chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Jak dbać o podłogi olejowane i lakierowane

Jak dbać o podłogi olejowane i lakierowane

22.08.2012
Podłoga to element pomieszczenia najbardziej narażony na ścieranie, zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Aby mogła cieszyć pięknym wyglądem i służyć nam przez długie lata, musimy więc przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi ochronne i renowacyjne.

Chemia budowlana - Fot. dabex.co
Fot. dabex.co

Renowacja podłogi drewnianej jest naturalną konsekwencją jej eksploatacji. Efekt zużycia podłogi drewnianej zależy od:


- rodzaju gatunku drewna oraz jego współczynnika twardości
- zastosowanego rodzaju oleju / lakieru,
- intensywności użytkowania podłogi (zależy od rodzaju obuwia (miękkie – obuwie domowe, czy twarde (obuwie wyjściowe) oraz częstotliwości użytkowania (np. pomieszczenie komercyjne czy domowe),
- częstotliwości oraz sposób pielęgnacji podłogi drewnianej.
Najpewniejszą ochroną podłogi przed zużyciem jest ochrona jej przed nadmiernym obciążeniem mechanicznym, stosowanie miękkiego obuwia, a także podkładek filcowych pod meble, unikanie zanieczyszczeń (piasku), stosowanie wycieraczek do obuwia.
REKLAMA:


Chemia budowlana - Fot. dabex.co
Fot. dabex.co

Pielęgnacja podłogi lakierowanej


Spośród \ wymienionych czynników wpływających na opóźnienie efektu zużycia podłogi drewnianej, najistotniejszym jest częstotliwość oraz sposób pielęgnacji podłogi drewnianej lakierowanej. W celu utrzymania podłogi lakierowanej w jak najdłuższym, nienagannym stanie, zaleca się:
- Bieżącą pielęgnację oraz:
- Konserwacja początkową
- Konserwacja gruntowną (regeneracja podłogi)

Na bieżąco


Bieżąca pielęgnacja podłogi lakierowanej polega na usuwaniu z podłogi kurzu oraz piasku. Utrzymanie bieżącej czystości polega na usuwaniu zanieczyszczeń przez zamiatanie, odkurzanie oraz przecieranie podłogi wilgotną szmatką. Nie zaleca się stosowanie do przecierania podłogi mokrych mopów.

Konserwacja początkowa zalecana jest do bieżącego usuwanie zanieczyszczeń z podłogi (np.: tłuszcz, olej, czekolada). Na powierzchnię podłogi rozprowadzana jest powłoka środka pielęgnującego, tworząca powłokę ochronną. Warstwa ta chroni powłokę drewna przed lekkim uszkodzeniem, umożliwia bezproblemowe usuwanie zabrudzeń. Pielęgnacja gruntowna usuwa powłokę pielęgnacyjną, podłoga wygląda jak świeżo polakierowana.Do konserwacji początkowej i gruntownej polecamy produkty Parat Parkiet.

Stosować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu.

Chemia budowlana - Fot. dabex.co
Fot. dabex.co

Pielęgnacja podłogi olejowanej


Parkiet olejowany daje poczucie szczególnego i naturalnego klimatu w mieszkaniu.
Aby długo cieszyć się z takiej podłogi, trzeba ją od samego początku prawidłowo pielęgnować. Podłoga olejowana z biegiem czasu staje się coraz bardziej odporna na zużycie, gdyż zabiegi pielęgnacyjne zwiększają odporność na zabrudzenia i wydłużają jej żywotność.
Regularna pielęgnacja mydłem podłogowym zapewnia dodatkową ochronę.

Pierwsze zabiegi pielęgnacyjne


Parkiet fabrycznie olejowany po ułożeniu i odkurzeniu należy dokładnie umyć Mydłem olejowym. Natomiast w przypadku podłóg o dużym obciążeniu; zalecana jest dodatkowa obróbka Pastą Pielęgnacyjną lub Olejem pielęgnacyjnym.

Zwykłe czyszczenie


Codzienna pielęgnacja podłóg olejowanych to odkurzanie lub zamiatanie, natomiast do przemywania podłogi na mokro zalecane jest Mydło do podłóg lub Mydło olejowe. Mydło nie tylko zmywa, ale również wytwarza na podłodze odnawialną warstewkę ochronną, która dodatkowo chroni parkiet przed zabrudzeniami.
Ważne: nie przecierać podłogi czystą wodą / usuwane są wówczas tłuszcze ochronne soi i kokosu / ani też nie używać szmat lub zmywaków o twardej strukturze.

Chemia budowlana - Fot. dabex.co
Fot. dabex.co

Gruntowne czyszczenie


Jeśli podłoga jest silnie zabrudzona, to należy ją gruntownie przemyć Intensywnym zmywaczem, a następnie dodatkowo Mydłem olejowym, które odtworzy warstewkę ochronną.

Usuwanie plam


Uporczywe plamy usuwa się Intensywnym zmywaczem lub Odplamiaczem. Rozlać płyn na plamy i pozostawić na krótki czas - następnie wytrzeć, jeśli trzeba czynność powtórzyć. W przypadku plam trudnych, zabrudzone miejsce delikatnie przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 360 - 400 i ponownie zaolejować Olejem pielęgnacyjnym lub Pastą pielęgnacyjną.

Renowacja


Jeśli po dłuższym użytkowaniu podłoga zaczyna matowieć lub szarzeć, to można ją odświeżyć Pastą pielęgnacyjną lub Olejem pielęgnacyjnym.

Przed olejowaniem podłogę należy gruntownie przemyć Intensywnym zmywaczem i pozostawić na 4-8 godzin do wyschnięcia.

Nanieść Pastę lub Olej pielęgnacyjny i gruntownie wetrzeć w drewno polerką ręczną lub maszynową. Następnie wypolerować miękką szmatką bawełnianą lub białą wkładką polerską aż do uzyskania jedwabisto-matowego połysku.

Ważne: Olej nie może pozostawać na podłodze w postaci warstwy.

Uwaga: Szmaty, gąbki itp. po olejowaniu należy spalić lub namoczyć w wodzie. Niebezpieczeństwo samozapłonu.

Po ok. 4 – 6 godzinach (przy min 18-20°C) podłoga nadaje do ostrożnego użytku.(ewentualnie miejsca chodzenia wyłożyć tekturą falistą, falą do dołu ). Do 48 godzin nie taktować podłogi na mokro.

Źródło: dabex.co
Opr. S. Z.

Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.4)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt