chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Jak Impregnować drewno metodą malarską

Jak Impregnować drewno metodą malarską

22.06.2012
Impregnacja drewna metodą malarską to zadanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste. Zanim jednak się do niego zabierzemy, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami procesu impregnacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że drewno, które chcemy zabezpieczyć zachowa swoją trwałość i piękny, estetyczny wygląd na długie lata.

Chemia budowlana -  Fot: Vidaron
Fot: Vidaron
Proces impregnacji metodą malarską składa się z kilku etapów, których właściwe wykonanie zapewni trwałą ochronę drewna i podkreśli jego walory estetyczne:
Przeczytaj również: Skuteczna impregnacja drewna
REKLAMA:


Etap pierwszy - przygotowanie podłoża


Przed przystąpieniem do impregnacji drewna należy zadbać o właściwe przygotowanie powierzchni. Powinna być ona sucha, gładka i wolna od zanieczyszczeń. Jeśli podłoże jest zatłuszczone, należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.

Wygładzenie powierzchni drewna ułatwia aplikację impregnatu, podkreśla barwę i uwidacznia rysunek drewnianych słojów oraz utrudnia przenoszenie się włókien drewna przy malowaniu pierwszej warstwy. Do wygładzenia podłoża należy wykorzystać papier ścierny o gradacji od 150 do 200. Ziarnistość papieru należy dobrać do stopnia nierówności podłoża. Warto pamiętać, że miejsca mocniej wypolerowane dadzą jaśniejszą barwę impregnatu, zaś bardziej szorstkie uwydatnią jego ciemniejszą barwę. Dlatego też w celu uzyskania jednolitej kolorystyki należy przeszlifować cały element przeznaczony do malowania. Pył powstały po polerowaniu drewna należy usunąć – najpierw szczotką, a następnie wilgotną szmatką.

Chemia budowlana -  Fot: Vidaron
Fot: Vidaron

Etap drugi - aplikacja pierwszej warstwy


Po przygotowaniu powierzchni drewna można przystąpić do aplikacji pierwszej warstwy impregnatu. Elementy drewniane narażone na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych należy wcześniej zabezpieczyć bezbarwną warstwą impregnatu ochronno-dekoracyjnego , który biologicznie zabezpieczy drewno malowane następnie impregnatem kolorowym.Przed malowaniem należy starannie wymieszać impregnat. Impregnowanie najlepiej wykonywać pędzlem do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli zaś malujemy pędzlem uniwersalnym, przed przystąpieniem do pracy zaleca się przeszlifować jego włosie drobnoziarnistym papierem ściernym. Taki zabieg pozwoli na zmiękczenie końcówek pędzla i usunięcie luźnego włosia. Zalecana temperatura otoczenia podczas impregnacji to od 5° do 25° C.

Impregnat należy rozprowadzić pędzlem na powierzchni drewna. Następnie, gdy powierzchnia zacznie matowieć (po około 10 min.), wyrób należy rozetrzeć półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od miejsc, które były malowane jako pierwsze. Pozwoli to na uzyskanie równomiernej i pozbawionej smug barwy. Pomalowane w ten sposób elementy należy pozostawić do wyschnięcia na około 12 godzin.

Chemia budowlana -  Fot: Vidaron
Fot: Vidaron

Etap trzeci - szlifowanie międzywarstwowe


Po zupełnym wyschnięciu pierwszej warstwy należy wykonać tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Po pierwszym malowaniu niektóre włókna drewna mogą się podnieść, tworząc nierówną, chropowatą powierzchnię. Podobnie może stać się z kurzem, który przyległ do świeżo pomalowanej powłoki. Ponowne szlifowanie powierzchni zlikwiduje powstałe nierówności i usunie z niej kurz, wzmacniając przyczepność kolejnej warstwy impregnatu. Szlifowanie międzywarstwowe należy wykonać przy pomocy papieru ściernego o gradacji około 320. Przeszlifowaną w ten sposób powierzchnię trzeba oczyścić z pyłu.
Przeczytaj również: Czym aplikować impregnat

Etap czwarty - aplikacja drugiej warstwy


Drugą warstwę impregnatu należy nanieść równomiernie na całą powierzchnię, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy rozpocząć nieco później. Zbyt wczesne rozcieranie może bowiem doprowadzić do przebarwień. Tak wykonana aplikacja pozwoli na wydobycie naturalnego uroku i struktury drewna. Czas schnięcia drugiej warstwy wynosi około 12 godzin.

Ostatni etap prac to dokładne umycie i wysuszenie narzędzi. Do ich mycia należy użyć rozcieńczalnika do wyrobów olejno-ftalowych.

Źródło: Vidaron
Opr. S. Z.
Przeczytaj również: Jak dbać o drewniane elementy
Autor: chemiabudowlana.info - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(2.8)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt