chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Czy balkon w domu pasywnym jest możliwy?

Czy balkon w domu pasywnym jest możliwy?

10.08.2010
Mało kto wie, że balkony mogą zwiększać zapotrzebowanie budynku na energię cieplną aż o 30%. Z tego względu, przez długi okres czasu, były one niemożliwe do zrealizowania w budownictwie pasywnym. Rozwiązanie problemu przyniósł balkonowy łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT. Otrzymał on od niemieckiego Instytutu Domów Pasywnych (Passivhaus Institut) certyfikat „Konstrukcji o zredukowanej ilości mostków termicznych”, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany także w balkonach domów pasywnych.

Chemia budowlana - Czy balkon w domu pasywnym jest możliwy?
Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie. Jej innowacyjność polega na zastosowaniu specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych, ekologicznych technologii i materiałów budowlanych, które pozwolą na redukcję zapotrzebowania na ciepło do minimum. Do ogrzania domu pasywnego potrzeba osiem razy mniej energii niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.
Przeczytaj również: Mostki termiczne a zdrowie
REKLAMA:


Ze względu na konieczność redukcji zapotrzebowania na energię do minimum przez długi okres czasu balkony były praktycznie niemożliwe do zrealizowania w budownictwie pasywnym. Brakowało odpowiednich, certyfikowanych rozwiązań budowlanych gwarantujących ich skuteczną izolację termiczną. Tymczasem balkony mogą powodować dotkliwe straty ciepła, zwiększając zapotrzebowanie budynku na energię nawet o 30%. Dzieje się tak, gdyż jako wystające elementy obiektu są one szczególnie narażone na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących m.in. niekontrolowaną ucieczkę ciepła z budynku. Rozwiązanie problemu stanowi nośny element izolacji - łącznik termoizolacyjny Schöck Isokorb XT. Zastosowano w nim nowy materiał izolacyjny Neopor, którego przewodność cieplna wynosi zaledwie 0,031 W/m/K.

Chemia budowlana - Czy balkon w domu pasywnym jest możliwy?
Działanie łącznika balkonowego polega na termicznym oddzielaniu poszczególnych elementów konstrukcji, przez co następuje redukcja mostków cieplnych. Jednocześnie Schöck Isokorb XT pełnieni rolę elementu nośnego budowli. Dzięki tym funkcjom jego zastosowanie w balkonach zwiększa komfort mieszkania
i pozwala na uniknięcie takich strat budowlanych, jak:
- niekontrolowane i nadmierne straty ciepła,
- zawilgocone i zagrzybione ściany,
- rysy betonu wynikające ze skurczu i rozszerzalności na połączeniu płyty balkonowej i stropowej.

Balkony izolowane przy pomocy Isokorbu XT, według rygorystycznych kryteriów Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt, uchodzą za „Konstrukcję o niewielkiej ilości mostków cieplnych“. W budownictwie pasywnym, dzięki zastosowaniu łącznika możliwa jest prosta realizacja zarówno balkonów wspornikowych, jak również balkonów podpartych na słupach.
Autor: Schöck - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(4.6)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt