chemia budowlana

chemia budowlana chemia budowlana logo chemiabudowlana.info - główne menu Uszczelniacze Kleje do płytek ETICS/BSO Bitumy Ogrody Renowacje Podłogi i posadzki Balkony Farby Uszczelniacze Tynki Taśmy Zaprawy Betony Ochrona metali chemiabudowlana.info reklama Forum o budownictwie Newsletter Dział dla wykonawców Kleje Ochrona drewna Fundamenty i piwnice Gipsy, sucha zabudowa
str. główna » uszczelniacze » ABC ocieplania dachu pianką PUR

ABC ocieplania dachu pianką PUR

12.12.2019
Ciepłe powietrze unosi się do góry, a potem… Ucieka przez źle ocieplony i zabezpieczony dach! Jak zachować ciepłe powietrze w domu na dłużej? Branża budowlana z roku na rok potwierdza, że najlepszym sposobem jest wykonanie efektywnej izolacji z wykorzystaniem pianki poliuretanowej.

Chemia budowlana - Fot.
Fot.

Po pierwsze – BHP!


Wykwalifikowani pracownicy to gwarancja dobrze przeprowadzonej pracy. Do swojego zadania nie tylko podchodzą z dużym profesjonalizmem, ale też znają wszystkie zasady bezpieczeństwa, do których trzeba się stosować podczas wykonywania działań. Rękawice, kombinezon i odpowiednia ochrona oczu to niezbędne wyposażenie każdego członka ekipy natryskowej, bo choć sama pianka jest polimeryzowaną strukturą stałą i nie stanowi zagrożeń dla zdrowia, to z ciekłymi produktami, będącymi składnikami systemu, trzeba się obchodzić naprawdę ostrożnie.

Zabezpiecz dach


Pierwszym elementem każdego ocieplenia z wykorzystaniem pianki PUR jest odpowiednie zabezpieczenie natryskiwanej powierzchni. W tym celu należy zadbać o to, aby podłoże było suche i o odpowiedniej wilgotności, wynoszącej nie więcej niż 3%. Bardzo ważną kwestią jest też oczyszczenie go z pozostałości olejowych, korozji i pyłów. Pamiętać trzeba także o usunięciu wszystkich zbędnych elementów znajdujących się na dachu oraz prawidłowym wykonaniu obróbki blacharskiej przy kominach, włazach i na brzegu dachu.
Przeczytaj również: Piany natryskowe
REKLAMA:


Stawiamy (na) warunki


Wykonywanie natrysku piany poliuretanowej na dach musi odbywać się w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Wymagania dotyczą głównie temperatury, zarówno powietrza, jak i podłoża. W obu przypadkach musi ona wynosić minimum 10°C. Kluczowa jest również względna wilgotność powietrza – 70%, oraz prędkość wiatru, która nie może przekroczyć 25 km/h.

I wreszcie – natrysk!


Podczas wykonywania samego natrysku należy zwrócić uwagę na ustawienia parametrów związanych z temperaturą i ciśnieniem materiałów, stanowiących składniki systemu izolacyjnego. Początkowa temperatura surowców w beczkach powinna mieścić się w przedziale 18–22°C. Ciśnienie jest natomiast uzależnione od wielkości węża. Przykładowo, w przypadku firmy Smart Budownictwo, korzystającej z bardzo długiego (63–metrowego) przewodu, parametr ten wynosi 120 barów.

Farba z filtrem


Zakończenie prac izolacyjnych to pokrycie pianki powłoką ochronną. Najczęściej używanym w tym celu materiałem jest farba (poliuretanowo-akrylowa lub polimocznikowa nazimna) albo mechaniczna powłoka elastomerowa. Wymienione środki zabezpieczające różnią się od siebie trwałością, co ma bezpośrednie przełożenie na długość udzielanej gwarancji.

Jakość piany poliuretanowej natryskiwanej w celu ocieplenia dachu zależy od wielu różnych czynników. Część z nich związana jest z parametrami pracy aparatu natryskowego, a więc grzałek, węży, pistoletów czy pomp. Równie duże znaczenie ma sama technika natrysku. O wyglądzie pianki decyduje odległość pistoletu od ocieplanej powierzchni, kąt padania strumienia, kształt strumienia i równomierny ruch ręki operatora. Specjaliści ze Smart Budownictwa dla osiągnięcia satysfakcjonujących efektów zalecają też natryskiwanie pianki warstwami nie grubszymi niż 10–15 mm. Kolejne powłoki muszą być nakładane w ok. 20–minutowych odstępach, zgodnie z zasadą mówiącą o schłodzeniu poprzedniej osłony, w celu uniknięcia niekorzystnego kumulowania się ciepła i kondensacji pary wodnej.

Ocieplanie dachu pianką PUR to nie lada wyzwanie, ale stosowanie się do opisanych przez nas zasad to gwarancja komfortu termicznego na lata. Równa i wytrzymała mechanicznie powłoka to cel, do którego powinni dążyć wszyscy fachowcy, a osoby jedynie planujące izolację natryskową w swoim domu już wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę.

(Oceń ten artykuł):
(4.3)

Jesteś w dziale:

Uszczelniacze

Nowości produktowe
Czytaj także
Akcesoria i narzędzia
Copyright 2020 chemia budowlana .info
polecane agencje |zaufali nam |partnerzy | polityka prywatności | reklama | newsletter | kontakt