. Najlepszą metodą zabezpieczenia połaci dachowej przed zjawiskiem kondensacji pary wodnej, jest wentylowanie poprzez szczeliny wentylacyjne. Prawidłowo wykonana wentylacja skutecznie usuwa powietrze o dużej zawartości pary wodnej, w konsekwencji czego nie wykrapla się ona w warstwach przegrody. Częste problemy wynikające z nieprawidłowego obliczania warstwy termoizolacyjnej, można rozwiązać stosując programy do tego typu obliczeń, np. dostępne bezpłatnie na stronie internetowej www.knaufinsulation.pl

REKLAMA:


Aranżacja wnętrza


Coraz częściej do zabudowy nowego i adaptacji starego poddasza używa się płyty gipsowo-kartonowej. Szybki i łatwy montaż, lekka konstrukcja, możliwość dowolnego kształtowania powierzchni – to wielkie atuty takiego rozwiązania. Dodatkowo używając wełny mineralnej jako wypełnienia, możemy sprawić że, izolacyjność akustyczna takiej ścianki będzie bardzo wysoka. Wełna firmy Knauf Insulation TP 115, oraz TI 140 Decibel jest przeznaczona specjalnie do izolacji cieplnych i akustycznych ścianek działowych. Odpowiednio zamontowana sprawi że ścianka będzie chronić nas przed hałasem. Wystarczy zastosować płyty gipsowo- kartonowe a przestrzenie między nimi wypełnić wełną mineralną. Trzeba jednak pamiętać, że instalacja ścianki działowej musi być wykonana bardzo dokładnie, aby w żadnym miejscu nie było mostków akustycznych. Wełna mineralna TP 115 dostępna jest w płytach dostosowanych do systemów lekkiej zabudowy. Dodatkowo wełna mineralna Knauf Insulation jako jedyna na świecie produkowana jest w technologii ECOSE® . Produkt ten jest ekologiczny, posiada certyfikat EUROFINS GOLD stanowiącym o jakości powietrza wewnątrz pomieszczenia, w którym został zastosowany.

Jak na filmie


Każde poddasze wymaga indywidualnego podejścia przy aranżacji. Specyficzne wykończenie powinny stanowić także meble – często niższe niż w standardowych pomieszczeniach bez skosów. Chcąc wykorzystać przestrzeń najbardziej ekonomicznie, warto pomyśleć o szafach wnękowych. Również tam, gdzie sufit niemal styka się z podłogą, bo wszelkie zakamarki o wysokości od 1 metra mogą stać się skrytkami lub meblami wnękowymi. Jeżeli pozwala na to wielkość pomieszczeń, warto urządzić na poddaszu kuchnię z wymarzoną wyspą, jak na filmach amerykańskich, bo montując kuchenkę tradycyjnie pod skośnym, niskim sufitem narażamy ściany na tłuste plamy i niszczący wpływ pary wodnej. W pomieszczeniach takich jaki kuchnia warto na izolacji od strony wnętrza, zamontować warstwę paroszczelną, przykryta okładziną, najczęściej wykonana z płyty gipsowo- kartonowych.

Autor: knauf_Insulation - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt