chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Energooszczędność się opłaca

Energooszczędność się opłaca

20.08.2010
Budowa domu energooszczędnego przestała być fanaberią dla bogatych. Wręcz przeciwnie to decyzja dla tych, którzy liczą się z pieniędzmi i nie chcą ich marnować przez długie lata.

Chemia budowlana - Energooszczędność się opłaca
Budowanie domów energooszczędnych jest popularne w Europie Zachodniej od lat. Również w Polsce ten trend zdobywa coraz większą popularność. Wiele pracowni architektonicznych ma w swojej ofercie tego typu domy, a znani producenci materiałów budowlanych promują energooszczędne rozwiązania w budownictwie. Do tego wzrasta także świadomość społeczna faktu, że przystosowanie budynku do oszczędzania energii powinno być standardem, a nie luksusem.
REKLAMA:


Dom energooszczędny
- To budynek, który jest dobrze ocieplony, odpowiednim systemem termoizolacyjnym – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit – Do tego dochodzi odpowiedni sposób wentylacji obiektu, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza domu.
Ważną kwestią w przypadku budowy domu energooszczędnego są również okna, które powinny być wykonane w technologii pozwalającej przeniknąć promieniom słonecznym do wnętrza domu. Nie bez znaczenia jest także sama bryła budynku, likwidacja mostków termicznych, szczelność konstrukcji i stała kontrola powietrza, które napływa i wypływa z budynku. Wszystkie te elementy współgrające ze sobą pozwalają znacznie zredukować zapotrzebowanie domu na energię. Dla przykładu standardowy dom w Polsce (150 -200m) rocznie zużywa od 120 – 160Kwh/m2, natomiast dom energooszczędny pozwala ograniczyć straty do poziomu 40 – 70Kwh/m2.

Ile to kosztuje?


Koszt bodowy domu energooszczędnego, w zależności od wybranych rozwiązań, wynosi na ogół od kilku do ok. 12% kosztów obiektu standardowego. Wpływ na to ma: wykonanie solidnej izolacji ścian (podłóg, fundamentów i dachu), wyposażenie budynku w wentylację z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz montaż specjalnych okien. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca.

W domu jednorodzinnym o powierzchni 150 -200m można osiągnąć zmniejszenie zużycia energii od 10 000 do 16 000 kWh rocznie, co oznacza od 1800 do 6000zł oszczędności w zależności od wykorzystywanego paliwa.

Energooszczędność na kredyt


Nowością na polskim rynku kredytowym są specjalne pożyczki energooszczędne inwestycje. Bank Ochrony Środowiska udzieli nam tańszego kredytu, jeśli przeznaczymy go na energooszczędny dom lub mieszkanie, auto albo sprzęt RTV i AGD. Za tzw. ekologiczny kredyt hipoteczny, bank pobiera niemal trzy razy mniejszą marżę niż w przypadku standardowych pożyczek mieszkaniowych. Pieniądze od banku dostaniemy w przypadku zakupu domu lub mieszkania wyposażonego w kolektory słoneczne, pompę ciepła czy rekuperator.

Argumenty na rzecz budownictwa energooszczędnego:


1.Redukcja comiesięcznych kosztów poprzez ograniczenie zużycia energii.
2.Budynek tani w utrzymaniu. Płacimy tylko za to co zużywamy i czego potrzebujemy, a nie za to co zostanie zmarnowane.
3.Wykorzystanie energii odnawialnej uniezależnia nas od podwyżek cen energii.
4.Dom energooszczędny jest przyjazny środowisku. Emituje mniejszą ilość trujących gazów do atmosfery.
5.Możliwość uzyskania w niektórych bankach korzystnego kredytu hipotecznego na taki dom.
6. W świetle nowej ustawy o systemie oceny energetycznej budynków, taki dom otrzyma wysoką klasę energetyczną, co wpłynie korzystnie na jego wartość rynkową.

Autor: Baumit - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt