chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Hydroizolacja łazienki

Hydroizolacja łazienki

24.11.2011
Źle wykonane zabezpieczenia przeciwwilgociowe w łazience to idealne środowisko dla rozwoju grzybów oraz główna przyczyna odpadania glazury czy odklejania się terakoty.

Chemia budowlana - fot. Bolix
fot. Bolix
Łazienka jest pomieszczeniem, w której często panuje podwyższona wilgotność powietrza, dlatego bardzo ważna jest odpowiednio przeprowadzona hydroizolacja stref mokrych, zabezpieczająca przed szkodliwym działaniem wilgoci. Przenikająca w ściany woda, sprzyja powstawaniu drobnoustrojów, a także zagraża całej konstrukcji budynku.
REKLAMA:


Terytorium mokrej strefy


Strefa mokra w łazience to praktycznie cała podłoga oraz połączenia podłogi z zabudowanymi sanitariatami. To również powierzchnia 10cm nad podłogą i ściany wokół umywalki, wanny czy brodzika. W przypadku kabiny prysznicowej strefa mokra to cała ściana do sufitu. Jej minimalna wysokość wynosi 20 cm powyżej baterii prysznicowej. Wokół umywalki za strefę mokrą uznaje się powierzchnie po 50 cm z każdej strony. We wszystkich tych miejscach wymagana jest bardzo dobra hydroizolacja.

Rola spoiny


Płytki ceramiczne, choć odporne na wilgoć, nie stanowią wodoszczelnego zabezpieczenia podłoża, pomimo ich małej nasiąkliwości. Problemem jest też wybór wysokiej jakości fugi. – Na rynku dostępne są już spoiny wodoszczelne blokujące wodę przed wnikaniem w głąb powierzchni oraz dodatkowo z efektem „perlenia”, nadające fudze wydłużoną trwałość i świeżość – mówi Przemysław Sieradzki z firmy Bolix.

Folia w płynie w roli głównej


W miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki, natryski, toalety, kuchnie, pralnie itd, zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią w postaci jedno- lub dwuskładnikowych bezspoinowych folii uszczelniających. Najpopularniejszym materiałem do tego typu uszczelnień jest tzw. folia w płynie. Jeśli zastosowana zgodnie z zaleceniami producenta stanowi doskonałą barierę dla swobodnego przepływu wody, wilgoci oraz pary wodnej przez przegrody budowlane – dodaje Przemysław Sieradzki. Ważne jest, aby podłoże, na którym stosowana będzie hydroizolacja było odpowiednio przygotowane tzn. musi być nośne, bez spękań, ubytków i co najbardziej istotne - element który chcemy zabezpieczyć powinien być odpowiednio suchy, gdyż w pewnych przypadkach nieświadomie możemy doprowadzić do "zamknięcia" wilgoci w miejscu aplikacji folii. W niektórych miejscach konieczne jest stosowanie elementów dodatkowych wraz z folią izolacyjną tzn. taśmy uszczelniającej, kołnierze lub odpowiednie profile w dylatacjach, co umożliwia zachowanie ciągłość ochrony przeciwilogociowej jednocześnie pozwalając na pracę elementu (naprężenia i niewielkie przemieszczenia) w wymaganym zakresie. Do niewątpliwych zalet folii w płynie należy szerokie spektrum zastosowań, począwszy od pomieszczeń wewnętrznych jak łazienki, kuchnie skończywszy na tarasach czy balkonach. Do tego jest również bardzo łatwa w aplikacji przy użyciu prostych narzędzi takich jak: wałek, paca czy pędzel.

Pomieszczenia mokre wymagają szczególnej dbałości w zakresie izolacji przeciwwilgociowej. Dlatego podczas remontu łazienki pamiętajmy o przeprowadzeniu hydroizoalcji przy użyciu odpowiednich produktów. Tylko wtedy mamy gwarancję, że nasz kąpielowy salon będzie miejscem bezpiecznym i przyjaznym domownikom.

Autor: Bolix - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(3.9)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt