chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » Walka z bakteriami czyli NANO czyni wielką różnicę

Walka z bakteriami czyli NANO czyni wielką różnicę

30.04.2010
Producenci materiałów budowlanych wydali wojnę drobnoustrojom. Płytki ceramiczne z jonami srebra lub dwutlenkiem tytanu, antybakteryjne deski sedesowe, specjalne powłoki wanien i przyciski do podtynkowych spłuczek.

Właściwości lecznicze srebra znane były od zamierzchłych czasów. Dawniej stosowano je intuicyjnie. Dziś, ten szlachetny metal, dzięki nanotechnologii, coraz częściej znajduje antyseptyczne zastosowanie w materiałach chemii budowlanej.

Chemia budowlana - Schemat przedstawiający antybakteryjne działanie nanocząsteczek srebra w Fudze Atlas Artis.
Schemat przedstawiający antybakteryjne działanie nanocząsteczek srebra w Fudze Atlas Artis.


Mikroinżynieria


Nanotechnologia polega na modyfikowaniu materiałów poprzez ingerencję w ich strukturę na poziomie molekularnym – pojedynczych atomów i cząsteczek. W ten sposób otrzymuje się produkty o pożądanych właściwościach, często pod wieloma względami lepsze niż w przypadku takiego samego wyrobu, wytworzonego metodami tradycyjnymi.
Badania i testy potwierdziły, że dodane do materiałów cząsteczki srebra działają niszcząco na bakterie i grzyby. Im mniejsze cząsteczki, tym większa ich skuteczność. W produktach chemii budowlanej stosuje się zazwyczaj molekuły srebra o wielkości kilku nanometrów, czyli milionowych części milimetra. Ze względu na swoje rozmiary, przenikają one swobodnie przez błonę komórkową do wnętrza bakterii, zaburzając ich procesy komórkowe i prowadząc do całkowitego obumarcia drobnoustrojów. Molekuły srebra skutecznie niszczą kilkaset rodzajów bakterii i grzybów. Istotne przy tym jest to, że dotychczas nie stwierdzono zjawiska uodporniania się bakterii na działanie srebra.
Przeczytaj również: Fugowanie przedpokoju
REKLAMA:


Czysto i zdrowo


Antybakteryjne działanie srebra wykorzystano m.in. w farbach wewnętrznych, lakierach i materiałach do spoinowania okładzin ceramicznych. Molekuły srebra w nich zawarte znacznie redukują liczbę bakterii, dlatego polecane są do pomieszczeń szczególnie narażonych na rozwój drobnoustrojów: gabinetów lekarskich, szpitali, ale także pomieszczeń domowych.
Dla przykładu – Fuga Atlas Artis skutecznie niszczy bakterie i grzyby na powierzchni spoin na ściennych i podłogowych okładzinach w codziennie użytkowanych miejscach wilgotnych i mokrych: kuchniach, toaletach, łazienkach oraz na balkonach, tarasach i elewacjach. Dzięki temu, spoiny na długo nie tylko pozostają czyste, ale także zachowują w pomieszczeniach korzystny i zdrowy mikroklimat. Ilość srebra użytego w zaprawie jest – jak na czynnik o działaniu antybakteryjnym – stosunkowo niska, dlatego jest to dodatek nietoksyczny i nieszkodliwy dla człowieka i środowiska.

Nie tylko srebro


W budownictwie, oprócz srebra, stosowane są także inne nanokomponenty różnego typu – dodatki krystaliczne i nieorganiczne, a także emulsje. W zależności od rodzaju i sposobu modyfikacji, powodują, że nanoprodukty mają większą wydajność, łatwiej się nakładają, są bardziej odporne na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych, neutralizują nieprzyjemne zapachy, itp.
Oferta rynkowa tego typu wyrobów obejmuje zarówno suche mieszanki, jak i materiały dyspersyjne. Ciekawym rozwiązaniem są produkty typu hybrydowego, na przykład elewacyjna farba Atlas Fastel Nova. Kontrola na poziomie pojedynczych cząsteczek dotyczy połączonych polimerami krzemoorganicznymi spoiw: akrylowego, silikonowego i silikatowego. Takie rozwiązanie sprawia, że Fastel Nova łączy w sobie zalety trzech farb: akrylowej (wytrzymałość i elastyczność), silikatowej (wysoka paroprzepuszczalność) i silikonowej (niska nasiąkliwość).

Chemia budowlana - Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS
Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

Technologia przyszłości


Nanotechnologia nie jest nowym odkryciem, jej początki sięgają drugiej połowy ubiegłego wieku. Postęp technologiczny i walka o przewagę konkurencyjną sprawiły, że dziś jest ona obecna w każdej dziedzinie nauki i techniki, a jej zastosowanie można dostrzec praktycznie na każdym kroku. W walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami najnowszą zdobyczą tej technologii są między innymi płytki ceramiczne z jonami srebra lub dwutlenkiem tytanu, antybakteryjne deski sedesowe, specjalne powłoki wanien i przyciski do podtynkowych spłuczek. Jedno jest pewne – w kwestii walki z bakteriami producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego nanosłowa.

Autor: Atlas - zobacz wizytówkę firmy

(Oceń ten artykuł):
(0)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2024 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt